Artık proteze gerek kalmayacak!

Artık proteze gerek kalmayacak!

Sağlıklı bir yapıya sahip olabilmemiz adına bilimin sonsuz çareleri hizmetimizde. Karşılaştığımız tüm sağlık sorunları için bin bir çare sunuluyor ve durmak bilmeden yeni çarelerle daha iyi çareler aranıyor. Vücudumuzdaki kemiklerde yaşanan tahriplere çare olarak sunulan protezler artık yerini daha doğal ve daha sağlıklı yollara bırakıyor.
Tıp dünyasında değerli bir gelişme olarak adından bahsettiren bu yeni uygulama Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Vücutta zarar gören kıkırdak dokuların yerine yakınındaki sağlıklı dokulardan kök hücre alınarak çoğaltıldı ve hastaya nakledildi. Bir ilk olan bu uygulama Sporcu Sağlığı ve Eklem Cerrahi Merkezi bünyesinde genellikle kıkırdak problemi yaşayan hastalarda etkin olduğu görüldü.
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Murat Bozkurt, bu tedavi yönteminin genlikle kırk beş yaş altında etkin olduğunu ve özel bir görüntüleme sistemiyle gerçekleştirildiğini ifade etti. Sağlık Bakanlığı’ndan alına bir izinle hastadan alınan kıkırdak parçasının yurt dışında buluna bir laboratuara gönderildiğini ve daha sonrada haritalama yöntemiyle uygulamanın gerçekleştirildiğini belirtti. Bozkurt, “Laboratuvarda hastanın kıkırdakları çoğaltılıyor ve bu yeni canlı hücreler 1 veya 1,5 ay içinde hastanemize gönderiliyor. Gümrükten aldığımız bu hücreler bir gün içerisinde hastanın zarar görmüş kıkırdağına yeniden naklediliyor. Çok ufak bir kesiyle hastanın sorunlu kıkırdak dokusunu açarak laboratuvardan gelen kök hücreyi yerleştiriyoruz. Daha sonra hasta altı haftalık bir rehabilitasyon programından geçiyor. Yöntemle, aktif sportif etmenler ve diğer travmalar, genetik ya da yapısal sorunlar nedeniyle oluşmuş kıkırdak sorunlarını gideriyoruz.” dedi.
Birçok hastanın genç yaşta proteze mahkum olduğunu belirten Bozkurt, bu yöntemle on hastanın sağlığına kavuştuğunu ifade etti.Yöntemle ilgili bilgi sunan Bozkurt, belli şartların bulunması gerektiğini söyledi. Sözlerin devam eden Bozkurt, “Kişinin genç olması ve kıkırdak lezyonunun uygun olması gerekiyor. 45 yaş altında kişilerin kıkırdaklarında ciddi manada problem varsa ileri dönemde genç yaşta protez ihtiyacı olmasın diye arzuluyorsak bu tedaviyi uygulamamız gerekiyor” dedi.
Bu uygulama sayesinde birçok genç hastanın yüzü gülecek. Ayrıca tıbbın insanlığa sunduğu bu yeni hizmetle kök hücrenin bir diğer mucizevi yüzü de yeniden hissediliyor.

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam