Amore nedir? Belirti ve Tedavisi Nasıldır?

Amore nedir? Belirti ve Tedavisi Nasıldır?

Amore tanımı ve Hastalık Oranı

Amore, 16 yaşına kadar adet görmenin olmaması olarak tanımlanır. İkincil amore ise, daha önce kadında, 6 ay adet görme olması olayının olmamasıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’ nde, bayanların % 97.5’ unun 16 yaşına kadar normal olarak adet menstruasyon  (adet görme) düşünülürse, çocukluktan olmayan amore hastalığının görülme sıklığı % 2.5 olduğu söylenebilir. Türkiye’ de bu oran hemen hemen aynıdır. İlerleyen yıllardaki amorenin görülme sıklığı ise tamamen değişkendir. Bu hız genellikle popülasyonda % 3 iken, aşırı fiziksel  veya kalıcı stresin olduğu durumlarda (idam mahkumlarında olduğu gibi)  % 100 oranında görülmektedir.

Amore birkaç nedenden dolayı çok önemlidir. Bunlar;

  • Amorenin bayanlarda kalıcı olarak görülmesi bu bayanların hamile kalmasını engeller.
  • Östrojen yapımı olmayan amorede, kemik erimesi ve genital organlarda küçülmesi söz konusu olmaktadır.
  • Biraz östrojen (kadın üreme hormonu) yapımı mevcut olan amorede rahim içi duvarının aşırı artması durumuna yol açabilir, bu da karşılıksız östrojen sekresyonuna bağlı rahim içi duvarının tümörü gelişme riskini arttırır.
  • Henüz ileri yaşta seksüel karakteri gelişmemiş bir kızda, başlangıç amoresi sosyal ve psikoseksüel problemler ortaya çıkarabilir.

Amore Nedenleri

Amorenin en önemli nedenlerinden biri de gebeliktir. Öyle ki amore ile doktora başvuran hastada gebelik önlenmelidir.

Küçük yaşta görülen amorenin tanısında, gerekli olan birçok inceleme vardır. Öncelikle hangi organ sebebiyet verdiyse araştırılmalı sonra da gerçek nedeni ortaya çıkarmak gerekir. Bunlar yapıldıktan sonra özel bir tedavi şeması ortaya çıkabilir.

Amore ile başvuran hastaların  ve uterusu olan her kadının mutlaka gebelik testi yaptırması gereklidir. Bunun yanında  TSH ve Prolaktin hormon düzeyleri de kontrol edilmelidir.

Küçük yaşta görülen amorenin tanısını ortaya koymak için sebebin vajen (kadın cinsel organı) ve ya uterustan kaynaklanan bir sebep olduğu araştırılır. Bununla birlikte menstruasyon akımı engelleyebilecek vajinal tedavi ve pelvis tedavisi yapmak gereklidir. Ergenlik çağında bir kızın pelvik muayenesi zor olabileceğinden varlığını anlamak için pelvil ultrasyon veya genel anestezi altında muayene yapılması gerekebilir.

Amore Tedavisi

Amore hastalığı ülkemizde azda olsa yaygın olduğunda dolayı üzerinde durulması gereken bir hastalıktır. Çünkü bir bayanın anne olamamasına kadar giden bir durumdur. İnsanın anne olamaması sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıkları hepimiz biliyoruz.

Bu hastalarda adenom denen bezin çıkarılması işlemi tedavide önemli bir yer kaplar. Bu tedavi sonrası hastaların yaklaşık yarısında normal menstruasyon görülmektedir.  İlaç tedavisi bu durumlarda gerekebilir ve Bromokriptin ilacı bu hastalıkta uygulanabilir. Son zamanlarda sadece yüksek doz Bromokriptin  nu hatalığın tedavisinde mümkün olmuştur.

Amore uygun inceleme ve tümörler tanınıp, tedavi edildikten sonra çoğunlukla yaşamı tehdit eden klinik bir durum değildir.


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam