Varikosel Nedir? Kimlerde Görülür ?VARİKOSEL

 

Varikosel hastalığı yumurtalıkların toplar damarlarında meydana gelen bir varis yani damar genişlemesidir.Genellikle sol tarafta görülür ancak bazen çift taraflı yada sağ taraflı olabilir. Sağ taraflı varikoselin nedeni genellikle batında(karın) içindeki başka hastalıklarla alakalıdır.

 

Hastalar 3 ana şikayet ile doktora başvurur.

1-)Kısırlık

2-)Ağrı

3-)Şişlik veya görüntü bozukluğu.

Genellikle 20-30 yaşlar arasındaki bekar erkeklerde görülür.Torba (skrotum)derisinde kıvrımlı varisleşme damarlar görülür.Çoğu vakada hiç bir yakınma olmaz.

Hastalık genellikle pleksus pompiniformisis(ersuyu kordonu toplar damar ağı) ön grubuna yerleşir.

Varikosel tanısı kolay konabilen bir hastalıktır.Hata ayakta dururken torbası elle yoklanması sırasında yumuşak kıvamda esnek ve ağrısız toplar damar paketleri ele gelir.Hasta yatınca bu belirtiler azalır yada kaybolur.Torbaya ağrı,ağırlıkhissi haraketlerde zorlanma gibi işlevsel belirtilerde eşlik edebilir. Hastalığın gidişi değişkenlik gösterebilir.

Yakınma ne olursa olsun tedavi cerrahi operasyonla yapılır. İlaç tedavisi geçici ağrılar için bir çözüm yoludur.Ameliyat yaklaşık yarım 1 saat sürer aynı gün evine dönebilir hasta spor için bir kaç hafta beklenmesi gerekir.

VARİKOSEL VE KISIRLIK

Erkekkısırlığının en kolay ve en iyi tedavi edilebilen hastalığıdır. Diğer nedenlerle oluşan bozukluklar geri dönüşümsüzdür.Varikosel tedaviye yanıt veren bir hastalıktır.Toplumdaki erkeklerin %15 inde kısırlık sorunu olan erkeklerin %40 civarında varikosel mevcuttur.

Sonradan ortaya çıkan kısırlıkta ise her 5 erkekten 4 ünde varikosel görülür.Bu hastalar ilk çocularından sonra çocuk sahibi olamazlar.

Torbadaki ısı vucut ısısından 2-3 derce daha düşüktür yumurtalıklar etrafındaki kan göllenmesi sperm üretimini olumsuz etkiler.

Varikosel genelde;

1-)Saunaları kullananlar

2-)Çok sıcak duş alanlarda

3-)Yüksek ateş

4-)Genel olarak çok sıkı pantolon giyinmesi

5-)Çevresel faktörler

6-)Mesleğe bağlı olarak gerçekleşir

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Bütün Telif Hakları Yazara Aittir. Yazarın bilgisi dahilinde olmadan hiç bir makale,dergi,websitesi ve yayında kullanılamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

168 Yorum

 1. erkan dedi ki:

  hocam ii günler ben skrotal renkli doppler çektirdim sol pleksus pampinoformis venleri en geniş yerinde 1.5 mm ölçülmüş olup valsalvayla reflü saptanmamıştır
  sağ pleksus pampinoformis venleri en geniş yerinde 1.8 mm ölçülmüş olup valsalvayla reflü saptanmamıştır bu ne demek hocam bi yardımcı olur musunuz

  • bahadir dedi ki:

   Sn Erkan Bey;
   Bu sonuç belirtiyorki; eğer muayene de varikosel tanınız yoksa herhangi bir sorun görünmemekte, çünkü sınırlar normal değerler içerisinde. Spermiyogramda yaptırırsanız sizin için çok yararlı olur, çünkü varikosel ameliyatı yapılma şartlarının ( endikasyonunun ) büyük bir kısmını spermiyogramda oluşan bozukluklar içindir. Hatırlatmak gerekirse spermiyogram testi spermlerinizin kalitesini ölçen bir testis. Sperm örneğiniz incelenerek spermlerin ne kadar hareketli ve işlevsel olduğu belirlenir. Bana diğer mail atan bir hastanın sonucu 6MM çıkmış ve reflüsü olduğunu belirmişti biz bu hastaya muayeneside varikosel var ise kuvvetle varikosel düşünürüz ancak sizin sonuçlarınız bu hastaya göre çok çok iyi ve normal sınırlarda.
   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…
   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR…
   tibbiyardim.com editörü.

 2. erkan dedi ki:

  hocam ii akşamlar şimdi cuma günü bi hastaneye sperm örneği verdim salı günü ise farklı bi hastaneye aynı şekilde sperm verdim cuma verdiğimde sayı 49.6 ml iken diğerinde yani salı günü verdiğimde sayı 6.2 ml çıktı hocam bu nasıl oluyo acaba ?

  • bahadir dedi ki:

   Sn Erkan Bey;

   Spermiyogram testleri, testleri değerlendiren biyolog arkadaşların tecrübe ve dikkatine göre hesaplanır. Bu yüzden çeşitli merkezlerde sonuçlar farklı çıkabilir. Size önerim güvenilir başka bir merkezde tekrar değerlendirilmesi. Aynı zamanda spermiyogramda önemli olan sadece miktarı değildir bir çok faktöre göre sperm örneğinin kalitesi belirlenir. Spermiyogram ile ilgili ileriki günlerde bir yazı yazacağım, böylece bu konuda siz değerli okurlarımıza daha çok bilgi ulaştırır, daha çok kişiyi aydınlatabiliriz. Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   tibbiyardim.com editörü…

 3. erkan dedi ki:

  hocam arada bu kadar farkın olması normal mi gittiğim 2 hastanede özel ve de tanınmış hastaneler karar veremdim şimdi üniversiteyemi gitsem acaba

  • bahadir dedi ki:

   Şehrinizi bilmediğim için bu konuda yorum yapamayacağım ancak, testler üniversite bünyesindeki bir merkezde yapılıyorsa daha güvenli sonuç almanız mümkündür..

 4. erkan dedi ki:

  gaziantep ten yazıyorum hocam bugün doktora gittim sonuca baktı ameliyat olmamı gerektirecek bişey olmadığını söyledi sonuçlar biraz düşük dedi ilaç yazdı hocam daha önce ki doppler sonuçlarında 2.5 mm çapında yazıyodu solda grade 2 varikosel var diyodu bu kez bişey çıkmadı hocam bu normal mi ??

 5. erkan dedi ki:

  hocam bide doktor bey bana ameliyatlık bi durum yok dedi ama bi toz verdi kullanmam için bide bekar olduğumu duyunca neden geldin ki dedi bi çok ilaç yazıyodu değiştirdi reçeteyi sadece bi toz verdi bu ne tozu hocam neyi etkiliyo ?

  • bahadir dedi ki:

   Toz derken kastettiğinizi ne olduğunu tam olarak bilemiyorum.Ancak doktorunuz muayenesinde varikosel yönünden ameliyat riskli bir durum görmemiş. Lütfen doktorunuzun verdiği tedaviye tam olarka uyum sağlayınız. sonuçlarınızı yorumlarsak bizde aynı şeyi düşünmüştük ama muayene gerekiyordu, doktorunuz muayenesini yapmış ve tanıyı kesinleştirmiş bu yüzden doktorunuzun verdiği tedaviye mutlaka uyunuz…

 6. erkan dedi ki:

  hocam ben yaklaşık 3 senedir mide için hap kullanıyorum reflü için reflü oluşmadan önce verdiğim sperm örneğim iyi çıkmıştı ama 3 sene sonra yaptırdığım testte sonuçlar değişik çıktı birincisi bu hastalığın sperm üzerinde etkisi var mı ikincisi stres vb durumlar spermi etkiler mi çünkü bu testi yaptırırken acayip stresliydim hocam ??

 7. erkan dedi ki:

  hocam bnm son testte normal morfoloji 17 yazıyodu bu normal mi??

 8. özbek02 dedi ki:

  merhaba hocam ben skrotal renkli doppler çektirdim ve sonuç böyle çıktı; panpiniform pleksus venlerinin kalibrasyonu valsava sonrasında sağda 1.8mm-solda3.4mm ölçülmüş olup valsava manevrası ile solda grade 2-3 reflü akım örnekleri izlendi denilmiş. doktorum da bir kaç tetkik daha var sonrasında ameliyat öneriyorum dedi .sizce ne yapabiliriz?şimdiden teşekkürler…

  • bahadir dedi ki:

   Sn Özbek02;
   Doktorunuzun yorumuna kesinlikle katılıyorum, olması gereken sınırın çok üzerinde bir genişleme görülüyor panpiniformis venlerinde. En sağlıklı yöntemin cerrahi olduğunu düşünmekteyim. Bence beklenecek sınırın çoktan aşıldığını grade2-3 reflü akım gösteriyor. Doktorunuz sizden spermiyogram ve diğer örnekleri isteyebilir ancak benimde kanaatim ameliyat yönündedir. Geçmiş olsun dileklerimle..

   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR…

   • özbek02 dedi ki:

    hocam tesekkur ederım birsey daha soracagım ameliyatı hangi yontemler ile yaptırmalıyım mikrocerrahi mi acık ameliyat mı hangisi daha iyi ?varikosel mikrocerrahi her yerde yapılabiliyor mu? simdiden tesekkurler

    • bahadir dedi ki:

     Sn Özbek;

     Hangi şehirde oturduğunuzu tam olarak bilemiyorum ancak, bulunduğunuz şehirde iyi olan bir uzman doktara yaptırmanızı tavsiye ederim. Varikosel cerrahisi çokta zor olmayan bir cerrahidir bu yüzden endişelenmenizi gerektirecek kadar büyük bir durum bulunmamakta. Açık- kapalı ameliyat varikosel ameliyatı için geçerli değildir, mikrocerrahi yöntemlerle ameliyat gerçekleştirilir. Tekrar Geçmiş olsun dileklerimle…

 9. ateş01 dedi ki:

  merhaba hocam eşimin spermiyogram testini yaptırdık sonuç şöyle çıktı;
  1 ml de sperm sayısı 125.000 çıktı
  ,toplam sperm sayısı 187.500
  , ileri tam hareket 1/2 ‘de 5
  ,ileri tam hareket 2 saatte 3,
  ileri az hareket 1/2 saatte 10
  , ileri az hareket 2 saatte 5,
  yerinde hareketli 1/2 saatte 15
  ,yerinde hareketli 2 saatte 5
  hareketsiz 1/2 saatte 70
  ,hareketsiz 2 saatte 87,
  normal morfoloji %60
  ,anormal morfoloji %40 sonuçlar böyle çıktı doktorumuz tüp bebek uygulamasını önerdi ama sperm sayısını yükseltmek için ne yapabiliriz yardımcı olursanız seviniriz.

  • bahadir dedi ki:

   Sn Adem Bey;

   https://www.tibbiyardim.com/erkek-kisirliginda-semen-analizi.html bu konumuzda semen analizi ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Sperm sayınız olması gerektiği miktardan maalesef çok daha düşük. Normal şartlarla gebelik sağlanması zor görünüyor, bu yüzden tüp bebek tedavisi sizin için uygundur. Sperm sayısını artırmak için l-arginine denilen bir ilaç mevcuttur ancak bu kadar düşük sayıya etkisinin sınırlı olacağı düşüncesindeyim. Bu yüzden gebelik isteniyorsa mutlaka tüp bebek denenmelidir.

   Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileğiyle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

   Tibbiyardim.com editörü…

 10. avcı33 dedi ki:

  merhaba hocam bende bişey sormak istiyorum ;
  çoçuk istiyorduk geçenlerde spermiyogram testi yaptırdım sonuçlar şöyle çıktı:
  1 ml de 11.750.000
  toplam sperm sayısı 35.250.000
  ileri tam hareketlilik 1/2 saatte %25
  ileri tam hareketlilik 2 saatte %12
  ileri az hareketlilik 1/2 saatte%30
  ileri az hareketlilik 2 saatte %15
  normal morfoloji %60
  anormal morfoloji %40 çıktı.
  bu değerler çoçuk sahibi olmak için yeterli midir teşekkürler .

  • bahadir dedi ki:

   Sn Avcı;

   Sperm sayınız olması gereken değerlerden düşük ancak morfolojisi itibariyle sperm kalitesi iyi durumda. 1 Yıl süreyle çocuk sahibi olmak için yazıda belirttiğimiz gibi birlikte olmanız gebelik şansını artıracaktır.Gebelik oluşmaz ise ve eşinizde gebeliğin oluşmasını engelleyecek sağlık problemlerinin olmadığını varsayarsak tüp bebek yöntemine başvurulabilir.

   Mutlu Ve Sağlıklı Günler Dileğiyle
   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   Tibbiyardim.com Editörü

 11. Müjdat dedi ki:

  Sayın Bahadır Hocam.
  RDUS incelemesinde.

  Gri Skalana Değerlendirmede : Her iki lokalizasyonu normaldir. Her iki testis eko yapısı homojendir. Bilateral ekojenite normal sınırlardadır. Her iki testis ve epididim parankimi içine lokalize solid veya kistik bir kitle imaji mevcut değildir.

  RDUS bakıda : her iki testis içinde kanlanma normal ve simetrik görünümde olup intratestiküler düşük dirençli akım formları izlendi.

  Sağ testis boyutu 11×22 mm.. sol testis boyutu 11×25 mm’dir..
  Solda panpiniform pelksus ven çapı 2,3 mm. valsalva ile 2,7 mm. reflü saplandı.

  Sonuç : Sol varikosel.

  ciddi bir rahatsızlığım mı var. Varsada tedavisi ne ile mümkündür ?

  • bahadir dedi ki:

   Sn Müjdat Bey;
   Tedavisi mümkündür. Grade 2 Varikosel gibi görünüyor ancak valsalva manevrasıyla muayene etmek gerekiyor. Üroloji bölümünden bir uzman eşliğinde muayene olmanız ve yaşınıza göre ameliyat olma ya da olmama seçiminin verilmesi gerekiyor. Yaş bilgilerinizi yazmadığınız için şuan için kesin bir şey söylemem bu değerlerle doğru olmaz. Aynı zamanda sperm kalitesi durumunun ölçülmesi için spermiyogram ( Sperm kalitesi testi ) yaptırmanızı öneririm. Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   Tibbiyardim.com Editörü….

 12. mehmet dedi ki:

  merhabalar hocam dün renkli ultrason cektirdim bir sikayetim yoktu kontrol maksatlı çıkan sonuc benim için tehlikelimi acaba?her iki testis boyut parankim eko ve eko paternleri normaldir.supin incelemede sol pelakus pampiniformis venlerinde en geniş olanı 2.5mm çaplı kalabalıklasma olusturan varikozitelerde valsalva ile devamlı reflü akım izlendi.sagda varikosal genisleme izlenmedi diye bir sonuc aldım

 13. İzmir35 dedi ki:

  Hocam 29 yasindaym bekar m ve izmirde oturuyorum.son bı hafta icinde halı sahaya 2 kere gttim kendimi fazla yordum ayalarım ağrısı ile acil e gttim sag tarafta varikosel var dedi sadece ayakta kalınca ağrısı oluyo sizce sebebi nedir

  • bahadir dedi ki:

   Bir üroloji polikliniğine gidip test sonuçlarınızla gelirseniz size daha yardımcı olabilirim, izmir 35 çünkü bu şekil de net bir sonuç söylemem mümkün değil.

   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle..

 14. ahmet erçin dedi ki:

  merhaba hocam.2012 mart ayında varikoselden ameliyat oldum.sperm sayılarım 1,000,000 iken eylül ayında 6,000,000 oldu,şuan ise test yaptım sayılarım 36,000,000 olmuş.hareketlilikler ise şunlardır.:ileri tam hareketli %25 hareketlilik ileri az hareketli %22 yerinde hareketli %20 hareketsizlik %33 morfoloji %7normal yapılı %47….bu durumda ne eksikliklerim var,bu şartlarda aşılama ile baba olabilirmiyim?

  • bahadir dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey;

   Sayılarınız gayet düzenli olmuş. Tüp bebek ( aşılama ) şansınız bulunmakta ve spermlerin genetik yapıların da herhangi bir bozukluk yok ve eşinizde gebeliğe engel bir problem yok ise büyük ihtimalle baba olabilirsiniz. Bu sevinçli haberi size vermekten gurur duyarım.

   Saygılarımla…

   İnt. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.

   • ahmet erçin dedi ki:

    sayın hocam mutlu haberi verdiğiniz için teşekkür ederim.bi sorum daha olacak…bu durumda doğal yolla olma ve tüp bebek olmadan direkt aşılama yapma ile şansımız yüzde kaç olur acaba? bunu haberide verirseniz minnetar oluru.saygılarımla

    • bahadir dedi ki:

     Sn Ahmet Bey;

     Geç cevabım için üzgünüm ancak hafta sonu ilgilenebiliyorum siteyle cevabınıza gelecek olursak. Sorunuzun cevabına gelecek bu Aşılama derken kastettiğiniz yöntem rahmin içine sperm injeksiyonuysa bu garanti bir yöntem olmaz çünkü yumurtlamanın takibi ve zamanlamasını tuturmak gerekiyor. Ancak tüp bebek şansı var ve şansı çok çok daha yüksek. Tüp bebek diyince insanımız sanki tüple bir bağlantı kuruyor ancak tüp bebek dediğimiz yöntem sizin sperminiz ve eşinizin yumurtasının dışarı ortamda döllenip tekrar rahim içine konması yöntemi, bu yöntemi ben tercih ederdim ancak en iyisini tabiki yine sizin hekiminiz bilir.

     Saygılarımla…

     İnt. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

 15. polat dedi ki:

  meraba hocam bende varikosel 1. tanı sol 2.0 mm yazıyor amelıyatlık durummu ben askerdeyım çok ayakta duruyorum ve sol bacagıma kadar atmış durumda yardımcı olursanız sevınırım şimdiden tşkler.

 16. kemal dedi ki:

  hocam benimce sol tetisimde varikosel var.yaşım 19.ergenlikte çıkmış varikoselde testis sağlıklı çalışamadığndan penis gelişme ve büyümesıni tamamlıyamıyormuş bu dğru mu?erekte halde penisim en fazla 12 cm olabiliyor.acaba bu yüzdn mi kısa ve ince kaldı.Bu yaştan sonra penis büyümesi mümkün mü?vücuda horman falan verilerek falan..
  Varikosel ameliyatında organı kaybetme riski var mı?
  Birde varikosel olduğum için kısır mı olacağım.Çok korkuyorum doktor bey sorularıma cevap verirseniz mutlu olucağım.

  • bahadir dedi ki:

   Penis’in büyümesi ile varikosel hastalığının herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Sn Kemal bey, varikosel genellikle sol testiste oluşur ancak insanların üremesi için 1 testiste yeterli olabilmektedir. Öncelikle sperm tahlili yaptırıp, mevcut durumda ki üreme kabiliyetinizin sonuçlarını görmemiz gerekiyor. Uzun süreli ve grade’i yüksek olan varikoseller bulunduğu taraftaki testisin ürem kabiliyetini azaltabiliyor, hatta durdurabiliyor. Ancak dediğim gibi rakamları görmeden bunu söylememiz hiç kolay değil. Varikosel ameliyatında organ kaybetme riski yok denecek kadar azdır. Ayrıntılı bilgi için lütfen bir ürologa görününüz saygılarımla…

   • kemal dedi ki:

    hocam muayehane oldum.damarlar belirgin ama anormal değil dedi.ben doktara testisler sarkıkken çok belli oluyo dedim fazla bişey yok dedi.Tanı olrak:skrotomun enflamatuvar bozuklukları yazıyor.
    Birde bna sakallarım çıkmayıp, kaslarım gelişmediği için testesteron hormonu değerleri istedi.Normal çıktı.Genetik olabilir dedi.Bana evlenip evlenmiyeceğimi sordu.Çocuk olmuyacağı sorunu olursa o zaman tedavisine bakılır dedi?Şimdi ben kısırlık testi yaptırmalı mıyım?Niye demiş olabilir.

    • bahadir dedi ki:

     Sn Kemal Bey;

     Burada doktor arkadaşımız size spermiogram ( spermtesti ) isteseydi daha yerin de bir öneri olurdu. Bazı ailesel ve genetik faktörlerle bazı insanların kas yapıları, sakal yapıları farklı olabilir ancak bu her zaman kısırlık anlamına gelmemektedir. Tanı kısmına yazılan Skrotum enflamatuvar bozukluğu = Testis duvarında oluşan iltihaplanma ( inflamasyon ) olarak yazılmış bu konu da muayene gerçekleştiremeyeceğimiz için maalesef ki birşey söyleyemeyiz tanı hakkında. Ancak size önerim bir spermiogram ( sperm testi ) yaptırınız sonuçlarını burda paylaşabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle…

     Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.

 17. kemal dedi ki:

  varikosel ameliyatı oldum.kasıkta 7-10 cmlik kesiyle yapılmış.kesinin ucunda ip var gibi ama doktor dikişler alıncak falan demedi.
  Kesiğin olduğu şişlik ve dokunduğunda acıma oluyor.Bu geçer mi?Testiste damarlar iyice elime geliyor bu normal mi acaba?

  • bahadir dedi ki:

   Bu gayet normal bir durum kemal bey, ameliyatın ardından geçen 2 hafta sonra ameliyat bölgesinde ki ödemler çözülecek ve ağrı kaybolacak. Dikişlerin ne tür olduğunu bilemiyorum ancak normal ameliyatta dikişlerin 2-3 Hafta sonra alınması gerekiyor. Geçmiş olsun dileklerimle umarım kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

   Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.

 18. rojnar çeliker dedi ki:

  hocam sizin gibi duyarlı hekimlerin varlığına her daim ihtiyacımız var. bırakın geçiştirmeyi, uzun uzun ve açıklayıcı cevaplar yazıyorsunuz vatandaşlara. saygılarım ve hürmetlerim amadedir.

 19. abdullah dedi ki:

  iyigünler hocam ben bugün doktora cıktım renkli doppler us da sol tarafta 2.5mm verikosel cıktı doktor bey ameliyata gerek yok dedi proxseed plus verdi sprem iogram testinde yapılarnda bozukluk ve canlılık düşüklülügü var. bunun icin ameliyat olmam gereklimi yoksa baska bi redavi yöntemi varmıdır.şimdiden tesekkürler doktor bey .

 20. serkan dedi ki:

  Mrb hcm yasim 33 sol testisimden darbe almistim kontrolumde ameliyatlik bir durum olmadigin soylemisti ama zamanla sol testisimin kuculecegini soyledi ve dedigi gibi oldu aradan bi sure sonra agrilarom olmaya basladi ve tekrar kontrole gittigimde el ile muayene yapmadan sadece renkli doppler cektiri tekrar gel dedi
  Doppler sonucu

  Her iki testis normal buyuklukte muntazam kontulu parankim homojen
  Izoekoik gorunumdedir.
  Intratestiuler yer kaplayan lezyon izlenmedi. Renkli dopler incelemede testis ici vaskularizasyon normal gorunumdedir.
  Bilateral epididimler dogal gorunumdedir. Bilateral hemiskrotumda sivi artisi izlenmedi .

  Yapilan doppler incelemede : sol pleksus pampiniformis normalden genis olup dilate ve tortuoz gorunumdedir.

  Valsalva manevrasiile venler sagda 1, 3 mm solda 3, 1 mm capa ulasmaktadirlar. Solda refu (-) dir.
  Sonuc ; solda vrikosel grade 2 .
  Hcm sonuc icin gittigimde doktorum her vrikosel tessusinin ameliyatlik bir durum olnadigini ve gunluk hayata devam etmemi ve suan evliyim v e daha cocuk girisimiz olnadi hocam doktorum son olarak sunu soyledi baska bir yere gitme ameliyatla kalirsin dedi benimde icimede tedirginlik olustu coxuk icin iliskiyi girin eger cokcuk olmazsa tekrar gel dedi son olrak bu konuda ne yapnaliyim hcm.

 21. serkan dedi ki:

  mrb hcm yaşım 33 testislerimden darbe almıştım kontrolumdebi ameliyatlık bi durum olmadıgını söylemişti doktorum ama zamanla sol testisimin küçüleceğini belirtmişti. ve arayla ağrılar oluyor ..aradan bi süre sonra tekrar başka bi hastaneye üroloji bölümüne gözüktüm doktoruma durumunun izah ettim bana renkli doppler çektir bi bakalım dedi

  doppler testinde
  her 2 testis normal büyüklükte muntazam kontulu parankim homojen izoekoik görümündedir.
  ıntratestiuler yer kaplayan lezyon izlenmedi.

  renkli doppler incelemede testis içi vaskularizasyon normal görünümdedir.

  bilateral epidimdimler doğal görünümdedir. bilateral hemiskrotumda sıvı artışı izlenmedi.

  yapılan doppler incelemede sol pleksus pampiniformis normalden geniş olup
  dilate ve tortuoz görünümdedir.

  valsalva manevrasile venler sağda 1.3mm solda 3.1 mm capa ulaşmaktadırlar.
  solda reflü (-) dir.

  sonuç: vrikosel grade 2.

  hcm doktorum bunun sonucuda bana her vrikosel ameliayt olacaktır. diye söz kousu değil dedi normal hayatına devam et eğer çocugun olmazsatekrar gel bakarız dedi. suan hocam korunmuyoruz eşimle sanki çocugumuzz olmuyor gibi geliyor. bunnu için ne yapmalıyım sizden yardımınızı bekliyorum..
  saygılar..

 22. ayhan inan dedi ki:

  hocam mrhaba benim sol ymurtalğımda 4 mm sağ yumurtalığmda ise 2.4mm varikasol var denil solda reflüü zlendi sağda izlenmedi sağda ise törtize ve ben azo sperm hastasyım bir kez tüp bebek denemesi yaptırdı k tuttu ve sonra ektopik gebelik olrak tanı koyuldu ve düştü bu yüzden dolayı ben ne yapabilirim ameliyat olsam düzelirmi sperm sayım

 23. hakkı gün dedi ki:

  Hocam sonuç sol panpiniform plaksus ven çapları supin pozisyonda istirehatte 2.4mm olup grade 1-2 reflü izlendi ( sol varikisol) … b
  Hocam nedemek oluyor

 24. yusuf kibar dedi ki:

  solda en geniş yerinde 2,27 cm capa ulaşan valsalva ile hafif reflü veren dilate venle izledi diyor…bunu sonucu nedir doktor beyyy. iki testis skrotum icerisinde boyutlar normal boyutlarda solid kistik kitle lezyonu izlenmedi iki kaput epidim boyutunları ve parankimi normalsonografik görünümdedir skrotal sıvı bilateral fizyolojik mimtartadır sonuclar bu ..sperm testi isdedi doktor iki ay sonra birde askerim ben şuan…bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler…

 25. numan dedi ki:

  hocam iyi günler benim ultrason sonucum bilateral pleksus pampiniforma ait venöz oluşumların sayısal görünümü ve çağı hafif artmıştır(varikosel) ven çağı sağda 2,4mm,solda 2,7 mm ölçülmüştür ne demek hocam doktor acil ameliyat dedi gerçekten acil gereklimi yoksa başka doktorada gitmeme gereklimi

  • bahadir dedi ki:

   Kaç yaşındasınız Numan bey ? Solda ki ven ameliyat sınırına gelmiş açıkcası.

 26. Zihni dedi ki:

  Hocam bıgun doktora gttm ultrasona grdm sol pampinifon pleksus ven çapı 2,5mm valsalva sonrası 3mm olçulmuş olup refru nevcuttur ( varikosel) çıktı bu ne oluyor hocam blglndrrmsnz

 27. onur dedi ki:

  Sa hocam ben 18 yaşındayım sol yumurtalık kısmında bezelye gibi bir doku sapllaadım ve damarlarımda gerilme doktora gittim renkli dopperUs incelemesinde Sol Pampiniform pleksusta en geniş ven çapı istirahette 3.5mm valsalva ike 4.2mm ölçülmüş olup granede III reflü akım.saplanmıştır yazıor bana antipiyotik yazdılar hala geçmedi sizce nedir saygılar.

 28. Fatih dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  29 yaşında ve evliyim. Henüz çocuğumuz yok.

  Skrotal Renkli Doppler Us oldum bugün.Sonuçta aşağıdaki yazmış olduklarım koyu renkle belirtilmiş. Sonuç hakkında bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

  Sol epididimde 6mm çapında epididim kisti izlenmiştir.
  Ven Çapları her iki tarafta artmıştır (3mm) Valsalva ile bilateral peritesliküler venlerde reflü izlenmiştir.(Bilateral varikosel)

  İyi Çalışmalar.

 29. MEHMET dedi ki:

  hocam solda pleküs venlerinin kalinrasyonu en geniş yerinde 2.6 mm ölçülmüş.valsava manevrası ile sol taraf venöz yapılarında 9-10 saniye süreli patolojik reflü akımı izlenmiştir diyor degerler normal mi ne yapmalıyım

 30. Fatih dedi ki:

  Merhaba Hocam, 29 yaşında ve evliyim. Henüz çocuğumuz yok. Skrotal Renkli Doppler Us oldum bugün.Sonuçta aşağıdaki yazmış olduklarım koyu renkle belirtilmiş. Sonuç hakkında bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Sol epididimde 6mm çapında epididim kisti izlenmiştir. Ven Çapları her iki tarafta artmıştır (3mm) Valsalva ile bilateral peritesliküler venlerde reflü izlenmiştir.(Bilateral varikosel) İyi Çalışmalar.

 31. mustafa dedi ki:

  Hocam ben de doppler cektirdim birde sperm testi yaptirdim. Doppler sonucunda 2.4 mm sag 2.7 mm solda en genis damar capi var. Reflu yokmus. Bilateral grade 1 varikosel tanisi koyuldu. Hocam benin sorum bu varikosel ilerleyip grade 2 ve 3 e donusup refluye sebep olur mu? Birde sol testiste minimal sivi birikimi tespit edildi. Doktor o kadar sividan bir sey olmaz, o varikosel de hemen hemen herkeste olan bi varikosel o da ilerlemez falan dedi sizce durum nedir? Sperm sayim da 44.1 milyon. Sorularimi cevaplarsaniz minnettar kalacagim. Tesekkurler.

 32. Ali can dedi ki:

  Hocam Merhaba, 3 hafta once iyi isimli bi hastanede varikosel ameliyati oldum testislerimdeki agri devam etmekte.doktorum biraz beklemem gerektigini soyledi.Sol tarafta 9 mm buyuklugunde idi.Bundan dolayi toparlama surecin biraz zaman alir dedi diger vakalara gore.Siz ne düşünürsünüz acaba? Tesekkurler simdiden

 33. mehmet dedi ki:

  Hocam, 33 yasindayim, 1.5 yillik evliyim. 6 aydir cocuk istememize karsin olmadigi icin spermiogram yaptirdim. Degerler dusuk cikinca varikosel suphesi ile ultrason yapildi. Raporda sol pampiniformis pleksus venleri capi en genis yerinde 2.5 mm valsalva manevrasi sirasinda 2.8 mm olçuldu, hidrosel saptanmadi yaziyor. Sizce ameliyat gerekir mi yoksa ilac tedavisi yeterli midir?

 34. mehmet dedi ki:

  Ultrason sonucu: tübüler venöz yapilarin çapı en geniş yerinde istirahat halibde 4.1 mm olup valsalva manevrasi sonucu çapi yaklaşik olarak 4.7 mm anlamli artiş gostermektedir. Valsalva manevrasi ile reflu akimi gozlenmektedir. Bulgjlar solda vatikosel ile uyumludur bu sonuç ne demek istiyor. Çok mu olerlemiş varikosel. Cevabiniz şimdiden teşekkurler

 35. savaş dedi ki:

  slm hocam sokrotal renkli doppler ultrasonografisinde sol pampiniform pleksusta 3,3 mm çapına ulaşan ve valsava il ereflü akım gösteren venüs yapılar izlenmeiştir ameliyat olmam gerekiyormu.

  saygılarımla

 36. Mert dedi ki:

  Hocam ben 17 gün önce sol varikosel amelyatı oldum 5. günü boşaldım sol tarafda biraz şişlik var ne zamana düzelir ve cinsel ilişki zarar verirmi birde iç çamaşırda genişmi giyinmeliyim

 37. Şuayip efw dedi ki:

  Merhabalar hocam valsalva manevrası ilevenler sağda3.3mm,solda 4.3mm çapa ulaşmaktadır bilateral reflü (+)dir

  Sonuç

  Solda varikosel grade 3(+) ,sağda 2(+).

  Hocam bu ne oluyor ciddi bişeymi

 38. harun dedi ki:

  Hocam,yaşım 22 ve solda (++) varikosel var.
  2012 tarihli eski dooplerdeki sonuç
  Solda venöz varkoid genişlemeler saptanmış olup en geniş ven çapı 3.5 mm.
  valsalva manevrası esnasında solda 3-4 süren venöz reflü akım saptanmıştır.
  sonuç:solda stop tip reflü (++) varikosel

  2015 tarihli Yeni renki dooplerde sonuç
  maksimum ven genişliği supine 4,2.mm, derin inspirium 7.8,valsalva (n:<2.0 mm)

  Reflü
  spontan solunum (-)
  derin inspirium (++)
  valsalva (n:1-2 sn süreli) sonuç:solda (++) varikosel var.

  Sizce , ameliyat olmalımıyım.
  Not:İlk doktorum el ile muayne etmişti,2.doopleri isteyen doktorum ise sadece doopler ve spermiogram istedi.

 39. mesut dedi ki:

  solda ven çapları en belirgin yerinde 3mm olup valsalva ile grade ıı reflüakım izlenmiştir

 40. mesut dedi ki:

  hocam bunedir durumum nasıl

 41. Murat dedi ki:

  Hocam Merhabalar
  Varikosel teşhisi kondu ancak bir sorun olmaz dendi.
  Değerler söyle :pampiniform pleksusta solda en geniş ve çapı istirahat halinde ve valsalva ile 2.4 mm ölçüldü. Valsalva sırasında kısa süreli reflü akımlar gözlendi .
  Sağda varikosel izlenmedi
  Sizce bir sorun varmı

 42. Ahmet dedi ki:

  Hocam merhaba bisi sormak istiyorum. Bugun ürolojiye sol tarafımda ağrı nedeniyle gittim. Ultrason sonuçlarım şu şekilde çıktı.

  Sağ testis 44x19mm , sol testis 43×21 mm olarak ölçülmüştür. Her iki testis boyutları, şekli ve eko yapısı doğaldır. Epididimler tabiidir.

  Solda pampiniform pleksus ven çapları 3 mm ölçülmüş olup valsalva ile belirgin
  dilatasyon ve reflü izlenmedi.

  Bununla ilgili ne yapabiliriz?

  • bahadir dedi ki:

   Reflü yok ya da çok az bu büyük bir avantaj çok rahatsız etmiyorsa spermiyogram örnekleri doğal ise ameliyat için biraz beklenebilir.

 43. aras dedi ki:

  sol epididim başında hafif kalınlık artışı ve eko azalması izlenmektedir.(epididimit)
  solda ekstratestiküler mayi miktarında artış mevcuttur.(sol hidrosel)
  solda pampiniform plexuslarda hafif dilltasyon mevcut olup en geniş ven çapı 2.2 mm olarak ölçülmüştür.valsalva esnasında reflü izlenmedi (grade 1 varikosel )
  spermiyografi için laboratuvara sperm örneği verdim ama miktar az olduğu için cihaz okumamış . benim de moralim bozuldu .tekrar sperm örneği vermedim.

  hocam ulrason raporunda bu bilgiler mevcut . 28 yaşındayım . ameliyat olmam gerekiyor mu ? bu durum çocuk sahibi olmamda engel olur mu yardımcı olur musunuz ? lütfen yardımcı olmanızı bekliyorum.

  • bahadir dedi ki:

   Aras Bey;
   Ufak bir varikosel görünüyor, çok endişelenmeyin lütfen ancak spermiyogram testinizi tekrarlayıp sonuçlarını yazarsanız daha fazla yardımcı olabilirim.

 44. özgür dedi ki:

  Hocam benim sağ testis 6.7 ml sol testis 6.2 ml ve sağ stop tip varıkosel yazıyor bu varıkosel olduğu anlamına mi geliyor ve testestoronlarim normalden küçükmus ve Sperm sayım azmiş doktor sadece bi ilaç verdi spor yap belki düzelir dedi ne yapmam lazım akıl verin

  • bahadir dedi ki:

   Varikosel genişliğinizi yazmanız gerekiyor testis hacmi varikosel tanısı koymamızı sağlamaz. Geriye reflü akım var mı yok mu? Varikosele neden olan damarların genişliği ne kadar bu bilgileri mümkünse yazınız.

 45. uğur dedi ki:

  hocam bende solda,ven çapları GRADE 2(3.9) VARİKOSEL lehine artmıştır.doppler incelemede solunumla ve valsalva manevrası esnasında ters akım saptanmamıştır.
  yazıyor ultrasyon sonucunda ne anlama geliyor.tedavisi var mı?

  • bahadir dedi ki:

   Varikosel anlamına geliyor tedavisi mevcut cerrahi. Ancak fizik muayene ile beraber değerlendirilmesi gerekiyor. Geçmiş olsun dileklerimle.

 46. murat dedi ki:

  hocam merhaba, yaş 35, testis ağrısı şikayetiyle muayene, sonrasında skrotal doppler usg incelemesi yapıldı.. sonucu yorumlayabilir misiniz??
  sol 17*44, sağ 14*39 mm ölçüldü. sağ testis parankimi minimal heterojen izlenmiştir. her iki testiste miliemtrik ekojen görünümler izlenmiştir (mikrolitiazis).
  sağ normal, sol pleksus pampiniformis venleri 2,5 mm ölçülmüş olup ve valsalva ile belirgin reflü akım izlenmemektedir.

 47. Ali dedi ki:

  Merhaba hocam.
  İki yıllık evliyim 7-8 aydır korunmuyorum. Çocuk olmadı.
  Skrotal doppler us testine girdim.
  Bilateral venöz pleksusda valsalva manevrası ile reflü mevcut olup en geniş yerinde solda 3mm, sağda 2.6mm olarak ölçülen variköz dilatasyonları izlemiştir….

  Sonucum böyle çıktı hocam. Bu sonuç nasıl. Sıkıntı ne. Malesef doktoruma gösteremedim il dışına çıkmak zorunda kaldım..

  • bahadir dedi ki:

   Spermiyogram testi lazım Ali bey, varikosel mevcut. Spermiyogram testinden sonra daha rahat konuşabiliriz. Geçmiş olsun dileklerimle.

 48. ibrahim dedi ki:

  Iyi günler hocam bugün sonuçlarımı aldım ama doktora gösteremedim yardımcı olabilirmisiniz sag panpiniform pleksusta 2.8mm çapa ulaşan venöz genişleme ve valsalva sırasında reflü akım izlenmiştir sonuç sagda varikosel diyor bilgi verirmisiniz lütfen

 49. ibrahim dedi ki:

  Bu arada yaşım 25

 50. İsmail dedi ki:

  17 yaşındayım sol peritüskülerde en geniş 2.0mm ne yapmam gerek

 51. fath dedi ki:

  hocam merhaba ,
  Dün urolojıde muane oldum ultrasyon çektirdim.
  solda 5.1 mm sağda 2.6 mm varikosel cıktı .pzt ıse sperm testi yaptırıcam ama herhangi bir ağrım yok amelıyat gerektirirmi.

  • bahadir dedi ki:

   Solda ki varikosel gerektirebilir. Spermiyogram testinden sonra tekrar yazmanız uygun olur çünkü solda ki varikosel normal değerin baya bir üstünde. Geçmiş olsun dileklerimle.

 52. Adar dedi ki:

  Solda peritestiküler ven çapları valsalva öncesi 2.4 mm sirasinda 3.1 mm hafif uzamıs venöz reflü izlendi.evre 2 stop tipi varikosel

  • bahadir dedi ki:

   Yaş ? Ağrı mevcut mu ? Varikasol ameliyat sınırında , geçmiş olsun dileklerimle.

 53. abdulhakim dedi ki:

  iyi geceler bahadır hocam yaşım 29 , bekarım ve istanbulda yaşıyorum .işim gereği ayakta haylifazla çalışıyorum . sol testiste hafif ağrı şikayeti ile salı günü doktora gittim . sol ve sağ testislere yapılan ultrason testinin sonuçları şöyle:
  ÖN TANI : VARİKOSEL
  solda grade 1 valsava ile reflü akımlar görüldü .
  bende özel bir hastanede spermiogram testi yaptım çıkan sonuç şöyle :
  Görünüm Gri
  Miktar 4.2 ml
  Total Sperm Sayısı 273 milyon
  1 ml sperm sayısı 65 milyon
  a ileri hareketli : 1 saat %22 , 2 saat %20 , 3 saat %20
  b ileri yavaş hareketli : 1 saat %20 , 2 saat %20 , 3 saat %20
  c yerinde yavaş hareketli : 1 saat %23 , ‘ saat %20 , 3 saat %20
  d hareketsiz : 1 saat %35 , 2 saat %40 , 3 saat % 40.
  MORFOLOJİ
  Nomar morfoloji %70
  Anormal orfoloji % 30
  mikroskobi : 15-20 LÖKOSİT GÖRÜLDÜ .
  doktorum fazla açıklama yapmadı değerlerin normal ameliyat gereksiz dedi sadece.Fakat aldığım cevaplardan tatmin olmadım 3 ay sonra başka bir doktora muayene olacağım fakat 15-20 lökosit zararlı mı ( yüzde olarak filan belirtilmemiş ) ?
  spermlerimin hareketliliği baba olmam olmam için yeterli mi ?
  1 gün spor yapıp 1 gün dinleniyorum grade 1 varikosel ilerler mi ?
  vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler hocam iyi geceler iyi çalışmalar .

  • bahadir dedi ki:

   Normale çok yakın değerler ben sıkıntılı bir sonuç göremedim, evlendikten sonra 1 Yıl içerisinde eğer çocuğunuz olmaz in vitro fertilizasyon dediğimiz ( tüp bebek ) yöntemiyle çok rahat şekilde çocuk sahibi olabilirsiniz. Bence normal yollarla çocuk sahibi olma olasılığınız çok yüksek yani sıkıntılı bir süreç yok. Geçmiş olsun dileklerimle.

 54. Özcan dedi ki:

  Hocam merhaba 17 yaşındayım.
  Sol 3.5mm varikosel tespit edildi ve arada bir ağrı yapıyor doktor ameliyat onerdi sizin dusunceniz nedir?

  • bahadir dedi ki:

   Ameliyat için gereken düzeye gelinmiş ancak ameliyata karar vermek için fizik muayene ve öykü şart. Benim kanaatimde ameliyat olmanız yönünde yaşınız genç. Geçmiş olsun dileklerimle.

 55. Özcan dedi ki:

  Hocam merhaba 17 yaşındayım. Sol 3.5mm varikosel tespit edildi ve arada bir ağrı yapıyor doktor ameliyat onerdi sizin dusunceniz nedir?

  • bahadir dedi ki:

   Ameliyat için gereken düzeye gelinmiş ancak ameliyata karar vermek için fizik muayene ve öykü şart. Benim kanaatimde ameliyat olmanız yönünde yaşınız genç. Geçmiş olsun dileklerimle.

 56. ömer faruk dedi ki:

  merhaba Hocam;
  sperm sonuçları yapmış tahlillerde 1.8 mil. çıktı. varikosel için doktora gittim fiziki muaynede sol tarafta varikosel var dedi. çapları öğrenmek içinde ultrason çektirdi. ultrason sonuçları;
  Her iki internal spermatik vende valsalva ile düşük debili reflü izlenmiştir. sağ taraf spermatik ven en geniş yerinde 2.5 mm sol taraftaki ven en geniş yerinde 3.2 mm çapa ulaşmaktadır. skrotal mayii fizyolojik sınırlardadır. hocam sizce ne yapmam gerekiyor.

  • bahadir dedi ki:

   Yaş bilgileriniz eksik, ameliyat için gereken düzeye gelinmiş ancak ameliyata karar vermek için fizik muayene ve öykü şart. Geçmiş olsun dileklerimle.

 57. zafer dedi ki:

  sol pampiniform pleksusta büyüklükleri 2.5 mm çapında multipl variköz venler izlenmiş olup valsalva sonrasında 2.8 mm ölçülmüştür. ve bu esnada grade II-III reflü akım izlendi. diyor hocam ameliyat olmalımıyım tskelr.

  • bahadir dedi ki:

   Yaş bilgileriniz eksik, ameliyat için gereken düzeye gelinmiş ancak ameliyata karar vermek için fizik muayene ve öykü şart.

 58. Cenk dedi ki:

  Bahadır Bey Merhaba,yaşım 41 azosperm mevcut, elle muayenede varikosel tespit edilmedi,ağrı yok ancak renkli doppler raporu şöyle,sizin yorumunuz ve tavsiyeniz nedir acaba teşekkür ederim,saygılarımla

  Öncelikle gri skala USG ile testislerin morfolojik özellikleri değerlendirildi.Sağ testis 27x14x17 mm , sol testis 27x13x20 mm olup her iki testis boyutları düşüktür,her iki testis süperior yerleşimli olup sağ testis parankim ekosu heterojendir.Epididim boyutları normal büyüklükte izlenmekte olup sağ epididimde 7×5 mm çapta anekoik kist izlendi.İntratestiküler yer kaplayan lezyon izlenmedi.Hidrosel ile uyumlu görünüm saptanmadı.
  Sol tarafta pampiniform pleksus ven çapları valsalva manevrası esnasında en geniş yerinde 3,5 mm çapta olup reflü akım izlenmiştir. Renkli doppler incelemede sol pampiniform pleksus venlerinde istirahatte izlenen venöz akımda ayakta ve valsalva manevrası ile geri akım(reflü) izlendi.

 59. bursa16 dedi ki:

  hocam merhaba;
  skrotal renkli Doppler us sonucuna göre;s
  solda skrotal taş izlendi.
  ppelksus seviyesinde venöz çaplar sağda 1.5 mm solda 1.1 mmdir. her hangi bir sorun varmi sizce?

  • bahadir dedi ki:

   Venöz çaplar normale yakın geri dönüş akımı izlenmediyse takip edilmesini öneririm.

 60. Murat dedi ki:

  Hocam solda 2.5mm. sağda 2.3mm. dediler. doktor ilaç verdi şuan kullanıyorum. yaşım 16

 61. Ali dedi ki:

  Merhaba hocam ben 17 yasindayim sol testide valsalva sonra 2.5 mm cap kisa sureli reflu akim var ameliyat olmalimiyim

 62. Hkn dedi ki:

  Merhaba hocam venler solda 2.6 mm genişlikte ölçüldü valsalva manevrasinda hafif reflü izlendi hafif valikosel ile uyumlu göründü

 63. Kadir dedi ki:

  Merhaba saygilar hocam ben bundan 1 ay önce doktora varikosel şikayetiyle gittim doktor muayene sırasında ikinma oksurtme gibi şeyler yaptirtmadi ve varikosel in yok dedi
  Bana hangi damarlar dedi gösterdiğimde orası sperm kanalı dedi Varikoseli kendi kendime nasıl anlayabilirim varikosel nasıl farkederim varikosel damarı nasıl olur lütfen cevabınizi bekliyorum

 64. şahin dedi ki:

  merhaba hocam geçen gün yaptırdığım Skrotal doppler incelemesinde pampiniform peleksusta valsalva ile en geniş ven çapları sağda 2.1 mm , solda 3.4 mm ölçüldü.
  Valsalva ile her iki tarafta reflü izlenmedi. sizce ameliyat gereklimi doktorum spermiyogram testinden sonra ameliyat olup olmayacağıma karar vereceğini söyledi sizce spermiyogram testim normal çıksada ameliyat olmalımıyım bu sonuçlar ilerde benim için sorun çıkarır mı cevabınızı bekliyorum yaşım 33.

  • bahadir dedi ki:

   Şahin bey çocuk var mı? Eğer var ise ve spermiyogram testi normal çıkarsa gerek olmayabilir. Çocuk var spermiyogram testinde bozukluk varsa ve başka çocuk istenmiyorsa yine bıçak sırtında olup olmamak. Ancak çocuğunuz yok ve spermiyogramda bozukluk var ise yüksek ihtimalle olmanız gerekebilir. Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle.

 65. S dedi ki:

  SOLDA PLEKSUS VENLERİN 3.7 MM YE ULAŞAN VARİKÖZ EKTAZİ İZLENMEKTE OLUP VALSALVA MANEVRASI İLE REFLÜ AKIM SAPTANMIŞTIR. hocam sizce ne yapmam gerekiyor.

  • bahadir dedi ki:

   Yaş nedir ? Çocuk mevcut mu ? Şikayet düzeyiniz nedir ? Bunları yazarsanız daha yardımcı olabilirim belki. Sağlıklı günler diliyorum.

 66. Mehmet dedi ki:

  Hocam mrb dominant ven çapı sagda 1.3 mm solda 2.1 mm valsalva ile sagda 1.6.mm solda 2.9 mm ölçülmüştür. Solda grade 1 varikosel diyor ne yapmaliyim hocam yardimci olursaniz sevinirim

 67. mehmet dedi ki:

  ‘sağda istirahatte çapı 2.7 mm, valsalva manevrası ile çapı 3 mm ölçülen variköz venler izlendi.Valsalva manevrası ile sürekli reflü izlenmedi.’ ne demek ameliyatlık bir durum var mı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 68. Polat dedi ki:

  Selamlar saygilar hocam. Sol epididim ve sağ epididim arasında
  farklılık varmıdır benim sol epididim sağa göre daha belirgin ve
  geniş gibi yani sağ ve sol epididimi karşılaştırırsak sol epididim daha geniş gibi ve testisten ayrılmış gibi bi hali var bu normal mi yoksa doktora başvurayım mı ? Simdiden teşekkür ederim hocam cevabını bekliyorum lütfen

  • bahadir dedi ki:

   Polat bey bahsettiğiniz farklılık varikoselden kaynaklanıyor olabilir. Bir üroloji uzmanına görünmeniz de fayda var.

 69. İhsan Talan dedi ki:

  Hocam merhabalar ben yaklaşık 1 sene önce sol tarafımdan açık cerrahi ile varikosel ameliyatı oldum şimdi ağrılarım tekrar başladı ultrason cekildim şöyle yazıyor bu ne demek yardımcı olurmusunuz

  Her iki paratestiküler alanda en genişinin çapı valsalva manevrası öncesi solda 2.5mm, sağda 1.9 mm olan , valsalva ile 0.5mm’ye yakın çap artımı saptanan ve valsalva manevrası ile refllü akım izlenen variköz oluşumlar mevcuttur. (varikosel)

  • bahadir dedi ki:

   İhsan bey;
   Üzülerek söylemem gerekiyor Ameliyat tekrarı gerekebilir. Üroloji uzmanınıza başvurmanızda fayda var.

 70. Yasin dedi ki:

  Hocam iyi günler
  Renkli skrotal çektirdim solda 3.6 mm ve sağda en geniş olanda 5.3 mm olarak ölçülmez. Ancak valsavra manevrasıya anlamlı reserve akım saptanmamıştır. Yazıyor. Doktor ameliyat diyor ama çekiniyorum ameliyattan sperm testimde 250milyondan 110 milyona düşmüş. Sizce ne yapmalıyım. Ameliyat gerekli mi.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin

  • bahadir dedi ki:

   Yaş nedir Yasin Bey, çocuğunuz var mı, yok mu ? Ben de doktorunuza katılıyorum ameliyat gerekli gibi duruyor.

 71. Volkan dedi ki:

  Hocam sperm testinde sperm sayim 2 milyon çıktı..variksirel olabilir dedi..radyoloji raporunda SOLDA PAMPİNIFORM PLEKSUS VENLERINDE GENIS YERINDE CAPI 2 MM OLUP VALSALVA MANEVRASI SIRASINDA REFLÜ AKIM SAMTANMADI
  yaziyor ..sizce amaliystlik durum vsr mı? Tsk ederim

  • bahadir dedi ki:

   Rakam için sınırda diyebilirim volkan bey. Ancak ameliyat için doktorunuza yine de danışınız.

 72. AHMET dedi ki:

  HOCAM MERHABA BENİM YAKLAŞIK 3 AY ÖNCE TESTİSLERİMDE HAFİFTEN AĞRALR OLUYORDA . BACAKLARIMI BİRLEŞTİREMİYORDUM . DOKTOR VARİKOSEL DEDİ SÜREKLİ ÇOK SANCILI OLMASADA BENİ RAHATSIZ EDİYOR . KARNIMIN ALT KISMINDADA SIKIŞMA HİSSİ OLUYOR . AZDA OLSA İDRARIMI YAPTIĞIMDA RAHATLAMA OLUYOR SONRA TEKRAR BAŞLIYOR… SKROTAL US TESTİ ….. HER İKİSİ TESTİK KESE İÇİNDE 47X19 SOL 46X19 MM İZLENMİŞTİR .. SOL PAMPİNİFORM PLEKSUSTA VALSALVA MANEVRASI İLE 2,8 MM ÇAPA ULAŞAN VENÖZ YAPILAR İZLENDİ….

  • bahadir dedi ki:

   Gerçekten büyük bir varikosel cerrahi müdahale gerekliliğini üroloğunuz fizik muayene sonrası karar verecektir. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimle.

 73. süleyman dedi ki:

  iyi günler hocom.. ultrason sonuçlarım sol plexus pampiniformis ven çapı 4 mm olup valsalva ile reflü akımı izlenmiştir. testis parankimi içerisinde variköz venöz yapılar mevcuttur. doktorum ameliyattan başka çarem olmadıgını istedigin zaman ameliyat olacagımı söyledi. yaşım 24 bekarım sizi görüşleriniz nedir hocam teşekkür ederim.

 74. kamil dedi ki:

  Kolay gelsin hocam. yaşım 24. bekarım. Hocam ben sol kasık ve sol testisim de ağrılar mevcut. İki ayrı üroloji doktoruna gittim. İki ultrason sonucum farklı çıktı. Bir tanesinde solda en büyük damar çapında valsava öncesi 2,2 mm sonrası 2,5 mm olarak saptanmıştır. reflü akımı saptanmamıştır. Sol testisimde ayrıca yanma mevcuttur. Varikosel var mı hocam ?

  • bahadir dedi ki:

   Varikosel mevcut ancak geri akım ( reflü akımı ) saptanmamış olması sevindirici. Spermiyogram testi gerekebilir.

 75. Erdi dedi ki:

  Hocam selam benim skrotal doppler usg sonucunda valsalva ile regrotad akım izlenmedi solda pampiniformis çapı en geniş 3.3 mm izlenmektedir.
  Bu sonuca göre ne tedavisi verilebilir.
  Yardımlarınızı rica ederim iyi çalışmalar

  • bahadir dedi ki:

   Retrograd akımın izlenmemesi iyi birşey yaşınız nedir ? Spermiyogram testi yaptırdınız mı ? Çocuk düşünüyormusunuz ? Yazdığınız bilgiler ışığında cevap vermek çok zor. .

 76. Can dedi ki:

  Hocam Merhabalar,

  Yaşım 33.Üç yıllıkta evliyim.Evlenmeden 5 sene önce varikosel teşhisi konumuştu ama o gün doktor ameliyata gerek yok demişti.Şimdi üç yıllık evliyim ve eşimle son iki aydır çocuk istediğimiz için korunmuyoruz,
  ama iki aydır herhangi bir hamilelik yaşanmadı.Herhangi bir ağrı yaşamadım ama kontrol için renkli doppler sonucumu yorumlayabilirseniz çok sevinirim.
  Ameliyat olmalı mıyım,sperm testimin sonuçları henüz çıkmadı.
  Varikoselim var ama sperm testlerim normal çıksa bile normal yollardan baba olabilir miyim?
  Ameliyat olmam şart mı?Ameliyat olduktan ne kadar süre sonra tekrar baba olmak için gerekli sağlıklı döneme kavuşabilirim?
  Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

 77. Can dedi ki:

  Sonuçlarımı yazmamışım.Kusura bakmayın hocam.

  Bilateral testis normal büyüklükte ve homojen görünümdedir.Testiküler kanlanma normal sınırlardadır.

  Her iki epididim normal kalınlıktadır.Hidrosel izlenmemiştir.
  Sağ pampiniform pleksus venleri (Valsalva öncesi 1,9mm,valsalva ile 2mm)normal genişliktedir.Valsalva manevrası ile venöz yapılarda retrograd akım saptanmamıştır.
  Sol pampiniform pampiniform pleksus venleri (valsalva öncesi 3,3mm,valsalva ile 3,7mm) ölçülmüş olup artmıştır.Valsalva manevrası 3-4 sn süren reflü akım izlenmektedir.Venöz yapılarda retrograd akım saptanmamıştır.

  Sonuç:Sol grade 1 stop tip varikosel bulguları.

  Sperm sonucum henüz gelmedi.Baba olamayacak mıyım?

  • bahadir dedi ki:

   San bey spermiogram testi sonucunuzu görmeden birşey demem imkansız. Sonucunuzu buraya yazarsanız daha net bir cevap verebilirim. .

 78. Emin dedi ki:

  Hocam merhaba;
  Skrotal renki dopler usg incelemesinde;
  valsalva manevrası ile venler sağda 2.3 mm, solda 3 mm çapa ulaşmaktadır. Solda reflü pozitif. 35 yaşındayım. Çocuğum yok. Sizce ne yapmalıyım. Teşekkürler

  • bahadir dedi ki:

   Bir spermiogram testi yaptırmanızı tavsiye ederim Emin bey, ona göre üroloji doktorunuz sizi yönlendirecektir.

 79. kadir dedi ki:

  Hocam merhaba,
  yaşım 34. çocuğum yoktu fakat düne kadar sağlıklı olduğunu düşünen sporcu bir kimliğim vardı.
  bugün solda 2.2 çapta varikosel ölçüldü.
  2 adet spermografi test sonucuna göre ise:

  konsantraasyon: 1. test:45,6 milyon – 2. test 66,4 milyon
  hareketsiz: 1.test %56 – 2.test %60
  ileri hareketli: 1.test %22 – 2. test %25

  ameliyat önerir misiniz? daha kötüye gider mi? ne yapmalıyım?

  teşekkürler.

  • bahadir dedi ki:

   Test sonucu normal değil Astenozoosperm mevcut. Ancak bu durum daha ilerler mi ilerlemez mi net bir şey söylemek zor. Eğer varikosele ait ekstra şikayetleriniz var ise ameliyat olma taraftarıyım. Yine de üroloji uzmanınızla oturup konuşmanızda fayda var durumunuz sınırda. Geçmiş olsun dileklerimle.

   • Yigit dedi ki:

    Kolay gelsin hocam bugun hafif bi agri uzerine üroloji polikinligine gittim ultrasyon istediler ultasyon sonucunda şu yazi yaziyor..”” sol inguinal alanda valsalva manevrasi sirasinda 3mmlik defekten inguinal kanal proksiminaline herniye olan yağlı planlar izlenmistir. Sol pampiniform pleksus venleri dilate gorunumdedir””” diye yaziyor doktor sonuca bakip genel ceraha girmemi istedii tabi bende randevusuz gidemedim. Genel cerahami gideyim bu iste uzman bi doktorami tavsiyeniz nedir.

    • bahadir dedi ki:

     Üroloji Doktoruna gitmenize fayda var Yiğit Bey. Neden üroloji değil de Genel Cerrah’a yönlendirildiniz orasını pek anlayamadım açıkcası.

 80. Cihan ynlmz dedi ki:

  Yaş 33. Spermoloji test sonucum
  Sayı: 165 milyon/ml
  İleri hareketli: %39
  D.hareketsiz%38

  Sol panpiniform pleksus lokalizasyonda dilate vasküler yapılar (2.8mm) ve reflü gösteren variköz oluşumlar izlemiş.
  Sonuç : sol varikosel

  Bu sonuçlar neticesinde varikosel ameliyati olmam gereklimi sizce.
  Çocuk istiyoruz ancak olmuyor. Benimle ilgili kararınız nedir.

  • Cihan ynlmz dedi ki:

   Başka 3 doktorda gözle görülür bir varikosel tespit etmedi. Bu sonucu ultrason sonucunda özel hastanedeki doktor verdi.

  • bahadir dedi ki:

   Benim fikrim sonuç Varikosel’i işaret ediyor Spermiyoggram’da ki sperm sayısı düşük. Olmanızda fayda olabilir, üroloğunuzla tekrar görüşmeniz de fayda var Cihan Bey .

 81. Halil dedi ki:

  Hocam yaşım 29 solda pampiniform pleksus venlerinde ortalama 2.6mm çaplı varıköz genislemeler valsalva manevrasi ile belirgin akim izlenmistir sonuç sol greyd 3 varikosel bu ne demek hocam ne yapmam gerekir

 82. ali dedi ki:

  sag epididimde6.5mm basit kistik lezyon pleuxs pampiniformis venleri solda en genisyeribde yaklaşık 3mm olculmustur.valsalva manevrasi ile reflu izlenmektedir birde sonuc sag epidimal kist yaziyo nasil degerlendirirsnz hocam

  • bahadir dedi ki:

   Varikosel var kesinlikle. Ancak operasyon için tekrar bir ürologa danışmanızda fayda görüyorum.

 83. Hakan dedi ki:

  Hocam merhabalar 32 yaşındayım ve evliyim cocuk yapmak istiyoruz ancak sijayet üzerine gittiğimde o ultrason sonucu doktorum 1 yıl korunmasız ilişki sonra sperm testi yaptır dedi rapor su şekilde sadece sol için ,sol plektyus panpiniformisi oluşturan venöz yapılarin sayısı ve çapları artmıştır. Spontan solunum ile ort. 2,4 valsalva 2.7 mm
  Valsalva manevrası ile reflü izlenmektedir. Lümen içi anekojen olup trombüs formasyonu saptanmadı sonuç Grande 1
  Nasıl Bir yol izlemeliyim teşekkürler

  • bahadir dedi ki:

   Başlangıç evresinde bir varikosel spermiyogram testi yaptırmanızı öneririm Hakan Bey .

 84. Kenan dedi ki:

  Merhaba hocam 38 yasinda 3 yillik evli biriyim cocugum yok.4 kez spermiogram testi yaptirdim hic sperm hucresine rastlanmadı yani azospermi hormon testlerimde normal..Ultroson sonucumda su sekilde

  Pl.pampiniformis venöz yapıları solda minimal belirgindir.Dominant ven caplari dinlenme anında sağda 1.6 mm solda 2.5 mm, valsalvada sağda 1.7 mm solda 2.6 mm.dir. Valsalva ile solda kısa süreli reflü akım izlenmistir. Bulgular solda grade 1 stop tipte varikoselle uyumludur. Mikto tese ameliyati olucam ama sizinde fikrinizi almak isterim varikosel ameliyatida olmalimiyim? Cevabınız için şimdiden tesekkur eder iyi gunler dilerim

  • bahadir dedi ki:

   TESE sizin için çok daha uygun Azospermi varsa Kenan Bey, TESE ile çocuk şansınız mevcuttur. Varikosel bana GRADE 1 yeni başlangıçlı olarak geldi. Önce TESE’yi denemeniz çok daha uygun olacaktır.

 85. Melih dedi ki:

  Merhaba hocam;

  Panpiniform pleksusta ven çapları:

  Sagda istirahatte 1.2mm valsalva manevrası sonunda 1.8mm
  Solda istirahatte 2 mm valsalva manevrası sonunda 2.9mm

  Durum nedir hocam?

 86. Yigit dedi ki:

  Kolay gelsin hocam bugun hafif bi agri uzerine üroloji polikinligine gittim ultrasyon istediler ultasyon sonucunda şu yazi yaziyor..”” sol inguinal alanda valsalva manevrasi sirasinda 3mmlik defekten inguinal kanal proksiminaline herniye olan yağlı planlar izlenmistir. Sol pampiniform pleksus venleri dilate gorunumdedir””” diye yaziyor doktor sonuca bakip genel ceraha girmemi istedii tabi bende randevusuz gidemedim. Genel cerahami gideyim bu iste uzman bi doktorami tavsiyeniz nedir.

 87. Hüseyin dedi ki:

  HOCAM SAĞ TESTİS AĞRISI VE KASIK AĞRISI İLE GİTTİM HAFİF BİR AĞRI VARDI ÇOK RAHATSIZ ETMİYODU AMA DOKTOR DOPPLER USG İSTEDİ VE SONUÇ BU VE DOKTORUM SORUN YOK BUNDAN SIKINTI OLMAZ DEDİ VE AĞRI GİDİP GERİ GELİYOR SORUN NEDİR NE YAPMALIYIM VARİKOSEL VARMI YOKSA AĞRININ SONUCU KİST Mİ??? Skrotal Doppler RD USG İncelemesinde: Skrotum cilt kalınlığı normaldir. Skrotal sıvı fizyolojik miktardadır. Her iki testis skrotum içerisindedir. Testislerin boyut, parankim yapısı ve kanlanması tabiidir. Her iki epididim normal büyüklük ve yapıda olup kanlanmaları tabiidir. Sağ epididimde 5×3 mm ebatlı basit görünümlü anekoik kist izlendi. Solda pleksus pampiniformis venleri normalden hafif geniştir, en geniş ven çapı 2,5 mm dir ve valsalva ile reflü akım izlenmektedir. YAŞIM 20

 88. ali dedi ki:

  pleksus panpiniformis normalden hafif geniş yazıyor.en geniş ven çapı 2.5mm yazıyor ve sağda 2*5mm basit kist var sağda ağrı var kasığa doğruda ağrı var varikosel ameliyatı suan olmalımıyım yoksa beklemem lazımmı YAŞIM 20 EVLİ DEĞİLİM TEST YAPTIRMADI DOKTORUM BUNDA SORUN OLMAZ DEDİ NE YAPMALIYIM???

  • bahadir dedi ki:

   Bir spermiyogram testi yapılıp bakılabilir. Reflü varmı yok mu onu yazmamışsınız ?

 89. Harun dedi ki:

  Hocam yaşım 28 yasndym bekarim hafif testis ağrısı vardi gittim ve renkli doppler cekndm sonuç sağ epididim başında 2mm anekoik sol epididim de 2.5 kist izlenmstr.venöz pleksusu icerisinde en geniş yerde sağda 2mm solda 2.3mm geniş damarlar izlenmstr. Her iki vena safena magna 2-3 sn süren minimal şiddette reflü akım izlenmstr.skrotal mayi fizyolojik snrdadir.sizce ameliyat olmalimym hocam ya da sprem testi yptrnca testim normal çıkarsa ameliyat gereklimi yine.simdiden cok tesekkur ederim Sayın hocam.

  • bahadir dedi ki:

   Spermiyogram testinin sonucunu görmek lazım bunu söyleyebilmek için. Sonuçlarınız diğer varikosel sonuçlarına göre daha iyi diyebilirim.

 90. halil dedi ki:

  merhaba hocam 28 yaşında evliyim benim alttan kasığıma doğru sancılı bir ağrı vuruyor sol testis den yukarıya doğru ağrı oluyor Dr a gittim ultrason da bu sonuç çıktı ne yapabilirim.dr bana ameliyat istersen olabilirsin ama geçeceğinin garantisi yok dedi yardımcı olurmusunuz

  tetkik:sktoral renkli doppler

  Sktoral doppler incelemesi
  Her iki testis sktorum içindedir
  Testis boyutları ve parankim ekojeniteleri normaldir
  Her iki testis de kitle saptanmadı
  Her iki testis parankim vasküleritesi doğaldır
  Her iki epididim boyutları normal olup parankimi homojendir

  Sonuç: Sol skrotumda valsalva ile çapı 3 mm ye ulaşan ve reflü gözlenen variköz venler mevcuttur

  • bahadir dedi ki:

   Halil bey sonuçlara göre ilerlemiş varikoseliniz mevcut. Yaşınızda daha genç cerrahiyi düşünmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

 91. Mehmet dedi ki:

  Hocam ben 28 yaşında evliyim. Ultrasonda çıkan tahlil sonuçlarım şöyle. Sağ testis ve epidemi kanaması normal. Sol da en geniş yerinde çapları 3.9 mm ölçülen valsalva ile anlamlı reflü yanıtı veren variköze fenler mevcuttur. Sol varikosel sol testis ve epidemi kanaması normal. Bu sonuçlar neyi gösteriyor hocam

 92. Mehmet dedi ki:

  Hocam ben 28 yaşında evliyim. Ultrasonda çıkan tahlil sonuçlarım şöyle
  .
  Sağ testis volümü 21cmküp
  Sağ testis lokalizasyon. İntraskrotal
  Fokal lezyonu izlenmedi
  Kaput epididim doğal
  Hidrosel izlenmedi
  Vakikosel izlenmedi
  Doppler incelemede sağ testis ve epididim kanlaması doğaldır

  Sol testis volümü 19 cmküp
  Lokalizasyon inraskrotal
  Fokal lezyon izlenmedi
  Kaput epididim doğal
  Hidrosel izlenmedi
  Varikosel.solda en geniş yerinde çapları 3.9 mm ölçülen valsalva ile anlamlı reflü yanıtı veren varikoze venler mevcuttur sol varikosel
  Doppler incelemede sol testis ve epididim kanlaması doğaldır.

  Sonuçlar neyi gösteriyor hocam saygılarımla. iyi çalışmalar.

 93. mehmet dedi ki:

  hocam merhaba iyi günler YAŞIM 29 1,5 YILLIK EVLİYİM ÇOCUĞUM YOK.

  spermiogram sonuçlarım şu şekilde
  hacim:4 cc
  görünüm: normal
  vizkosite:normal
  likefaksiyonsüresi:30 dk
  abstinans süresi gün: 3 gün
  YIKAMAÖNCESİ: YIKAMA SONRASI
  sperm konsantrasyonu 45 ml -22 ML
  prograsif motilite PM% 56 -80
  nonprogresif motilite N-PM% 8 – 10
  immotilite IM% 36 -10
  TPMSS (MİL) 70
  Alütinasyon:yok
  sperm morfolojisi%WHO2010
  Normal %4
  baş anomalisi %80
  boyun ano.3
  kuyruk ano.17
  Sperm hazırlama: swimm up 😡

  ERKEK İNFERTİLİTESİÜ
  SAĞ TESTİS SOL TESTİS
  VOLÜMÜ 21 CM3 19cm3
  LOKALİZASYON intraskrotal -> ..
  FOKAL LEZYONU izlenmedi ->..
  KAPUT EPİDİDİM doğal -> ..
  HİDROSEL izlenmedi->>..
  VARİKOSEL izlenmedi solda en geniş yerinde çapları 3.9 mm ölçülen valsalva ile anlamlı reflü yanıtı veren variköze venler mevcuttur. (sol varikosel)
  DOPPLER İNCELEME sağ ve sol testis ve epididm kanlanması doğaldır.

  bu sonuçlara göre yapmam gereken nedir hocam sizin tavsiyeleriniz nelerdir. beklemelimiyim yoksa hemen ameliyat mı olmalıyım saygılarımla iyi çalışmalar

 94. Osmanefe dedi ki:

  Yaş 39 1 çocuk var ikincisini istiyoruz doktora gittik skrotal renkli doppler çekiminde
  Solda Istirahatte en geniş pleksus veni çapı yaklaşık 3 mm olup, valsalva ile çap yaklaşık 3.8 mm ye ulaşmaktadır. RDIS’ de valsalva ile dilate venlerde reflu izlenmiştir.
  Üriner US
  Mesane lümeninde hareketli ekojeniteler izlendi.
  Diğerleri olağan …
  Yorumunuz ve tavsiyenizi alabilirmiyim hocam.

  • bahadir dedi ki:

   Ameliyat gerekebilir , değerleriniz Varikosel lehinde. Bir başka uzman tavsiyesi daha almanızı öneririm.

 95. gülcan dedi ki:

  Her iki testis skrotum içinde izlendi.Sol testis: 34×16 mm, sağ testis 38×18 mm ölçülmüştür.
  Testis boyut, parankim yapısı ve Doppler ile saptanabilir kanlanmaları doğal ve simetriktir.
  Her iki epididimin boyut, yapı ve saptanabilir Doppler akım sinyalleri doğal ve simetrik görünümdedir.
  Pampiniform pleksus ven çapları sol tarafta testis üst polde artmıştır( en geniş yerinde 2.9 mm). Valsalva ile minimal çap artışı mevcuttur(3.1 mm).Valsalva ile minimal
  reflü izlenmektedir.
  İntra ve ekstatestiküler, epididimal yer kaplayan oluşum izlenmemiştir.
  Skrotal cilt kalınlığı normal sınırlarda ve simetriktir.
  İntraskrotal sıvı miktarı normaldir

  sperm sayımız yüksek fakat hareketlilik yok ameliyat gerektirirmi ?

  • bahadir dedi ki:

   Yaşınız kaç ? Değerlere göre Ameliyat edilme olasılığı yüksek gibi görünüyor.

 96. şaban dedi ki:

  her 2 test,s lokazisyonu ,boyutları konturları normaldir sa ğ ven 1.8 sol ven 2.8 mm varikosel izlenmiştir.valvasa manevrası sırasında ters akım gözlenmemiştir solid kitle kolid izlenmemiştir sonuçlarım budur. ben 33 yaşındayım çocuk istiyorum bunları görünce moralim bozuldu cerrahi müdahale aicl mi acaba apermiyografi istenmedi benden yorumlarsanız çok sevinirim hocam

  • bahadir dedi ki:

   Spermiyogram testinizi görmeden birşey söylemek zor Şaban Bey , Spermiyogram testi yaptırınız.

 97. ibrahim dedi ki:

  çocuk sahibi olmak istiyorum fakat ultrason sonucum reflü akim izlendi diye sol tarafa da 3 mm diye bişey yazıyor çocuk sahibi olmamı engellermi

 98. Mert dedi ki:

  Hocam mrb.bu gub ulturason cektirdim.sonucunda solda valsalinda hafif cap artisi ve reflu gozlene grede 2 varikosel mevcuttur.en genis vaskuler 2.8 dir.. hocam ileri duzeyde mi ? Evli degilim

 99. raşit dedi ki:

  merhaba
  yaşım 38 USG tetkikinde sağda en geniş ven çağı 3,0mm ölçülmüş olup valsalva ile reflü izlenmiştir(sağ grade I varikosel)

  solda ven çapı 5,4mm ölçülmüş olup valsalva ile reflü izlenmiştir (sol grade III varikosel)
  uzman doktor ağrı kesici verdi ve ağrılar geçmezse 1 hafta sora ameliyat edelim çok önemli değildedi
  ancak sorulara bakınca sanırım iyi sonuç değil?
  bu arada evliyim ve 2 çocuğum var
  rica etsem yorumlarmısınız

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam