Ablası karaciğerini verince ölümden kurtuldu!

Ablası karaciğerini verince ölümden kurtuldu!

Kanser çağımızın vebası olarak her yaşta kendini göstermeye devam ediyor. Günden güne kanser oranında artmalar olduğu gibi tedavi yöntemlerinde de ilerleme kaydediliyor. Yapılan birçok araştırmanın kanser hastalarına umut olduğunu biliyoruz.

Kanser yaş tanımıyor, her yaş gurubunda çeşitleriyle kendini gösteriyor. Bu hastalığın pençesinde savaş veren hastalardan biri olan Yahya Türker (19) karaciğer kanseriydi. Bolu’da yaşayan genç kanser hastası Yahya Türker’e doktorları karaciğer nakli yapılması gerektiğini söyledi. Yahya Türker’e karaciğer nakli yapılmaması halinde yaşama şansı çok azdı. Uygun donör aranmaya başlandı ve Yahya Türker’in ablası Ezgi Türker Yalçın’ın uygun dokuya sahip olduğu anlaşıldı. Ancak sadece uygun donör bulunması yetmiyordu; çünkü Yahya Türker’in ailesi bu ameliyatı karşılayabilecek maddi imkanlara sahip değildi. Aile Bolu Valiliği’nin kapısını çalarak masrafları karşılayabilmek için yardım istedi.

Bu görevi üstlenen Bolu Valiliği Yahya Türker’in ameliyatı için bir yardım kampanyası düzenledi ve kampanyada istenilen meblağa toplanınca İstanbul’da beklenilen ameliyat gerçekleştirildi.

Ablasının karaciğeri nakledilen Yahya Türker sağlığına kavuştu.

Başarılı bir ameliyatla naklin gerçekleşmesinin ardından Yahya Türker evine döndü. Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Bolu Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık; Yahya Türker’i ziyaret ederek sağlık bir ömür dileklerinde bulundular. Bolu Valisi İbrahim Özçimen, sağlığına kavuşan Yahya Türker’in başarılı bir ameliyat geçirmesine sevindiğini ifade ederken ailenin mutluluğuna ortak olmaktan duydukları keyfi anlattılar.

Ameliyatta kurtarıcı olarak rol alan donör Ezgi Türker Yalçın kardeşi için artık kemoterapinin yetmediğini ve sona gelindiğini söylemesiyle harekete geçtiklerini ifade etti. Ezgi Türker Yalçın: “Doktorlar kardeşimi İstanbul’daki özel bir hastaneye götürmemizi tavsiye etti. Biz de oraya götürdük. Kontrollerde, ‘kardeşime organ nakli’ yapabileceklerini söylediler. Kardeşime yüzde 90 yaşama şansı verdiler. Yüzde 10 risk olduğunu da belirttiler. Bunun üzerine verici aradık. Birkaç kişi bulundu ancak uymadı. Son olarak ben test yaptırdım. Dokunun uymasıyla hemen gerekli işlemler yapıldı. Kardeşim ameliyata girdi. Ameliyatı güzel geçti. Allah’ın izni ile kardeşimi kurtardık. Ameliyat olmasaydı kardeşimin 3-4 ay yaşama şansı vardı” dedi.

Sağlık durumu iyi olan Yahya Türker kendini hayata bağlayan ablasına teşekkür etti ve çok iyi olduğunu ifade etti.

 

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam