Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tibbiyar/public_html/wp-content/plugins/contact-form-7/modules/select.php:1) in /home/tibbiyar/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Tıbbı Yardım Sitesi http://www.tibbiyardim.com Bir başka WordPress sitesi Mon, 23 Nov 2015 23:09:43 +0000 tr-TR hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.6.1 Grip Aşısı Yaptırmalımıyım? Grip aşısı kimlere uygulanır? Grip Aşısının Zararları Nelerdir? http://www.tibbiyardim.com/grip-asisi-yaptirmalimiyim-grip-asisi-kimlere-uygulanir-grip-asisinin-zararlari-nelerdir.html http://www.tibbiyardim.com/grip-asisi-yaptirmalimiyim-grip-asisi-kimlere-uygulanir-grip-asisinin-zararlari-nelerdir.html#comments Wed, 14 Oct 2015 21:54:29 +0000 bahadir http://www.tibbiyardim.com/?p=4311 Grip Aşısı Yaptırmalımıyım? Grip aşısı kimlere uygulanır? Grip Aşısının Zararları Nelerdir?

Merhabalar son günlerde özellikle akıllarda olan bu soruyu bu konumuzda yanıtlamaya çalışacağız. Öncelikle gripten bahsedelim.

Grip: Influenza virüsünün insanlara bulaşmasıyla insanlarda görülen üşümeye veya titreme hissi, boğaz ağrısı, halsizlik, öksürük, kırgınlık ve bazen çocuklarda kusmanın da eklendiği hastalık tablosudur. Gribin insanlar arasında etrafa yayılan damlacık yoluyla (hapşırma, öksürme, konuşma) yoluyla bulaşır. Grip bir alanda görüldükten sonra koruyucu tedbirler alınmaz ise ( El yıkama, hapşırırken kolunu kullanmak, yakın temas … ) hızla diğer insanlara da bulaşır aynı tablo sağlam bireylerde de görülebilir. Grip bulaşıcı bir hastalıktır ve çok kısa zamanda salgın haline gelebilir. En önemli bilinmesi gereken durumlardan bir tanesi gribin tedavisinde “ ANTİBİYOTİKLERİN YERİ YOKTUR! “ grip kendi kendini sıklıkla sınırla en kısa 7 gün, genellikle 7-10 gün, en fazla 14 gün içerisinde sonlanır. Bu durumda doktora başvurmayan ve antibiyotik kullanan hastalara üzücü bir haberimiz var grip antibiyotikle 7 Gün, Antibiyotiksiz 1 hafta da iyileşir yani antibiyotiklerin grip tedavisinde hiçbir yeri bulunmamaktadır, aksine gribe yakalan hastalar antibiyotik kullandığında bu ilacın yan etkilerine maruz kalmaktadırlar. Antibiyotikler bakteriyel olan üst solunum yolu enfeksiyonlarında doktor kontrolünde alınmalıdır.

Peki Grip Aşısı Nedir ? Ne zaman yapılmalıdır?

Gribin influenza virüslerin kaynaklandığından bahsetmiştik. İnfluenza virüsü ana olarak 3 gruba ayrılmakla beraber ( A,B,C) , 1000’e yakın ufak farkları olan alt grupları vardır. Her sene bu modifiye olmuş virüslerden bir kaçı salgın şeklinde ortaya çıkar. Grip aşıları bu yüzden dönemseldir, yani 2 sene öncesinin grip aşısı bu sene için kullanılmaz. Her sene farklı olan bu virüs tipleri yapılan Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan çalışmalarla belirlenir ve o senenin virüsleri aşıya eklenir. Her sene farklı virüsler ortaya çıktığı için insanlar gribe karşı ömür boyu bağışıklık kazanamazlar. Yapılan aşılar %100 oranında koruyucu değildir, aşının tutma olasılığı %70 ile %90 arasında değişmektedir. Grip aşısı ülkemiz de Eylül-Ekim aylarında yapılmalıdır.

Peki En Önemli Soru grip aşısı kime yapılmalıdır?

1-) 65 Yaşından büyük kişilere,

2-) Şeker Hastalarına,

3-) Astım Hastalarına,

4-) Kronik Akciğer Rahatsızlığı olan bireylere,

5-) Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilere,

6-) Huzurevi, bakımevi vb. ortamlarda yaşayan insanlara,

7-) Hastane ortamında çalışan ve virüse sürekli olarak maruz kalan Doktor, Hemşire ve sağlık çalışanlarına,

8- ) Kanserli insanlara, kemik iliği problemi olanlara,

grip_536299186

Grip Aşısı Kimlere Yapılmamalıdır ?

1-) 3 Ayı doldurmamış gebelere,

2-) Grip geçirmiş bireylere,

3-) 6 aydan küçük bebeklere,

4-) Yumurtaya karşı anafilaktik allerjisi olan bireylere ( yumurta yediğinde şoka giren bireylere )

5-) Yüksek Ateşi olan bireylere

Bu 5 Gruba grip aşısı kesinlikle yapılmamalıdır. Ek olarak herhangi bir sağlık problemi bulunmayan ve yukarıda yapılması için saydığımız maddeleri içermeyen insanlara da grip aşısının yapılması uygun değildir. Bütün Dünya ülkelerinde olduğu gibi grip aşısı Türkiye’de de sadece RİSKLİ GRUBA yapılmaktadır. Yukarıda riskli grupta bulunan kimseler grip aşılarını doktorlarının uygun görmesi halinde ÜCRETSİZ olarak AİLE HEKİMLİKLERİNDEN reçete ettirebilmektedir.

Grip aşısı sağlam bireylerde maliyet-etkin bir yöntem değildir. Aşı deri altına zerk edilir. Aşı yapıldıktan 6-12 saat sonra eklem ağrıları, ateş, halsizlik, kas ağrıları görülebilir bu etkiler 1-2 gün devam edebilir. Aynı zamanda aşıya bağlı aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir.

Gribin Tedavisi Nasıldır ?

Yatak istirahati, bol sıvı alımı, doktorunuz tarafından reçete edilecek bazı ateş düşürücü-antiviral ilaçlar ve semptomatik tedavi önerilir. Bol sıvı ve mevsim meyveleri tüketilmelidir. Aynı zamanda bazı bitki çaylarının ( ıhlamur…) bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden dolayı gribin tedavisinde etkili olduğu düşünülmektedir. Yine burun akıntıları ve öksürük şikayetleri için doktorunuza başvurarak reçete edilen ilaçları düzgün olarak kullanınız.Daha ağır vakalarda doktorunuz tarafından reçete edilecek anti-viral ilaçlar kullanılabilir. En önemli husus ise gribin bulaş yolunu kontrol altına almaktır. Bu önlemler:

1-) Hapşırırken ağzınızı kolunuz ile kapatınız,
2-) Elinizi düzenli ve doğu şekilde yıkayınız,

3-) Öksürürken ağzınızı kolunuz ile kapatınız,
4-) Gribe yakalananlar ile yakın temas ve ortak eşya kullanımından kaçınınız.

Herkese Mutlu, Sağlıklı ve Gripsiz Bir Kış Geçirmesi Dileğiyle…

Aile Hekimi Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
Söğütlü Aile Sağlığı Merkezi ( SAM ) .
Tibbiyardim.com Editörü.

]]>
http://www.tibbiyardim.com/grip-asisi-yaptirmalimiyim-grip-asisi-kimlere-uygulanir-grip-asisinin-zararlari-nelerdir.html/feed 0
EL BİLEĞİ KEMİKLERİ KAÇ TANEDİR? EL BİLEĞİ KEMİKLERİNİN İSİMLERİ NELERDİR? http://www.tibbiyardim.com/el-bilegi-kemikleri-kac-tanedir-el-bilegi-kemiklerinin-isimleri-nelerdir.html http://www.tibbiyardim.com/el-bilegi-kemikleri-kac-tanedir-el-bilegi-kemiklerinin-isimleri-nelerdir.html#comments Wed, 30 Sep 2015 10:40:50 +0000 bahadir http://www.tibbiyardim.com/?p=4303 EL BİLEĞİ KEMİKLERİ KAÇ TANEDİR? EL BİLEĞİ KEMİKLERİNİN İSİMLERİ NELERDİR?

Vücudumuzda bir el 8 tane el bileği kemiği ( ossa carpi ) bulunur. 2 Elde toplam 16 tane el bileği kemiği vardır.
Bunlar:
1-) Os Scaphoideum
2-) Os Lunatum
3-) Os triquetrum
4-) Os psiforme
5-) Os trapezium
6-) Os trapezoideum   7-) Os Capitatum   8-) Os Hamatum dur.

 

elbilek2

Bu kemiklerin her birinin ayrı ayrı özellikli durumları vardır.
Os scaphoideum: Düşmelerde, çarpmalarda en çok kırılan kemiktir.
Os psiforme: Sesomoid bir kemiktir, el bileğindeki en küçük kemiktir.
Os trapezium: El başparmağı eklemine katılan kemiktir ( carpometacarpalis pollicis ) .
Os lunatum: Luksasyonu ( Çıkığı ) en çok görülen kemiktir. Çıktığın da n.medianus zedelenir.
Os capitatum: En büyük el bileği kemiğidir.

]]>
http://www.tibbiyardim.com/el-bilegi-kemikleri-kac-tanedir-el-bilegi-kemiklerinin-isimleri-nelerdir.html/feed 0
Bonzai Nedir? Bonzai Etkileri Nelerdir? Bonzai Zararları Nelerdir? http://www.tibbiyardim.com/bonzai-nedir-bonzai-etkileri-nelerdir-bonzai-zararlari-nelerdir.html http://www.tibbiyardim.com/bonzai-nedir-bonzai-etkileri-nelerdir-bonzai-zararlari-nelerdir.html#comments Thu, 10 Sep 2015 06:29:50 +0000 bahadir http://www.tibbiyardim.com/?p=4291 Bonzai Nedir? Bonzai Etkileri Nelerdir? Bonzai Zararları Nelerdir?

Bonzai ilk kez 2010 yılında Türkiye’de, polis aramalarında bulunan sentetik bir tabanlı esrardır. Bu maddenin yapımında bir çok bitki yaprağı kullanılmaktadır. Bu sentetik madde bu bitkinin yapraklarına emdirilerek esrar görüntüsü verilmektedir. Çok çeşitli sentetik maddelerde bu yapraklara eklenebilmektedir:

6 5
a) JWH-018
 b) CP 47,497
 c) JWH-073
 ç) HU-210
 d) JWH-200
 e) JWH-250
 f) JWH-398
 g) JWH-081
 ğ) JWH-073 methyl derivate
 h) JWH-015
 ı) JWH-122
 i) JWH-203
 j) JWH-210
 k) JWH-019

Sokak isimleri : black magic, black mamba, fake weed, genie, gonjah, halo, k2, k3, mr. smiley, p.e.p pouri, proze smoke, sativah, sence, skunk, smoke,spice (silver, gold and diamond),spice yucatan fire, spirit, supernova, warlock, zohai

9

Bonzai Etkileri Nelerdir?

Esrarın içinde bulunan THC maddesinden 5 Katı daha güçlü bir etkiye sahip olması nedeniyle oldukça ölümcüldür. Aynı zamanda içerdiği bir çok farklı sentetik madde olduğu için, içinde ki sentetik maddeye göre çok çeşitli ölümcül etkileri bildirilmektedir.
Yan Etkileri:
– Aşırı huzursuzluk
– Stress
– Bunalım Nöbetleri
– Hipertansiyon Nöbetleri
– İnme
– Kalp Krizi
– İntihar
– Hipokalemi ( Düşük Potasyum Seviyeleri )

-Depresyon ve Psikoz durumları.
– Halüsülasyonlar.
– Bad Trip

- Taşikardi.

Ayrıca Akut Böbrek Yetmezliği yaptığına dair ciddi araştırmalar mevcuttur.

bonzai_icen_genc_havuz_diye_betona_atladi_izle_h18016

Bonzai Hikayesi:

İstanbul’da iken biz bu maddenin kullanımda olduğunu 2011 yılında biliyorduk ve bonzai kullanan hastalar gelmeye başlamıştı. Diğer uyuşturucu maddelerin aksine bonzai ile gelen hastalarımızın gözlerinde ki korku ve endişe dikkatimi çekmiştir. Bir hastamdan aldığım hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

“ O gün bir torbacıdan aldığımız maddeyi evde kullanmaya karar verdik. Evim İstanbul’un güzel bir semtinde 6. Kattaydı. Arkadaşlarla içmeye başladık. Sonra ben kendimi iyi hissetmediğimi söyleyip odama çekildim. Odamın penceresinden baktığımda kendimi karşı evin çatısından, başka bir evin çatısına doğru atlarken gördüm. Yakından görmek için pencerenin kenarına doğru ilerledim. Hakikaten çatıda duran hayali ben bana el sallayıp çatıdan atlıyordu. O sırada birden kalbim deli gibi çarpmaya başladı, içimden bir ses sürekli pencereden atla, pencereden atla diyordu. 6. Katta olan evimin penceresine yanaştım. Aşağı baktım baya yüksekti, sonra atlamaktan vazgeçtim nasıl uçabilirdim ki. Bunu kullandığım ilacın etkisi olduğunu anlamıştım ancak içimde ki ses sürekli “ Atla, aşağı bişey olmaz, atla atla “ diye haykırıyordu. Pencerenin kenarından uzaklaştım, yatağımın çarşafını söküp kendimi aşağı atmamak için ayağımı yatağın kenarına çarşafla bağladım. Kalbim o kadar hızlı çarpıyordu ki öleceğimi zannettim. Yatağın alt kısmında ki boşluğa girdim çarşafı daha sert bağladım hayatıma yaşamak istiyordum, sürekli dua ettim Allah’ım kurtar beni diye. O anlar hayatımın en zor anlarıydı. “

 

]]>
http://www.tibbiyardim.com/bonzai-nedir-bonzai-etkileri-nelerdir-bonzai-zararlari-nelerdir.html/feed 0
Esrar Nedir? Esrar Etkileri Nelerdir? Esrar Zararları Nelerdir? http://www.tibbiyardim.com/esrar-nedir-esrar-etkileri-nelerdir-esrar-zararlari-nelerdir.html http://www.tibbiyardim.com/esrar-nedir-esrar-etkileri-nelerdir-esrar-zararlari-nelerdir.html#comments Thu, 10 Sep 2015 06:22:38 +0000 bahadir http://www.tibbiyardim.com/?p=4284 Esrar Nedir? Esrar Etkileri Nelerdir? Esrar Zararları Nelerdir?

Esrar diğer isimleriyle Kubar, Ganja, Marihuana,Jamaica hint keneviri bitkisinden ( Cannabis ) üretilir. Sokakta cigaralık, derman, tek/çift kâğıtlı, gogo, derman otu gibi isimlerle anılır. Genellikle sigara şeklinde kullanılır ancak kek ve çay şeklinde de kullanıldığı görülmüştür.

esrar-nedir-esrarin-zararlari-nelerdir-29974

Esrarın Etkileri:
Esrar içildiğinde etkisi birkaç dakika içerisinde ortaya çıkar 30 dakikada pik seviyesine ulaşır. Etkisi 2-4 saatte sonlanır ancak hareket becerilerindeki bozukluk 8-12 saat devam eder. Esrar kullanımında kısa süreli öfori ( kendinden hoşnut olma )  ve rahatlama durumu olabilir. Esrar kullananlarda algıda değişiklik, zaman algısında bozulma ve abartılı duygusal durumlar oluşur. Cannabis kullanımından sonra ilk birkaç dakika içinde kalp atışı %20-50 oranında artar. Bu etki 3 saate yakın devam eder. Kısa süreli kullanımlarda hareketlerde, öğrenme yeteneğinde, dikkatte bozukluklar oluşturur. Aşırı bir endişe ve kaygı durumu gözlenebilir. Uzun süreli kullanımlara paranoyalar ve panik ataklara neden olabilir.

Bodily_effects_of_cannabis

Çok sık görülmemekle beraber flashbackler yaşanabilir. Erken yaşlarda esrara başlayan kişiler ile ileriki yaşlarda depresyona giren hastalar arasında sıkı bir ilişki ispatlanmıştır. Özellikle esrar kullanımı sırasında kişilerin glikoz seviyelerinin düşmesi nedeniyle aşırı tatlı yeme isteği doğar. Kronik Esrar kullanan kişiler gözlerinde oluşan kızarıklıklar, çöküntü ve dudak yanıklarıyla tanınabilir. Cannabis yaklaşık 3-6 Ay boyunca kan, tırnak ve saç dokularında tespit edilebilir.

Problems

 

]]>
http://www.tibbiyardim.com/esrar-nedir-esrar-etkileri-nelerdir-esrar-zararlari-nelerdir.html/feed 0
LSD Nedir? LSD Etkileri Nelerdir? LDS Zararları Nelerdir? http://www.tibbiyardim.com/lsd-nedir-lsd-etkileri-nelerdir-lds-zararlari-nelerdir.html http://www.tibbiyardim.com/lsd-nedir-lsd-etkileri-nelerdir-lds-zararlari-nelerdir.html#comments Wed, 09 Sep 2015 06:06:00 +0000 bahadir http://www.tibbiyardim.com/?p=4274 LSD Nedir? LSD Etkileri Nelerdir? LDS Zararları Nelerdir?

Lizerjik asit dietilamidi kısa ismi ile LSD 1938 yılında yapılan laboratuvar çalışmalarında tesadüfen Albert Hoffman tarafından çavdar mantarından sentezlenmiştir. Dünya da bilinen en güçlü halüsinojendir. Halüsinojen Mantarlardan 100 kat, Meskalinden 4.000 kat güçlü bir halüsinojendir. Yan etkileri nedeniyle bağımlılığı diğer uyuşturucu türevlerine göre düşüktür.

LSD-700x329

LSD etkileri:
LSD’nin etkisi bir saat içerisinde başlar, 2-4 saat içerisinde pik düzeye ulaşır, 8-12 saat arasında sonlanır.  Görme bulanıklığı, terleme, yüksek tansiyon, beden ısısında artma, titreme gibi etkileri vardır. Ancak asıl etkisi halüsinojen ( halüsinasyonlar görme ) etkisidir. Maddenin etkisi alan kişiye göre değişir etkileri güzel hayallerden, kabus ve paronoid hayallare kadar değişir. Kişide algı bozukluğu yaratır. Madde kullananların tanımına göre sanki eşyalar şekil değiştiriyor, üzerime geliyor, çeşitli sesler duyuyorum, birilerinin eli üzerimde bana dokunuyor, eşyalar şekil değiştiriyor, renkler değişiyor ve canlanıyor gibi ifadelerde bulunmaktadır. LSD çok güçlü bir halüsinojen olduğu için insanın kendi düşüncesini ortadan kaldırır etki süresi boyunca insan kendisini bir cehennemde gibi hissettirebilir. Bu etki 2-4 saat olmasına rağmen bazı LSD kullanıcıları kendilerine göre bunun birkaç ay sürdüğüne dair teoriler ortaya atmaktadır.

 

 

3124711_313x170

yuzunu_yerken_bilinci_yerindeydi_h14872

Bu uyuşturucu maddelerin kullanımı ile uygunsuz davranışlar ve psikolojik değişiklikler gelişebilir. Kişi büyük bir sıkıntı yaşayabilir, kuşkucu düşünme, muhakeme bozukluğu oluşabilir. Kullanan kişi aklını kaybetme, delirme korkusunun hakim olduğu bir panik yaşar. Bu durum oldukça tehlikelidir. Böyle bir durumda kişiye güvence vermek, bunun uyuşturucu maddeden kaynaklandığını, bir süre kendiliğinden geçeceğini belirtmek yararlı olur.

flashback

En kötü etkilerinden bir tanesi de halüsinojen maddelerde ki “ Flash Back “ durumudur. Kişi maddeyi kullanmasa dahi birkaç gün ile 1 sene arasında sürebilen, maddeyi kullandığı ana tekrar dönebilir bu oran Halüsinojen madde kullananlarda %15 ile %80 arasında görülür. Bu “Flash Back” ler birkaç dakika yada daha uzun sürebilir.

LSD Hikayesi:
Albert Hoffman 1943 yılında, LSD’nin fizyolojik ve ruhsal etkilerini kendi üzerinde denemiş ve gözlemlerini “My Problem Child” adlı kitabına yazmıştır.

pic_is_this_a_nightmare_or_a_really_1660078263

“19 Nisan 1943 Pazartesi günü saat 16.00’da Lysergic Acid Diethylamide Tartarat’ın %0,5 santimetre küp 0,25 miligram LSD içeren tatsız, yavan sıvıyı içtim. Saat 17.00’da baş dönmesi, endişe, kaygı ve tedirginlik başladı. Görmem bozuldu, düşüncelerim dağıldı, içimden gülme isteği geliyor, anlamlı konuşmak için büyük çaba sarf ediyorum, görme alanım sanki karşımda, eşyaların biçimi değişiyor, çevremi lunaparklarda olduğu gibi olağanüstü görüyorum. Bir süre sonra bunların hepsi geçti. Bütün bunları hatırlıyorum, baş dönmesi, görme bozuklukları, çevredeki eşyaların acayip gülünç ve kaba şekilleri… Renkli yüzler belirdi. Belirli bir tedirginlik vardı. Aralıklı olarak başımın, ayaklarımın ve bütün gövdemin ağırlığını duyuyorum, sanki madenle doldurulmuş gibi. Ayaklarda kramplar oluyor… Ellerde soğukluk ve sanki eriyip gidiyormuş gibi bir duygu var. Ağzımda maden tadında bir kuruluk, boğazda sıkışma, korku ve endişe, bilinçte bulanıklık… Bu arada içinde bulunduğun koşullarla gerçek arasında ayrım güçlüğünden doğan bir karışıklık. LSD’yi aldıktan altı saat sonra eski durumuma döndüm. Ancak ufak tefek görme bozuklukları kaldı. Her şey sallanıyor, eşyaların boyutları değişiyor. Sanki onların dalgalanan sudaki yansımasını izliyorum. Üstelik bütün eşyalar hoş olmayan görünümler kazanıyor. Renkler durmadan değişiyor. Yeşil ve mavi renkler üstünlük kazanıyor. Gözlerimi kapayınca fantastik, gerçekdışı biçimler görüyorum. Dikkati çeken bir nokta bütün seslerin gözüme yansıması ve türlü biçimlere dönüşmesi… Her ses, renk bir sanrıya (gerçekte olmayan olguları var gibi algılamak) dönüşüyor. Bunlar renk ve gölge olarak sürekli değişiyor. LSD’yi aldıktan sekiz, on saat sonra şiddetli bir uyku bastırdı. Ertesi gün biraz yorgun kalktım.”- Albert Hoffman 

 

]]>
http://www.tibbiyardim.com/lsd-nedir-lsd-etkileri-nelerdir-lds-zararlari-nelerdir.html/feed 0
Kokain Nedir? Kokain Etkileri Nelerdir? Kokain Zararları Nelerdir? http://www.tibbiyardim.com/kokain-nedir-kokain-etkileri-nelerdir-kokain-zararlari-nelerdir.html http://www.tibbiyardim.com/kokain-nedir-kokain-etkileri-nelerdir-kokain-zararlari-nelerdir.html#comments Wed, 19 Aug 2015 18:10:03 +0000 bahadir http://www.tibbiyardim.com/?p=4264 Kokain Nedir? Kokain Etkileri Nelerdir? Kokain Zararları Nelerdir?

Kokain ilk kez 1860 Yılında koka yapraklarından Wöhler tarafından izole edilmiştir. Sokak adı taş, cokedir. En sık iyi ezilmiş şekilde toz olarak burundan çekilir. Güçlü bir yoksunluk sendromu yaşatan bir madde olduğu için kullanıcılar arasında bağımlılık oranı yüksektir. Kokainin kullanımı, bulundurulması, üretimi ve dağıtımı dünyadaki ülkelerin çoğunda yasal değildir ve hemen hemen hepsinde yasaktır.

hqdefault

Kokain Etkileri:

Kullanımını takiben taşikardi ya da bradikardi (kalp atışının hızlanması ya da yavaşlaması), pupiller dilatasyon (göz bebeklerinin büyümesi), kan basıncında düşme ya da artma gözlenir.

Kokain yüksek doz kullanıldığı zaman kalp atım hızında artma, tansiyon yüksekliği ortaya çıkar. Sinirlilik, sosyal muhakeme kaybı, yüksek riskli cinsel girişimler, saldırganlık, psikomotor aktivitede artış, ajitasyon, kalp atımında bozukluk, göğüs ağrısı, kas zayıflığı, solunum güçlüğü ve koma gelişir.

En sık görülen etki burunda kanlanmanın (nasal konjesyon) artışına bağlı olarak görülen burun kanamalarıdır. Bronşlar ve akciğerde hasara neden olur. Tiklere yolaçar ve migren benzeri başağrıları oluşturabilir. Kokain kullanımında Nasal Septum Defekti dediğimiz burnun delinmesi sık karşılaşılan durumlardandır.

infarkt_mozga_3septal-perforation

En önemli yan etkisi beyin üstüne olan etkileridir. Beyinde enfarktlar (tıkanmalar) oluşturur. Kimi zaman beyin içi kanamalar gözlenir. Beyin üstüne olan bu etkiler kokainin damarları daraltıcı etkisinden kaynaklanmaktadır. Kokain kullananlarda %3-8 oranında sara (epilepsi) nöbetleri gözlenmiştir. En sık epileptik nöbetlere neden olan uyuşturucu madde kokain olup, ikinci sırada amfetaminler gelir.

 mr_a_hemoragicky_infarkt_original

 Kokainin Zararlı Etkileri:

Kokainin en kötü etkilerinden biri yoksunluk sendromu oluşturmasıdır. Genellikle kullanımdan 2-4 gün içerisinde ortaya çıkan bu durumda kişi maddeye ulaşamadığında depresyon ve intihar eğilimi ortaya çıkar. Özellikle bu dönemde korkutucu rüyalar görülür. Kokain hücre öldürücü özelliğe sahiptir uzun süre kullanıldığında temas ettiği alanda hücreleri öldürür.

Kokain_(Cocaine)_reklam_broşürü

Kokainin Hikayesi:

Kokain de Eroinde olduğu gibi 1880’li yıllarda ilaç olarak özellikle diş ağrılarında kullanılması için piyasaya sürülmüş. Kokainin yüksek bağımlılık ve öldürücü etkileri nedeniyle kısa sürede piyasadan toplatılmış bütün ülkelerde yasak edilmiştir. Şuan sadece tıp alanında lokal ağrı kesici özelliğinden dolayı bağımlılık etkisi olmayan prokain türevi olarak ameliyatlarda ve lokal alanlarda kullanılmaktadır.

]]>
http://www.tibbiyardim.com/kokain-nedir-kokain-etkileri-nelerdir-kokain-zararlari-nelerdir.html/feed 0
Amfetamin Nedir? Amfetaminin Etkileri Nelerdir? Amfetaminin Zararları Nelerdir? http://www.tibbiyardim.com/amfetamin-nedir-amfetaminin-etkileri-nelerdir-amfetaminin-zararlari-nelerdir.html http://www.tibbiyardim.com/amfetamin-nedir-amfetaminin-etkileri-nelerdir-amfetaminin-zararlari-nelerdir.html#comments Mon, 15 Jun 2015 20:19:13 +0000 bahadir http://www.tibbiyardim.com/?p=4248 Amfetamin Nedir? Amfetaminin Etkileri Nelerdir? Amfetaminin Zararları Nelerdir?

Amfetamin ilk kez 1887 yılında sentezlenmiş sentetik bir uyuşturucu türevidir. Ağızdan alındığında etkisi 15-20 dakika içinde başlar.

Amfetamin Etkileri:
İlk kez kullananlarda 36 Saate varan uykusuzluğun ardından 24 saate varan uyku durumu gözlenebilir. İlacın etkileri kısa dönemde etkileri uykusuzluk, kalp ritminde artma, çarpıntı, iştahsızlık, göz bebeklerinde büyüme, hayal görme, huzursuzluk ( anksiyete), yerinde duramama, kontrolsüz hareketler, anlamsız konuşma da artış, ilk 1 saat içinde rush ( patlama ) dediğimiz mutluluk hali, ilk birkaç saat fiziksel kapasite de artış, dişlerde kenetlenme ( gıcırdatma ) gibi etkileri mevcuttur. İlacın kısa süreli fiziksel kapasite artışı yaptığı ispatlanmış, zihinsel kapasite artışına neden olmadığı uzun dönemde zeka kapasitesinde azalışa neden olduğu da net olarak ortaya konmuştur.

 

1395505f1thDentist-Shot-Could-Stop-Amphetamine-Addiction

Amfetaminin Zararlı Etkileri:

Uzun süreli kullanımında ise intihar, şizofreni, depresyon, bulantı-kusma, saldırganlık, hipersomnia ( aşırı ve düzensiz uyku hali, uykusunu alamama), aritmi ( kalbin düzensiz atmasına neden olan hastalık) bağımlılık ve en önemlisi zeka kapasitesinde düşüş meydana getirdiği tespit edilmiştir. Fiziksel ve kimyasal bağımlılığı en yüksek 3 ilaçtan bir tanesidir. Amfetamin güçlü bir nörotoksikdir ( beyin tahribatı yapan madde), aynı zamanda kalpte geri dönüşü olmayan aritmilere ( düzensiz atışlara ) sebep olabilir. Uzun süreli kullanımda yüzde ve vücutta lekelenmeye neden olurlar ( Meth Face’s ). Ağızdan solunarak alınan methamfetamin ise dişlerde büyük tahribata neden olur. Uzun süreli kullananlarda maddi açıdan çöküşün yanı sıra maddeye olan bağımlılık nedeniyle para bulmak için hırsızlık, şiddet, aile için geçimsizlik, para karşılığı cinsel ilişki gibi yöntemlere kullanıcıların itildiği gözlemlenmektedir.

ecstasy

Amfetamin Türevleri:

Metamfetamin:
Amfetaminden 2-4 Kat arası daha güçlü etkiye neden olan türevidir. Sokak türevi genelde metamfetamin şeklindedir. Kuryeler arasında crystalmeth ( kristal meth ) , hız (speed) ,cam kırığı, şişe  gibi isimlerle anılmaktadır. Toz ve kristal formları bulunmaktadır.

Ecstasy:
Genellikle MDMA [3,4-methylenedioxy-methamphetamine] ihtiva eden amfetamin türevidir, ek olarak başka maddelerle karıştırılıp piyasaya dağıtıldığı da görülmüştür ( piperazin,kafein, parasetamol.. ). Kişinin sorgulama sırasında savunma mekanizmasını yok etmektedir. Sokakta akrep, yeşiller, hız gibi isimlerle anılmaktadır.

Amfetaminin 6-7 Farklı türevi bulunmaktadır.

5295574_f260

Almanya-Polonya Savaşı ve Amfetamin:

“ Amfetamin İlk kez yoğun kullanımını 1940 yılında Almanya-Polonya savaşı sırasında olmuştur. Hitler eroini diye de bilinir. Uyuşturucu Hitler’in emriyle askerlere cesaret vermesi, uyanık kalması ve daha fazla yürümesi için dağıtılmıştır. Ancak illeri ki yıllarda İngiltere ve Müttefiklerin amfetamin üreten fabrikayı bombalamasıyla iş tam bir trajediye dönüşmüştür. Nedeni amfetaminin bu kadar bağımlılık yaptığının ve şizofrenik etkisinin bilinmemesinden ileri gelmektedir. Fabrika bombalandıktan sonra naziler sadece üst rütbelilere amfetamin verebilmiş, alt rütbede ki amfetamin bağımlısı askerler amfetamin bulamadığı ve şizofrenik etkilerinden dolayı kendi üst rütbelilerini öldürmeye başlayınca ordu içinde kaos meydana gelmiştir. “
nocanvas_logore
Amfetamin Hasta Hikayesi:
Bir hastamdan aldığım hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Hasta metamfetaminden 2 tablet kullandığını ve sonrasında başına gelenleri şöyle anlatmıştır:
“- Taksimde aldığım haptan sonra istiklal caddesinde bir büfenin yanında beklemeye başladım. 2 Tane güzel kız ismimi söyleyerek yanıma yanaştı. Daha önce bu kızları hiç görmemiştim. Konuşmaya başladık, kızlar her söylediğime gülüyordu, acayip espriler yaptığımı zannediyordum. Aradan 1 saat geçti bi anda kızlar yok oldu, karşımda bir kedi vardı. Büfeciye dönüp “ –Kızlar nerde ? “ diye sordum, Büfeci “ – Ne kızları abi 1 saattir kediyle saçma, sapan konuşuyorsun, deli zannettim ben seni çok önemsemedim, ihtiyacın varsa bi ambulans çağırayım ? “ . İşte o an bırakmaya karar verdim aşırı bir paranoya haliyle evde örümceklerin gezdiğini felan görüyordum. Bu şekilde defalarca rezil olduktan sonra tedavi için geldim. “ . İşte yaşanmış bir olayla amfetaminin etkisi.

Aile Hekimi Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

]]>
http://www.tibbiyardim.com/amfetamin-nedir-amfetaminin-etkileri-nelerdir-amfetaminin-zararlari-nelerdir.html/feed 0
Eroin Nedir? Eroin Etkileri Nelerdir? Eroin Zararları Nelerdir? http://www.tibbiyardim.com/eroin-nedir-eroin-etkileri-nelerdir-eroin-zararlari-nelerdir.html http://www.tibbiyardim.com/eroin-nedir-eroin-etkileri-nelerdir-eroin-zararlari-nelerdir.html#comments Fri, 17 Apr 2015 19:54:36 +0000 bahadir http://www.tibbiyardim.com/?p=4229 Eroin Nedir? Eroin Etkileri Nelerdir? Eroin Zararları Nelerdir?

Eroin ilk kez 1899 yılında Bayer İlaç fabrikasında üretilmiş sentetik bir uyuşturucudur. Sokak adı toz, beyaz, peynir, timsah, ejderha olarak anılır. Eroin bilinen en güçlü bağımlılık yapıcı maddedir, damar yoluyla kullanımda ilk kullanımda bağımlı kalma oranı yaklaşık %90’dır

stop-heroindrug_ring_money_colorado11-e1348927227732

Eroin Etkileri:

Genellikle damar yolu aracılığı ile kullanılan eroin alındıktan sonra kısa süre içerisinde etki gösterir. Etkisi genel olarak 4-6 saat sürer. İlk 1 saat içerisinde rush dediğimiz aşırı mutluluk hali gözlenir. Daha sonra ise sakinlik dönemi ortaya çıkar, hareketler yavaşlar, konuşma bozulur, hafıza kayıpları başlar, dikkat eksilir, solunum yavaşlar, göz bebekleri küçülür, ağrı his kaybı azalır, kan basıncı ve kalp atım hızı düşer. Zombie effect ( Zombi hali ) dediğimiz hal ortaya çıkar kişi mekanın ve zamanın farkına varamayacak kadar bilinçsizleşir.

295037-heroin

 

Uzun Süre Kullanımda Eroin Etkileri:

Durgunluk, ilgisizlik çevreden kopma içe kapanma durumu gözlenir. Depresyon en çok görülen yan etkilerdendir. Kişinin kendi öz bakımı düşer. Gelişen bağımlılık ve depresyon yüzünden eroin kullanıcılarının büyük kısmı intihar etme eğilimindedirler. Damar yoluyla injektörlerle kullanılması nedeniyle AİDS ( HiV), Hepatit-C, Hepatit B ve diğer kan yoluyla geçen hastalıklar eroin kullanan gruplar arasında sıklıkla gözlenmektedir. Eroin kullanıcıları arasında iktidarsızlıkta çok görülen yan etkiler arasındadır. Eroinin çekilme atakları çok kuvvetlidir hasta maddeyi bulabilmek için insan öldürecek bir konuma gelmektedir. Bu hastaların tedavileri çok zordur, genellikle tekrar maddeye başlama oranları bütün tedavilere rağmen hala önemli bir seviyededir. Bir kullanışla bağımlılık gerçekleştirebilen bu madde günümüzün en tehlikeli silahları arasındadır.
f604e1af23zv2

bayer1901

Eroinin Hikayesi:
“ Felix Hoffman ve Dressen adında ki 2 alman kimyagerin geliştirmesi sonucu bulunan ilaca yenilmez kahraman anlamına gelen “Heroisch “ismi verildi. Bayer ileri ki yıllarda ilacın etkilerinden habersiz “ Heroin “ adı altında 25 mglık şişeler halinde piyasaya sürmeye karar verdi. Heroin’in baş ağrısına, öksürüğe ve birçok hastalığa iyi geldiği şekilde pazarlanıyor doktorlar tarafından da yoğun biçimde reçete ediliyordu. İlaç eczaneye geldiği anda tükeniyor, fabrika siparişleri yetiştirmekte zorlanıyordu. Gerçeğin ortaya çıkması fazla sürmedi. Bir çok ölümün görülmesi ve bağımlılık yaptığı ortaya çıkınca ilaç hükümet tarafından yasaklandı. Ancak geride onlarca eroinman kaldı, bu eroinmanların ilaç fabrikasını kuşatıp yoksunluk sendromu nedeniyle fabrikaya saldırdıkları da bilinmektedir. Hükümet bu bağımlıları tedavi etme yolunda çok büyük çabalar ortaya koymuştur. Aynı dönemde suç oranlarında da büyük artışlar görülmüştür. Fabrika ürettiği bu madde nedeniyle ağır tazminatlar ödemiştir. “

Aile Hekimi Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.
Söğütlü Aile Sağlığı Merkezi.

]]>
http://www.tibbiyardim.com/eroin-nedir-eroin-etkileri-nelerdir-eroin-zararlari-nelerdir.html/feed 0
Bir Kahvemizi İçmeye Bekleriz Projesi http://www.tibbiyardim.com/bir-kahvemizi-icmeye-bekleriz-projesi.html http://www.tibbiyardim.com/bir-kahvemizi-icmeye-bekleriz-projesi.html#comments Mon, 19 Jan 2015 19:23:22 +0000 bahadir http://www.tibbiyardim.com/?p=4218  turk-kahvesi2

Bir Kahvemizi İçmeye Bekleriz:

Söğütlü Aile Sağlığı Merkezi, Türkiye çapında değişik bir projeye daha imza attı. Soğuk havalar dolayısıyla merkeze başvuran hastaların üşüdüğünü gören SAM yetkilileri yeni alınan Su Sebili ile artık gelen hastalara Çay, Kahve, Salep, Adaçayı gibi içecekler ikram edecek.

 

20150119_094207

“ Bir Kahvemizi İçmeye Bekleriz ” projesiyle Halk ile Sağlık Personelinin iletişimini kuvvetlendirmeyi amaçladıklarını belirten Dr. Ahmet Bahadır UÇAR. Hastalarımız sıra beklerken hem kahvelerini yudumluyor hem de soğuğun etkilerinden bir nebze olsun kurtuluyor.  Halkın projeyle ilgili memnuniyet seviyesi yüksek olduğunu özellikle kış aylarında projenin devam edeceğini belirten SAM yetkilileri, Halka hizmette sınır olmadığını Aile Hekimliği sisteminde kaliteyi her zaman en üstte tutacaklarını belirtti.

 

20150119_094158

Gümüşhane’nin İLK ve TEK A Sınıfı Aile Sağlığı merkezi olma yolunda ilerleyen Söğütlü Aile Sağlığı Merkezinin “ Bir Kahvemizi İçmeye Bekleriz ” projesiyle gelen hasta sayısını artırarak KANSER taraması, Obeziteye karşı mücadele, Hastaların sağlık hakkında bilgilendirmesi  gibi konularda daha aktif rol almaya çalışacakları belirtildi.

 

20150119_094250

 

 

Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan “Bir Kahvemizi içmeye bekleriz” projesi kapsamında, hastalarımıza ve Kelkitli bütün vatandaşlarımıza kapılarının açık olduğunu belirten Dr. Ahmet Bahadır UÇAR. Ekip olarak çok çalıştıklarını, Hedeflerinin Doğu Karadeniz bölgesinde sağlık hizmetlerinin öncüsü ve lideri konumuna gelmek olduğunu, bunun içinde farklı projelerle yöre insanına ellerinden gelen kaliteyi ve hizmeti sağlayacaklarını belirtti.

 

 

]]>
http://www.tibbiyardim.com/bir-kahvemizi-icmeye-bekleriz-projesi.html/feed 0
FrostBite ( Soğuk Isırması ) Nedir ? http://www.tibbiyardim.com/frostbite-soguk-isirmasi-nedir.html http://www.tibbiyardim.com/frostbite-soguk-isirmasi-nedir.html#comments Fri, 09 Jan 2015 22:40:19 +0000 bahadir http://www.tibbiyardim.com/?p=4208 Soğuk Havalar İçin Sağlıklı Öneriler-1:

Özellikle soğuk havaların yaşandığı bugünler de soğuk havalarda yaşanacak sağlık sorunları ve soğuk havada alınacak önlemlerle ilgili yazımızı sizler için hazırladık. Bu haftaki konumuz Frostbite ( Soğuk Isırması ) .

Frostbite ear LiveScience

1-)FrostBite ( Soğuk Isırması ) Nedir ?

FrostBite halk arasında bilinen ismiyle Soğuk Isırması 0 derecenin altındaki sıcaklıklarda el parmak uçları, ayak parmakları, kulak gibi vücudun kalbe uzak bölgelerinde gelişir. En çok parmak uçları ve ayak uçlarında gelişir. Kan taşıyan damarlarımız soğuk havanın etkisi ile daralır (vazokonstrüksiyon) ve özellikle vücudun uçta kalan kısımlarına yeteri kadar kan gelemediği burada ki kan dolaşımı bozulur. Soğuk ısırması milattan önce 5000 Yılında ki Mumyalarda dahi keşfedilmiş tarihi çok eski bir hastalıktır. Özellikle rüzgarın beraber eşlik ettiği soğuk havalar Soğuk Isırması için önemlidir. Soğuk ve rüzgarlı havada herhangi bir koruyucu ekipman kullanmaksızın dolaşan sağlıklı insanda soğuğa maruz kalan bölgede acıma ve yanma ortaya çıkar. Kişi hala önlem almaz ise Soğuk Analjezisi dediğimiz soğuğa maruz kalan bölgede hissizlik ortaya çıkar, deri beyaz renk alır. Sağlıklı insan bu 2. Evrede artık soğuğa alıştığı fikrine kapılabilir. Halbuki bu en sinsi evrelerden bir tanesidir. Eğer soğuğa daha uzun bir zaman maruz kalınırsa deride kırmızı kabarcıklar şeklinde noktalar belirir ve aşınmış deri alanları meydana gelir.

 Human_toes,_12_days_post-frostbite Frost_bite

Soğuk Isırmasının ilerleyen evrelerinde Soğuk KANGRENİ görülür. Özellikle hasta bu durumu parmağının kütük gibi olduğu ve hissetmediği yakarışıyla dile getirir. Evre 3 Olan bu durumun gidişatı çokta iç açıcı değildir. Soğuk ısırması acil müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır. Peki eğer Soğuk bir ortamda uzun süre yürümek zorunda kalırsak, ya da bir kış günü dağın başında aracımızın benzini biterse ne yapmalıyız ne yapmamalıyız?

Önce Soğuk Isırması için yapmayacaklarımızdan başlayalım:  

1-) Kesinlikle donmuş bölgeyi hızlıca ısıtmaya çalışmamalıyız! Eğer soğuk ısırığına uğramış bölgeyi birden ısıtmaya çalışırsanız hasar miktarı artacak ve çok az hasarla kurtulabileceğiniz bir yaranın çok daha büyümesine sebep olacaksınız. Yapılan araştırmalar soğuk ısırmasının kuru ısıyla tedavsinin daha fazla hasara neden olduğunu ortaya koymuştur.

2-) Karla Ovma Yapılmamalı! Halk arasında bilinen bu yöntem kesinlikle uygulanmamalı bu yönteminde tedavide yeri yoktur ve zararı vardır!

3-) Krem sürülmemeli ,sigara, alkol verilmemeli. Sigara ve alkol damarlarda daralmaya sebebiyet vereceğinden kullanılmamalıdır!

4-) Ağrı Kesiciler olmadan ılık su ( 20 Dakika 40-42 derece ) ile ısıtılmamalı, çünkü yeniden dokunun ısınması çok ağrılı bir süreç olacaktır.

5-) Soba, elektrikli ısıtıcı… gibi kuru sıcak havayla bölgeler ısıtılmaya çalışılmamalıdır!

Karl Zebarth

Soğuk Isırmasında Neler Yapılmalı ?

1-) Ağrı kesiciler ile beraber 20 Dakika 40-42 derece soğuk-ılık su ile soğuk bölge ısıtılmalı. Erken ısıtılan vakalarda sonuçlar yüz güldürücüdür.

2-) Eğer ısıtılamayacak bir ortamda ise muhakkak doku üzerine eldiven, kaşkol hiçbir şey bulunamıyor ise kuru bir bezle dokunun üstü olabildiğince örtülmelidir.

3-) Sıcak içecek bulunuyorsa tüketilmeye çalışılmalıdır. Korunaklı rüzgarın az bulunduğu bölgelere doğru hareket edilmelidir.

4-) Nemli ıslak soğuk bez ve yüzeylerle dokunun teması varsa bu temas mutlaka kesilmelidir.

5-) En yakın sürede Acil Servislere başvuruda bulunulmalıdır. Soğuk ısırığı ACİL YAKLAŞIM GEREKTİREN bir hastalıktır. Soğuğa uzun süre maruz kalınan geç evrelerde maalesef KANGRENE bağlı doku kayıpları olabilmektedir.

How-to-treat-frostbite

Sonuç: Bazen dışarı çıkarken bir kış eldiveninin, bir kaşkolün veya bir berenin ne kadar gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak aşırı soğuk havalarda bu yazıyla önemsemediğiniz bir ELDİVENİN belki de parmaklarınızı nasıl kesilmekten koruyacağının farkına varmanızı istedik. Siz siz olun Sağlığınız için soğuk havalarda koruyucu eşyalarınızı muhakkak yanınızda bulundurun. Soğuk havaların kazasız mutlu bir şekilde bitmesi umuduyla. Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileğiyle….

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR  ( Aile Hekimi )
Kelkit Söğütlü Aile Sağlığı Merkezi.

Kaynakça:
(1) http://web.firat.edu.tr/myildiz/files/sogukisirigifk.pdf
(2) http://www.emedicinehealth.com/frostbite/article_em.htm
(3) http://en.wikipedia.org/wiki/Frostbite

 

 

 

]]>
http://www.tibbiyardim.com/frostbite-soguk-isirmasi-nedir.html/feed 0