Bakanlık bu göz damlasını toplattı!

Bakanlık bu göz damlasını toplattı!

 

Sağlığımız için yapılan denetimlerde denetime takılan bir göz damlası için kırmızı alarm verildi. Bütün organlarımız işlevleri yönüyle değerlidir ancak göz konusunda hassasiyet bambaşkadır. Göz hastalıklarıyla ilgili sıkıntıları çözebilecek bir ilaç olarak üretilen ‘’Alcaine yüzde 0,5 Oftalmik Çözelti’’ aksine gözümüz için ciddi zararlar teşkil ediyor!

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’ndan Türk Eczacıları Birliği’ne (TEB) kırmızı alarm şeklinde bir yazı gönderdi. Bu yazıda ‘’Alcaine yüzde 0,5 Oftalmik Çözelti’’ adlı göz damlasının gözde kalıcı bozukluğa neden olabileceği, görme sorunlarına sebep olabileceği hatta kornea nakline varan ciddi sorunların kaynağı olabileceği ifade edildi.

Göz damlasının kalıcı hasar verebileceği uyarısının ardından Türk İlaç Advers Etkilerini İzleme ve Değerlendirme Merkezi’ne (TÜFAM) şöyle bir açıklama yaptı:

“Alcaine yüzde 0.5 Oftalmilk Çözelti adlı preparatın kontrolsüz ve amaç dışı kullanımı olduğuna dair TÜFAM’a çeşitli hastanelerden bildirimler yapılmıştır. Söz konusu ilacın doktor kontrolü dışında kullanımı korneada kalıcı bozukluk, görmenin azalması ve keratoplastiyi (kornea nakli) gerektiren operasyonlara sebep olmaktadır. Bu konu daha önce yazılarımızla bildirilmişti. Ancak TÜFAM’a yapılan bildirimlerin devam etmesi sonucu bakanlığımız beşeri tıbbi ürünlerin sınıflandırılmasına dair yönetmenliğin 9. madde b bendi gereği söz konusu ilacın eczanelerde perakende satışının iptali kararı almıştır. Bu kararın tüm illerdeki ecza odalarına tarafınızdan duyurulması gerekmektedir. Ayrıca bakanlığımızın aldığı karara uymadan perakende satış yapan eczaneler hakkında işlem yapılacağı hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.”

Sözü geçen göz damlasıyla ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a sorulan sorulara karşılık sayın R.Akdağ, ilaç güvenliği konusunda gelişen çağa uyum sağladığımızı ve istenen ilacın tespitinin yapılabildiğini ifade etti. R.Akdağ, piyasadan toplatılmak istenen ilaçların tespit edilmesinin ardından bu ilacın bulunduğu eczanelerden sağlık depolarına ve hatta hastalara kadar ulaşılabileceği belirtildi. Türkiye’de artık ilaç güvenliği en iyi durumda bu anlamda içimiz rahat artık.

 Adı geçen ilaçla ilgili Türk Eczacıları Birliği, Eczacı Odaları’na uyarı yazısı gönderdi.Yazıda bu ilacın sadece göz doktoru tarafından yazılabileceği ve hazırlanan reçetelerin eczanelerde bir yıl süreyle saklanması gerektiği belirtildi. Esas uyarı ise damlanın kesinlikle reçetesiz satılamaması konusundaydı.

 

Bu haberlerin ardından adı geçen göz damlasıyla ilgili farklı bir bilgi verildi. Alcaine yüzde 0.5 Oftalmilk Çözelti adlı göz damlası artık reçeteyle bile satılamayacak. Göz damlasının verdiği hasarlar göz önünde bulundurulunca satılmasının doğru olmadığına kanaat getirildi. Alcaine yüzde 0.5 Oftalmilk Çözelti adlı göz damlasını artık sadece doktorların gözetiminde hastanelerde uzmanlar eşliğinde kullanabileceğiz. Adı geçen damlanın gözde ciddi hasarlara sebep olabileceği düşünülünce alınan kararın haklılığı bir kez daha onaylanıyor.

 

Sağlık Bakanı sayın Recep Akdağ’ın da vurguladığı ilaç güvenliği sistemi sayesinde Alcaine yüzde 0.5 Oftalmilk Çözelti adlı göz damlası toplattırılacak ve sadece hastanelerde kullanılabilecek şekilde piyasada bulunabilecek.

 

Ülkemizde sağlık anlamında yapılan çalışmaların daha büyük özenle yürütülmesi ve insan sağlığının kıymeti üzerine yapılan bunca çalışma halkın güvende hissetmesini sağlamakta. Bu konudaki çalışmaların aynı özenle devam etmesini diliyoruz.

 

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok





Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam