Aşırı Terleme ve Aşırı Terlemeden Kurtulma Yöntemleri

AŞIRI TERLEME

 

Yaz mevsiminin etkisiyle daha fazla şikayetlerin arttığı terleme problemi hem fiziksel olarak hemde ruhsal olarak etki etmekte sorunların oluşmasına yol açabilmektedir.Terleme vücut ısısının düşmesine yardım eder.Terbezleri vücudun klima görevini ustlenmiştir.İnsanlar birçok nedenden dolayı terleyebilir.Spor yaparken , hava sıcaklığından , kalın giyisiden ,heyecanlanmada , saunalarda , sıcak içeceklerden , acı yemekten , stres den vs. gibi nedenlerden terleye bilirler .Ancak aşırı terlemenin başka nedenleride olabilir .

AŞIRI TERLEMENİN NEDENLERİ NELERDİR?

Terlemek insanlarda doğal bir olaydır.Toplumun yüzde birinde aşırı çalışmaktadır .Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemekte .Stresten yada aşırı heyecanlanma durumlarında ter bezleri aktif hale gelir .Troid bezinin aşırı çalışmasında , böbrek üstü bezinin aşırı çalışmasında ( şişmanlık , menopoz , ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanser tedavilerinde kullanılan hormonlar ) aşırı terlemeye neden olabilmekte .

Ruhsal Olarak ;

Bakteri üremesine neden olduğundan terleme pis koku oluşması , ruhsal olarakda sosyal yaşamı olumsuz etkilediğinden ciddi sorunlara neden olabilir.

El , koltuk altı , ayak , yüz terlemesi , gibi terlemelerde neden olabilecek bir hastalık yoktur.Ama vücudun tamamının terlemesi hastalıklara bağlı olabilmektedir.

TEDAVİ VE TEDAVİ ZAMANLAMASI:

Aşır terleme vücuda zarar vermez ancak kişiyi olumsuz yönden etkiliyorsa tedavi edilmelidir.Bir çok tedavi yöntemi vardır .Bir nedene bağlı olmadan terlemeler için

-ilaç tedavileri ( terlemeyi önleyici bir çok ilaç mevcutdur )

-terleme önleyici Pomat losyonlar

-İyontoforez

-Botoks enjeksiyonu

-Cerrahi tedavi

İLAÇ TEDAVİLERİ

Bir çok ilaç vardır , Sedatif ve Atropin gibi ilaçlar geçici faydalı olur ancak bu gibi ilaçlar ağız kuruluğu , görme problemi , üriner probleme hatta kalp krizine bile yol açabilir , buyüzden önerilmez , strese bağlı aşırı terlemelerde ilaç kullanılabilr,ancak ilaç kullanımını mutlaka doktor kontrölünde yapınız.

TERLEME ÖNLEYİCİLERİ

Basit tedavi yöntemidir .Pomad , merhem ,spreyler de önerilir.Koltuk altı terlemelerinde kullanılır , el ayak terlemelerinde kullanılabilir.Tedavide ilaç gece kuru deriye uygulanır.6-8 saat sonra tamamen temizlenir .Tedavi uzun süre sürülünce bıktırıcı olabilir.

İYONOFREZ TEDAVİSİ

Aşırı el ayak terlemelerinde de kullanılır. Eller yada ayaklar elektrolit solüsyonu veya metal plaka bulunan küvete konur .

Solüsyon veya plakadan rahatsız olmayacak şekilde elektrik akımı verilerek yapılır.Bir haftalık tedaviden sonra terleme tamamen kesilebilir.Zaman alıcı ve maliyeti yüksek bir tedavi yöntemidir.Emniyetli bir tedavi yöntemidir.Hamilelerde ,kalp rahatsızlığı olanlarda implant olanlarda uygulanmaz

BOTOX

Koltuk altı terlemelerinde kullanılır .Terlemeye neden sempatik sinirleri felç ederek terbezlerinin aktifliğini durdurur .Etkisi ( A-6 Ay ) dır.Tekrarı gerekir .Oldukça pahalı bir yöntemdir.

CERRAHİ TEDAVİ

El ayak koltuk altı terlemelerinde kullanılan bir yöntemdir , kalıcıdır.

Terlemeyi sağlayan sempatik sinirlerin kesilmesi yada tamamen alınması şeklinde yapılır . Bu sinirler terleme dışında fonksiyonu olmadığından başka sorunların oluşmasına sebebiyet vermez. Mutlu ve Sağlıklı günler dilerim…

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011  Bütün Telif Hakları Yazara Aittir. Yazarın bilgisi dahilinde olmadan hiç bir makale,dergi,websitesi ve yayında kullanılamaz…


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam