Amfetamin Nedir? Amfetaminin Etkileri Nelerdir? Amfetaminin Zararları Nelerdir?

Amfetamin Nedir? Amfetaminin Etkileri Nelerdir? Amfetaminin Zararları Nelerdir?

Amfetamin ilk kez 1887 yılında sentezlenmiş sentetik bir uyuşturucu türevidir. Ağızdan alındığında etkisi 15-20 dakika içinde başlar.

Amfetamin Etkileri:
İlk kez kullananlarda 36 Saate varan uykusuzluğun ardından 24 saate varan uyku durumu gözlenebilir. İlacın etkileri kısa dönemde etkileri uykusuzluk, kalp ritminde artma, çarpıntı, iştahsızlık, göz bebeklerinde büyüme, hayal görme, huzursuzluk ( anksiyete), yerinde duramama, kontrolsüz hareketler, anlamsız konuşma da artış, ilk 1 saat içinde rush ( patlama ) dediğimiz mutluluk hali, ilk birkaç saat fiziksel kapasite de artış, dişlerde kenetlenme ( gıcırdatma ) gibi etkileri mevcuttur. İlacın kısa süreli fiziksel kapasite artışı yaptığı ispatlanmış, zihinsel kapasite artışına neden olmadığı uzun dönemde zeka kapasitesinde azalışa neden olduğu da net olarak ortaya konmuştur.

 

1395505f1thDentist-Shot-Could-Stop-Amphetamine-Addiction

Amfetaminin Zararlı Etkileri:

Uzun süreli kullanımında ise intihar, şizofreni, depresyon, bulantı-kusma, saldırganlık, hipersomnia ( aşırı ve düzensiz uyku hali, uykusunu alamama), aritmi ( kalbin düzensiz atmasına neden olan hastalık) bağımlılık ve en önemlisi zeka kapasitesinde düşüş meydana getirdiği tespit edilmiştir. Fiziksel ve kimyasal bağımlılığı en yüksek 3 ilaçtan bir tanesidir. Amfetamin güçlü bir nörotoksikdir ( beyin tahribatı yapan madde), aynı zamanda kalpte geri dönüşü olmayan aritmilere ( düzensiz atışlara ) sebep olabilir. Uzun süreli kullanımda yüzde ve vücutta lekelenmeye neden olurlar ( Meth Face’s ). Ağızdan solunarak alınan methamfetamin ise dişlerde büyük tahribata neden olur. Uzun süreli kullananlarda maddi açıdan çöküşün yanı sıra maddeye olan bağımlılık nedeniyle para bulmak için hırsızlık, şiddet, aile için geçimsizlik, para karşılığı cinsel ilişki gibi yöntemlere kullanıcıların itildiği gözlemlenmektedir.

ecstasy

Amfetamin Türevleri:

Metamfetamin:
Amfetaminden 2-4 Kat arası daha güçlü etkiye neden olan türevidir. Sokak türevi genelde metamfetamin şeklindedir. Kuryeler arasında crystalmeth ( kristal meth ) , hız (speed) ,cam kırığı, şişe  gibi isimlerle anılmaktadır. Toz ve kristal formları bulunmaktadır.

Ecstasy:
Genellikle MDMA [3,4-methylenedioxy-methamphetamine] ihtiva eden amfetamin türevidir, ek olarak başka maddelerle karıştırılıp piyasaya dağıtıldığı da görülmüştür ( piperazin,kafein, parasetamol.. ). Kişinin sorgulama sırasında savunma mekanizmasını yok etmektedir. Sokakta akrep, yeşiller, hız gibi isimlerle anılmaktadır.

Amfetaminin 6-7 Farklı türevi bulunmaktadır.

5295574_f260

Almanya-Polonya Savaşı ve Amfetamin:

“ Amfetamin İlk kez yoğun kullanımını 1940 yılında Almanya-Polonya savaşı sırasında olmuştur. Hitler eroini diye de bilinir. Uyuşturucu Hitler’in emriyle askerlere cesaret vermesi, uyanık kalması ve daha fazla yürümesi için dağıtılmıştır. Ancak illeri ki yıllarda İngiltere ve Müttefiklerin amfetamin üreten fabrikayı bombalamasıyla iş tam bir trajediye dönüşmüştür. Nedeni amfetaminin bu kadar bağımlılık yaptığının ve şizofrenik etkisinin bilinmemesinden ileri gelmektedir. Fabrika bombalandıktan sonra naziler sadece üst rütbelilere amfetamin verebilmiş, alt rütbede ki amfetamin bağımlısı askerler amfetamin bulamadığı ve şizofrenik etkilerinden dolayı kendi üst rütbelilerini öldürmeye başlayınca ordu içinde kaos meydana gelmiştir. “
nocanvas_logore
Amfetamin Hasta Hikayesi:
Bir hastamdan aldığım hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Hasta metamfetaminden 2 tablet kullandığını ve sonrasında başına gelenleri şöyle anlatmıştır:
“- Taksimde aldığım haptan sonra istiklal caddesinde bir büfenin yanında beklemeye başladım. 2 Tane güzel kız ismimi söyleyerek yanıma yanaştı. Daha önce bu kızları hiç görmemiştim. Konuşmaya başladık, kızlar her söylediğime gülüyordu, acayip espriler yaptığımı zannediyordum. Aradan 1 saat geçti bi anda kızlar yok oldu, karşımda bir kedi vardı. Büfeciye dönüp “ –Kızlar nerde ? “ diye sordum, Büfeci “ – Ne kızları abi 1 saattir kediyle saçma, sapan konuşuyorsun, deli zannettim ben seni çok önemsemedim, ihtiyacın varsa bi ambulans çağırayım ? “ . İşte o an bırakmaya karar verdim aşırı bir paranoya haliyle evde örümceklerin gezdiğini felan görüyordum. Bu şekilde defalarca rezil olduktan sonra tedavi için geldim. “ . İşte yaşanmış bir olayla amfetaminin etkisi.

Aile Hekimi Dr. Ahmet Bahadır UÇAR


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam