Estetik olsun diye sağlığınızı tehdit etmeyin!

Haziran 10th, 2012 Sağlık Haber 0 Comments
Estetik olsun diye sağlığınızı tehdit etmeyin!

Estetik olsun diye sağlığınızı tehdit etmeyin!

Bulunduğumuz çağın getirdiği imkanlar kullanıldıkları amaçlara göre iyi yada kötü olarak nitelendirilmekte. Teknolojiyle tıbbın ortak paydası olarak ortaya çıkan estetik ameliyatlar hem kadınlardan hem de erkeklerden rağbet görüyor. Ancak estetik kaygı sağlığın önüne geçince uzmanlar ‘’dur’’ diyor.
Birçok çeşidi olan estetik ameliyatlardan biri olan ayak inceltme yani ayak küçültme göründüğü gibi masum değil. Ayak inceltme amacıyla sıra parmak kemiği ve tarak kemiği çıkartılıyor bu da uzmanlarca asla onaylanmıyor.
Görselliğe önem veren hanımların genellikle tercih ettiği bu operasyon yaz aylarında açık ayakkabı giyerken güzel bir görünüm uğruna tercih ediliyor. Genellikle tercih edilen estetik ameliyatlar burun, dudak, göğüs estetiği iken son yıllarda Avrupa ülkelerinde başlayıp Amerika ve Türkiye’ye ulaşan ayak estetiği hızla yayılıyor. Daha önce güzellik denilince ayak akla gelmezken artık ayaklarının da güzel olmasını isteyen hanımlara uzmanlardan uyarı geldi. Güzellik uğruna sağlığınızdan olmayın!
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Öğüt, estetik kaygıyla gerçekleştirilen operasyonlarda bir sıra parmak ve tarak kemiğinin çıkarılmasının doğru bir uygulama olmadığını ve bu maksatla gelen hastalarını vazgeçirmek için uğraştıklarını dile getirdi. Öğüt,“İşin, ayak estetiği için bir sıra parmak ve tarak kemiğini çıkartmaya varması bence çılgınlıktır” diyerek konuya dikkat çekti. Zira ortopedik cerrahide esas amaç fonksiyonel bozuklukları gidermek yada ağrıyı gidermektir.

Prof. Dr. Öğüt,“Bozuklukları giderdiğimizde zaten ayağın şekli de düzelmiş olur. Eğer kişide hiç ağrı ve fonksiyon bozukluğu yoksa sırf estetik amaçlı bu ameliyatların yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu ameliyatlar kemikler kesilerek yapılır ve ameliyattan sonra hiç ağrısı olmayan bir ayakta ağrı ortaya çıkma riski vardır.” dedi.
Vücudumuzun en ağır işçileri olarak tabir ettiğimiz ayaklarımızın sağlığını önemsemeliyiz. Eğer ayakta bir şekil bozukluğu söz konusuysa tabiî ki de cerrahi müdahale gerekir ancak bunun uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Ayak şeklinde bozukluk varsa müdahalede geç kalınmamalı özellikle de şeker hastalarının ayak deformasyonları düzeltilmeli diyen Öğüt, sözlerine şöyle devam etti:“Çünkü bu hastaların bir kısmı zaten ağrıyı hissetmezler ve eğer ayaklarında deformite varsa bu bölgelerde nasırlaşma sonrasında da iyileşmeyen yaraların oluşma riski vardır. Onun için his kusuru olan şeker hastalarının ayak deformasyonları mutlaka düzeltilmeli.”

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yazar admin

» 58 yazısı bulunmaktadır.

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam