Hidrosefali Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?

Ağustos 27th, 2011 Çocuk HastalıklarıNöroloji 6 Comments
Hidrosefali Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?

Hidrosefali Nedir ? Hidrosefali’nin Tedavisi Nedir ?

Genel olarak ilk akla gelen tanımı kafa içinde ki sıvı miktarının arttığı durumlarda baş çevresinin ve kafanın anormal olarak büyümesidir diyebiliriz. Kafa tası içerisinde boşluklar varır.Bunları kuyucuklara benzetebiliriz.Her birinin ayrı işlevi vardır.Bu boşluklara beyinde ki sıvı yani beyin omurilik sıvısı (BOS) doldurmakta buralara anormal sıvı birikmesi sonucu gelişir.Normalde beyinde yarım litreye yakın BOS salgılanır hemen hemen hepside geri emilir.Eğer fazla bos salgılanır ve emilim az olursa hidrosefali olgularında BOS sıvısının dolaşımda ki bozukluklar yani en başta belirttiğimiz ventrikül-karıncık yani kuyucuklarda ki tıkanmalardan kaynaklanmaktadır.

Hidrosefali doğuştan olabildiği gibi sonrasında da meydana gelebilir.

-Doğuştan olan hidrosefali altında başka hastalıklarla birlikte karşımıza çıkmaktadır.

-Sonradan görülen hidrosefali3 nedenden dolayı oluşmaktadır.

Bunlar:

1-) Çoğunlukla tümör kaynaklı olup BOS’un aşırı üretilmesine neden olur.

2-) Bos’un dolaştığı kanallarda ki tıkanıklık travma sonrası,enfeksiyon,menenjit yada tümör kaynaklı.

3-) BOS emiliminin az olmasından kaynaklanır.

HİDROSEFALİDE YAŞLARA GÖRE BELİRTİLER

0-2 yaş grubunda

-Baş çevresinde anormal büyüme

-Kafada ki damarlarda belirginleşme bu durum başın büyümesiyle ortaya çıkar

-Ağlarken ince-tiz bir sesle ağlama

-Gözlerde batan güneş manzarası(gözler yukarıya doğru bakamaz)

-Bıngıldakta genişleme

2-6 yaş grubu

-KİBAS (kafa içi basıncı)’na bağlı baş ağrısı

-Huzursuzluk,denge problemleri

-Fışkırır tarzda kusma

-Görme problemi

6-ve üstü yaş gruplarında

-Baş ağrısı KİBAS’a bağlı

-görme bozukluğu

-Anlama güçlüğü,okul derslerinde başarısızlık

-Dalgınlık unutkanlık vs.

Hdirosefalinin Tedavisi Nasıldır ?

-Hidrosefali tanısı kolay konulabilen bir hastalıktır.Tedavisi bellidir.

-Eğer anne karnında tanısı konmuşsa ŞANT takılarak beynin hasar görmesi engellenebilir.ŞANT (beyne yerleştirilen bir protez olup zamanla tıkanıp çocuk büyüdükçe etkisini kaybeden bir alettir.

-Böylesi durumda iyi gözlem ve takip çok önemlidir.

-Tedaviye geç kalınmış olgularda beyin hasar görebileceğinden çocukta anlama güçlüğü,zihinsel gelişimde gerilik özel bir eğitim verilmesini gerektirebilir.Böylesi durumda ebeveynlere sabırlı olmak ve eğitimlerine önemli katkıda bulunmak düşer.

 

Mutlu Ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…


facebook-paylas

Etiketler

Yazar bahadir

» 374 yazısı bulunmaktadır.

6 Yorum

 1. muhammed dedi ki:

  merhabalar benim oğlum şu an 11 aylık anne karnındayken beyincik bölgesinde 16 mm lik sıvı su birikmesi denilmişti.. Doğumdan 15 gün sonra oğlumun kafasına ultrasonda baktırdık POSTERIO FOSSADA MEGA SISTERNA MAGNA GÖRÜNÜMÜ IZLENMIŞTIR.. denildi oğlum emekliyor yürütece koyduğumuzda da gayet güzel yürüyor koşuyor tek heceli kelimeleri (anne, baba.. Vs gibi küçük kelimeleri) söyleyebiliyor, maşallah çok hareketli şen bir çocuk daha doktora götürmedim sizce nereye götürmeliyim küçük bir yerde yaşıyorum kliniklerimiz yetersiz hangi branşa giriyor bu hastalık ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun oğlum hidrosefalimi yoksa doğmadan önce kadın doğum uzmanı bi sendrom ismi söyledi şu an aklıma gelmiyor dengesizlik le ilgiliydi o sendrom olabilir çocuğunuz demişti doğrumudur… Lütfen cevap yazın mailim by_hazar_@hotmail.com

  • bahadir dedi ki:

   Sn Muhammed Bey;

   Öncelikle geçmiş olsun hidrosefali ile ilgili sorunlarınızı çözebilmeniz için nöroloji bölümüne başvurmanız gerekiyor. Hastanın kliniğini tomografilerini ve diğer tetkiklerini görmeden burdan bi yorum yapmamız çok sıkıntılı olur bu yüzden, bir nöroloji uzmanınıza görünmenizi tavsiye ederim. Elimden gelen başka birşey olursa yardım etmeye hazırım geçmiş olsun dileklerimle.

   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dilerim…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   Tibbiyardim.com editörü…

 2. muhammed dedi ki:

  çok teşekkür ederim allah razı olsun sürekli başına eliyle vuruyor elinde bi cisim varsa onunla da vuruyor,otururken kendini sırt üstü yere atıyor kafasını yere vuruyor acaba kafa içi basınça bağlı bi ağrı olabilirmi.? En kısa sürede nüroloji uzmanına gidecem ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim sağolun 🙂

 3. yalçın acarsoy dedi ki:

  selam benim 16 12 2012 de bir çocugum oldu ve çocukda beyin kanaması oldugunu söylediler şimdide baş buyumesi var hastanede yatmakda dır ama neden se dokturumuz bizi tamamıyla aydınlatamıyor ve nolacagını bilmiyorum baş çevresi her gecen gun buyuyur ama doktoru bekleyecegiz diyor beyindeki sıvı temizlenmeden amaliyat olamaz diyor şat kakılacakmış beni bir aydınlatın allah rızası için

  • bahadir dedi ki:

   Merhabalar Yalçın Bey;

   Hidrosefali çocukluk çağında aşırı derecede ise şant uygulamasına gidilmektedir. Şant Nedir dersek , beyin boşluğunda bulunan fazla sıvının bir kanal ( ufak bir su borusu gibi düşünün ) yardımı ile vücut boşluklarına tahliyesi anlamına gelir. Burada en çok kullanılan yol bu sıvının alıp peritona ( karın boşluğuna ) verilmesidir. Hidrosefali tedavi edilmeden beyin ile ilgili operasyonların yapılması gayet risklidir bu konuda doktorunuza katılıyorum. Kısacası şant dediğimiz sistemle beyinin boşluğunda bulunan ve beyin için basınç oluşturup çeşitli kanama ve beyin için risk oluşturacak durumun karın boşluğuna boşaltılmasını sağlayacak kalıcı yada geçici sisteme verilen isimdir.

   Saygılarımla..

 4. asuman bektas dedi ki:

  Beğen 19 haftalık hamileyim bebeğimde ağır hidrosefali teşhis edildi. Doktor hamileliği sonlandirmami tavsiye etti. Bu cok zor bi karar. Asıl bebek dogduktan sonra hiç bir iyileşme umudu yokmu. Ona öğrenmek istiyorum. Eger hemen tedavi edilirse beyin fonksiyonları sonradan iyileşir mi.

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam