Aşırı Su Tüketimi ( Su İntoksikasyonu = Su Zehirlenmesi ) Nedir ?

Aşırı Su Tüketimi ( Su Zehirlenmesi = Su intoksikasyonu ) :

Su sağlığa faydalıdır. Su metabolizmayı düzenler, su metabolik artıkların kandan uzaklaşmasını sağlar ama doğada bilmemiz gereken en önemli şeylerden biri her şeyin fazlası zarardır kuralıdır. Suyun yağ yaktığını düşünen bir topluluk var halk arasında, üzülerek söylüyorum ki  su direk giderek yağlara etki yapıp yağları çözüp vücuttan uzaklaştırmaz ama SU neredeyse 0 kaloridir ve bu yüzden su içtiğinizde içinde şeker olmayan bu sıvıyı içtiğinizde vücuda ek bi şeker almış olmazsınız. Bu yüzdende vücut enerji için şeker aradığında ( Uzun süreli açlıkta, çok enerji harcandığı durumlarıda ) suyu yakamayacağı için, vücut yağlara saldırarak yağları yakmaya başlar. Şimdi bu cümleyi okuyup -yahu SU faydalı bişeymiş ee o zaman 5-6 litre içelim günde hem kiloda veririz diyenler çıkacaktır eminim. Eğer bu dediğinizi yapar ve sürekli olarak günde 5-6 litre su içer ve kilo vereceğim diyede bir şeyler yemezseniz büyük ihtimalle ACİL serviste buluşuruz sizinle.

Herşeyin bir limiti var normal olarak insanların günlük alması gereken tutar 1.5 litre ile 3 litre arasındadır. Yaz aylarında bu oran 2 litre ve 3.5 litre arasındadır. 5 litre ve üzerinde alınan su vücutta Su intoksikasyonu ( Su Zehirlenmesi ) yapar, Hiponatremi ( kanda sodyum düşüklüğü ), Hipokalsemi ve hipopotasemi  başta olmak üzere bir dizi tehlikeli elektrolit bozukluğuna sebep olur. Hatta çok yüksek dozlarda su içmek ÖLÜMCÜLDÜR. Saf, temiz,berrak görünen ve masum duran suyunda aşırısı tehlikelidir. Peki biz hekimler olarak insanlarımıza neden yeterli su içmelerini öğütlüyoruz ?  Çünkü halkımız diğer ülkelerin halkına göre daha az su tüketiyor ve yeterli miktarda günlük alması gereken miktarda suyu içmiyor. Yapılan araştırmalara göre bir İngiliz, Bir Türk’ten 1.6 kat, Bir Amerikan, Bir Türk’ten 1.4 kat daha fazla su tüketiyor. Suyun fazlasının zarar olduğu gibi azıda kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılamamasına ve metabolizmanın rahat çalışamamasına neden oluyor ve çeşitli metabolik hastalıklara davetiye çıkarıyor. Özellikle yaz aylarında su tüketiminin önemsenmemesiyle beraber ACİLLERİMİZ Sıcak ÇARPMASI, sıcak nedenli  konvülzyonlar ( Bayılmalar ) ve sıcak nedenli deliryumlarla uğraşmak zorunda kalıyor. Çoğunun nedenini araştırırsak altından su tüketimimizin yetersiz olduğu, insanlarımızın yeterli hidrasyona ( su içmeye ) özen göstermemesi ve sıcaktan korunma yöntemlerini uygulamaması olduğu anlaşılıyor. Yeterli su içmeye özen gösterelim ( 1.5Lt , 3Lt ) ve lütfen kilo kaybedeceğim diye  GÜNLÜK 5 LT ve üzerinde SU içmeyelim.

 

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

3 Yorum

 1. yavuz dedi ki:

  BEN DENEDİM HİÇ BİŞEYCİKLER OLMADI BİR GÜN İÇİNDE 8 LT SU İÇTİM İNTİHAR ETMEK İÇİN İŞE YARAMADI İNTİHARI DÜŞENEN VARSA BOŞUNA EZİYETE GİRMESİN BİRDE ENERJİ İÇECEKLERİ ONLARDA FIS ÇIKTI 4 TANE İÇTİM ÇARPINTI BİLE YAPMADI 8 İÇECKTİM AMA İNTİHAR ETMEKTEN VAZ GEÇTİM

  • bahadir dedi ki:

   Doğru bir şey yapmışsınız kutlarım. 8 LT su ile intihar olanağı düşüktür hele ki genç yaşlarda.

 2. zuhal dedi ki:

  ben su içmeyi seven bi insanım ve günde 4litreyı aşıyor su tüketimim. Şu aralar günde 4-5 kupa da bitki çayı içiyorum. Dokunmayacağını bilsem su tüketimimi arttırıcam fakat korkuyorum zehirlenirim diye.

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam