Anne Sütünün ve Emzirmenin Faydaları

Anne Sütü

Bebeğin büyüme ve gelişmesi için gereksinim duyduğu protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve bebeğin alması gereken sıvı ihtiyacını fazlası ile karşılayan tamamen anne den doğal olarak üretilen muhteşem sıvı. Annelere ve anne adaylarına bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemelerini öneriyoruz.6’ıncı aydan sonra anneler bebeği emzirirken takviye olarak da sıvı gıdalara başlayabilirler. Anne sütünden daha besleyici hiçbir besin yoktur, sadece anne sütü bebeklerin ihtiyaçları olan tüm besin ve su kaynağına sahiptir.Tüm anneler şuna dikkat etmeliler ki bebeğe anne sütünden farklı bir besinle beslemeye başladıkları andan itibaren bebekler artık eskisi gibi emmeyebilirler.Bunun için bebeği sütünüzden mahrum bırakmayın ki üstün zekaya sahip, hastalıklara karşı yüksek dirençli  bir evladınız olsun.

Anne sütünün  yararları

1-Bebeğe olan yararları:

a-)Anne sütü akut  ve kronik hastalıklara tutulma riskini minimuma indirir.Bu hastalıklardan bazıları;

Alt solunum yolu enfeksiyonları,  Allerjik hastalıklar, lenfoma, insüline bağımlı diabet, ülseratif kolit, obezite, crohn’s sendromu, bakteriyal menenjit…

b-)Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede de bebek enfeksiyona karşı korunur, aşıların tutma olasılıkları artar, vücut için faydalı canlıların çoğalmasını hedef organların da görevlerini yapmalarına olanak verir…

c-)Anne sütünün bebeğin büyüme-gelişmesinde psikolojik yararları vardır. Anne-bebek arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirir, bebeğin ruhsal, bedensel zekasını geliştirir, çene diş gelişimini olumlu yönde etkiler, duyusal bilişsel algısını kuvvetlendirir….

2-Anneye olan yararları:Annenin  meme kanserine, over kanserine rahim (uterus) kanserine yakalanma riskini azaltır.Anemiden, kemik erimesinden korur, ayrıca kilo vermeyi kolaylaştırır, bebeği emzirme anne için doğal bir sakinleştiricidir….

3-Topluma olan (sosyo-ekonomik)yararları:

a-)Anne-çocuk sağlığına yapılan harcamaları önemli derecede azaltır.

b-)Çocuk hastalıkları azalır.

c-)Bu alanda yapılan iş yükü hafifler.

Anne sütü salgılandığı döneme göre özellikleri

1-Kolostrum: Doğumdan sonraki 5 gün içerisinde salgılanan süte denir. Bebeği enfeksiyonlara karşı koruma özelliğine sahiptir. Protein oranı yüksek yağ ve karbonhidrat oranı düşüktür. En önemlisi bilirübinin barsaktan atılmasını sağlayarak sarılığı önler.

2-Geçiş sütü: Kolostrumdan sonraki 5 ile 15 inci günler arasında salgılanan süttür.

3-Mature süt:15 inci günden sonra salgılanan süte denir.

Emzirmede dikkat edilmesi gereken uygulamalar

1-Doğumdan sonra 30 dk, 1saat içerisinde bebek emzirilmelidir.Bu zaman  aralığında hiçbir ilave içecek verilmemelidir.Bebeğe emzik, yalancı meme kesinlikle verilmemelidir.

2-Bebek her istediğinde emzirilmeli, eger ki bebek uyuyorsa , uyandırılıp en geç 2 saatte bir emzirilmelidir.

3-Bebek her iki memede 8-10 dk emzirilmeli, sadece bir göğüsten emzirmek anneye rahatsızlık verir ve sütün çekilmesine sebep olabilir.

4-Bebeği emzirme döneminde zayıflama diyeti yapılmamalıdır.Sütün çekilmemesi için annenin bol sıvı alması gereklidir.

5-Emzirme döneminde annenin sigara, alkol kullanması sakıncalıdır.

6-İlk 6 ay kesinlikle sadece anne sütü verilmeli mümkünse 2 yaşına kadar emzirme kesilmemelidir.

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam