Bakanlık o kanser ilacıyla ilgili konuştu!

Bakanlık o kanser ilacıyla ilgili konuştu!

 

Hatırlarsanız birkaç gün öncesinde bir kanser ilacından bahsetmiştik. Amerika Birleşik Devletleri’nde yakalanan sahte kanser ilaçları… Bu ilaçların Türkiye’den temin edildiği iddiası bulunmaktaydı. Daha sonrada ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), piyasada bulunan bu ilaçların Türkiye’deki marka adıyla satıldığını iddia etmişti. Türkiye bu haberlere karşı daha fazla kayıtsız kalamadı ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ sahte kanser ilacıyla ilgili Türkiye’nin zan altında bulunduğunu gösteren haberlere karşılık, ‘’Üretim serilerinin nerede üretildiğine dair kesin bir bilgi yok. FDA’dan bu hususta yapılmış resmi bir açıklama da bize gönderilmiş bir bilgi de yok.’’ diye konuştu.

 

Kanser gibi zorlu bir hastalığın tedavisi de kendisi gibi zor ve meşakkatli bir süreç içeriyor. Tedavi edilen hasta kadar yakınlarının da yıprandığı bilinen bu hastalığın ilaçları da kolay bulunmuyor. Ayrıca maliyeti yüksek olan bu ilaçlar sağlık tacirlerinin sahtekarlık kapısı oluyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Yemen Kamu Sağlığı ve Nüfus Bakanı Ahmed Kasım El-Ensi ile yaptığı görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında, sahte kanser ilacıyla ilgili üst üste sorulan sorulara cevap veren R.Akdağ Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nın sözü geçen firmadan alınan bir ilacı araştırdığını ve ilacın etken maddelerinde sıkıntı olduğunu ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu ilaçla ilgili bir uyarı yaparak ilacın seri numarasını vermişti. Belirli bir seride bu sıkıntının olduğu düşünülerken Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Üretim serilerinin nerede üretildiğine dair kesin bir bilgi yok. FDA’dan bu hususta yapılmış resmi bir açıklama da yok, ayrıca bize gönderilmiş bir bilgi de yok” diye sözlerine ekledi. Aynı zamanda Sağlık Bakanı Recep Akdağ bahsi konuda, seri numarası belirtilen ilacın satılmamasına dair önlemlerin de alındığını ifade etti. Ülkemizde daha modern sistemlere geçiş yapıldığı için satılan ve kullanılan ilaçlar kayıtlar altında. Sorun teşkil eden durumlarda anında müdahaleyle sorunun ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Bu durumla ilgili sayın Recep Akdağ şunları söyledi: “Tabiatıyla herhangi bir firmanın hatalı üretimi ya da hatalı üretimi olmasa bile, firma adına belli bir seriyi piyasaya süren birileri dünyada zaman zaman karşımıza çıkabiliyor. Bu hususta ilaçların en emin olduğu, ilaç güvenlinin en güçlü olduğu ülke neresi derseniz, ben rahatlıkla Türkiye diyebilirim. Çünkü Türkiye’de bütün ilaçlar İlaç Takip Sistemi (İTS) ile piyasaya girmektedir. Gerek ithal gerekse Türkiye’de üretilenler olsun, piyasaya sunulmadan önce Sağlık Bakanlığımızın merkezi bilgi sistemine o kutunun üzerindeki özel bir işaretle, buna karekod diyoruz, ilaç girmektedir. Bu şekilde de piyasaya arzı yapılmaktadır. Ta ki vatandaşa satılıncaya kadar biz Türkiye’deki her bir kutu ilacı bir parmak iziyle takip edebilecek durumdayız. FDA dahil olmak üzere Fransa ve bazı ülkelerdeki ulusal ilaç otoriteleri bu sistemi nasıl geliştirdiğimizi yerinde görmek ve kendi ülkelerinde geliştirmek üzere de bizimle şu anda işbirliği halindeler.”

 

Ülkemizde de mercek altına alınan bu ilacın izine piyasada henüz rastlanmadı. Ancak halkımızın da daha bilinçli davranarak ilaçlarını eczanelerden temin etmeleri gerekmekte. Eczane dışından temin edilen ilaçların kontrolü Sağlık Bakanlığınca yapılamamış olabilir. İlacın takibinin yapıldığını belirten Recep Akdağ, “Meseleyi biz de takip ediyoruz ama söylediğim gibi Türkiye’de üretildiğine ya da Türkiye’ye getirilmiş serilerde bunun olduğuna dair elimizde şu anda bilgi yok, konuyu biz de araştırıyoruz” dedi.

 

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı

 

 

 

 

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam