Aşırı Meyve Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Sınırsız Meyve Tüketiminin Zararları

-Ye , ye canım bişey olmaz meyve kilo yapmaz, meyve sağlıktır 2 kilo muz yiyelim bişey olmaz. Meyve suyu içelim nede olsa oda meyve değil mi ? Yapılan en büyük hatalardan biride meyve tüketiminin sınırlanamaması. Halk arasında oluşmuş yaygın bir inanç meyvenin limitsiz yense bile bir zararının olmayacağı ; sırf meyve yiyerek zayıflanabileceği ve meyvenin sadece sudan ibaret olduğunu düşünmek. Her ne kadar bazı meyvelerde su oranı %93 lere kadar yükselse bile meyvenin içerisinde de meyve şekeri bulunur ve fazla tüketildiğinde vücut meyve şekerini bildiğimiz glukoza ( şekere ) çevirir. Şimdi meyvelerle ilgili çok sorulan sorulara geçelim:

1-) Sadece meyve yiyerek sağlıklı zayıflayabilirmiyim?

Cevap: Hayır, hayır , hayır , nedeni vücut için her temel besin öğesinden almanız gerekmektedir. Hem yeteri kadar yağ, hem yeteri kadar protein hem yeteri kadar mineral ve glukoz. Peki meyvenin içinde ne var ? Bu 3 elementten sadece 1 tanesi ve birkaç aminoasit. Meyvenin içinde yüksek miktarda fruktoz bulunur  ve vücut bunu glukoz ( şekere ) çevirerek kullanır meyveden sadece enerjinizi karşılıyacak glukozu sağlarsınız ancak vücudunuzun tamiri için gereken proteinleri, enzimler için gerekli yağasitlerini ve mineralleri  tek başına meyveden sağlayamazsınız. Bu yüzden sadece meyve yiyerek zayıflamaya çalışmak yanlış bir diyet şeklidir.

2-)Peki Meyveyi limitsiz yersek kilo yaparmı ?

Cevap: Tabiki yapar düşününki bi oturuşta 2 kilo muz yiyorsunuz yada 2.5 kilo karpuz, yada 1 kilo çilek bu yazdığım yiyecekler masum gibi görünsede içerisinde glisemik indexi yüksek fruktoz içerirler. Bu meyveler kan şekerinizi bir anda aşırı derecede yükseltir  ve vücut gerektiğinden fazla aldığınız fruktozu glikoza( şekere) çevirerek saklar olay zincirleme gelişmeye devam eder glikoz depoları dolduğu zaman vücutta glikozu yağlara çevirmeye başlar ve vücudunuzda depo eder . Şimdi yolculuğa bakalım masum bir şekilde meyve yediniz  limitli yeseydiniz vücudunuzda fruktozdan glukoza dönüşecekti ve ihtiyacı kadar olanı kullanılıp vücuttan atalıcaktı. Abarttınız fruktozdan YAĞLARA dönüştü size yol,su,elektrik ve fazla kilo olarak geri döndü . Lütfen Meyve tüketiminizi sınırlayın günde Max: 4-5 porsiyonu geçmeyiniz.

3-)Ya meyve suyu içelim aynı şey nede olsa ?

Cevap: En çok yapılan hatalardan biri. Öncelikle Hazır meyve sularından bahsedelim paketlemiş olanlarından, bu ürünler  sizin sofranıza gelen kadar öyle işlemlere öle katkılara uğruyorlar ki sizin sofranıza geldiğinde ne vitamini, ne tazeliği, nede meyveliği kalıyor. Kısacası hazır meyve suları meyvelerin posalarının,  glikoz şuruplarıyla karıştırılıp önünüze sunulmasından ibarettir. Meyvenin vitaminini alamaz ama karıştırılan ek maddelerle bir güzel zararlı şekerini ve zararlı katkı maddelerini lıkır lıkır içersiniz. Üstelik yüksek miktarda potasyum sitrat ve diğer elementlerle de kalp ve damar sisteminizin, katkı maddeleriylede böbrek ve karaciğerinizin canına okur. Özelliklede verdiğiniz 2 kilo meyve parasıda cabası. Hazır meyve suyu alacağınıza lütfen doğal meyve alın ve onu tüketin hem daha ekonomik hem daha sağlıklı. Hala içmeye niyetliyseniz afiyet olsun.

Gelelim elde sıkma meyve sularına ; Ne demiştik üstteki soruda meyveyi limitsiz yemek kilo yapar ve diğer nedenlerle sağlıksızdır ,  peki şimdi benim size bir sorum var , 1 Bardak Sıkma Portakal Suyu kaç portakal sıkılarak yapılır ? Benim tahminimce  2 yada 3 portakal. Zararı olurmu ? Hayır ancak diyelim 3 bardak içtiniz kaç portakal oldu 6-8 buda neredeyse 2 kiloya denk. Zararı olurmu ? Evet olur. Elde sıkma portakal ölçüyü kaçırmadığınız sürece faydalıdır. Ancak ölçüyü kaçırırsanız ciddi anlamda zararlı olabilir. Elde sıkma ürünlerinin diğer bir eksisi de eğer o meyveyi sıkmadan yiyecek olursanız içindeki liflerden faydalanabilirsiniz. Lifler emilimi kısmi olarak engelliyerek, sizi kilo almaktan korur, bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Bu yüzden MEYVE SUYU eşit değildir (=) Meyve , eğer meyve suyu içeceksek elde sıkalım ve bir bardağı geçmeyelim. En güzel yolsa meyveleri doğal yolla yemektir.

 

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam