Arteriyel Kan Gazı Nasıl Alınır?

 

Arteriyel Kan Gazı Nasıl Alınır?

            Arteriyel kan gazı özellikle acil şartlarda ve hasta takibinde konulan değerli bir testtir. Arteriyel kan gazı için en çok kullanılan atardamarlar sırasıyla Radial, brakial ve femoral arterlerdir.

Radial Arter ( Bilek Atardamarı ) : Özellikle en çok tercih edilen arter gazı alım yeridir. Arterin cilde mesafesi ( 0.6 mm-1,1 cm’dir ). Bu arterin avantajı  kolay şekilde elle hissedilebilmesidir. Bu yüzden artere kolayca girilebilir ve gereksiz yere hastadan kan almak için defalarca iğneyle işlem uygulamak zorunda kalınmaz. En çok tercih edilmesinin bir başka sebebi ise kan alımı sonrası ortaya çıkan kanama bastırılmayla kolayca durdurulabilir

Brakiel Arter ( Kol Atardamarı ) : 2. Sıklıkla en çok tercih edilen bölgedir. Radikal arterden kan alınmasına engel durumlarda alınır. Dezavantaj radikal artere göre daha derinde olmasıdır, cilt mesafesi ( 0,7 mm – 1.5 cm ) . Palpasyonu ( hissedilmesi ) radial artere göre daha zordur.

Femorel Arter ( Kasık Atardamarı ) : 3. Sırada arter kan gazı alma yeridir. Radial ve brakiel arterden kan alınmasının mümkün olmadığı durumlarda tercih edilir. Femoral arter ( kasık arteri ) 3 arterin arasında en derinde olanıdır (  2 cm – 4cm ). Femoral arter, femoral ven ve femoral sinir ile yanyana seyreder, yanlışlıkla femoral ven’e girilmesi alınan kan gazındaki değerlerin yanlış bulunmasına neden olacaktır. Aynı zamanda femoral sinirlerin iğneyle tahrip edilmesi hastanın yürüme işlevlerini bozabilir. Bu yüzden femorel arterden kan almak tabiri caizse usta işidir ve çok dikkatli yapılması gereken bir işlemdir.

 

Kan gazı almak için gerekli ekipmanlar nelerdir?

1-) Cilt temizliğinde kullanılacak olan batikon ( potasyum iyodür ) yada alkol gibi bir dezenfektan.

2-) Bölgenin uyuşturulması ( anestezisi ) amacıyla %0.5-%1 ‘lik lidokain ( yerel anestezik ).

3-) Heparinize edilmiş injektör.

4-) Steril gazlı bez.

5-) Uzun mesafeli taşıma işlemi yapılacaksa ( 5 dk ve uzun süre ) soğutucu olarak buz.

6-) Hasta kanıyla temasın engellenmesi için eldiven.

 

Kan Gazı Nasıl Alınır ?

            Hastada gerekli onam ( onay belgesi ) alındıktan sonra hasta sırt üstü yatar pozisyona getirilir. Radial arterden kan almak için kol 200 – 300 yukarıya kaldırılır. Cilt yüzeyi temizliği yapıldıktan sonra, arterin hissedildiği noktaya deri altına gelecek tarzda ( subdermal ) anestezik madde yapılarak uyuşturulur. Lokal anestezik derin yapılmamlıdır. Radial arter için 0.2 ml -0.3 ml lokal anestezik yeterlidir. 20 – 30 derece ile girilerek arterlerden kan alınır. Femorel arter için için 700 ile girilmesi gerekmektedir.

 

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

Tibbiyardim.com editörü…


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam