Bebeğe babasından böbrek nakli yapıldı!

Bebeğe babasından böbrek nakli yapıldı!

Aile kavramını pekiştiren en değerli varlık olan bebeklerin sağlığı için ebeveynler ellerinden geleni yaparlar. Bunun bir örneği de Antalya’da gerçekleşti. Babası küçük oğluna böbreğini verdi ve 1,5 yaşındaki bebek hayata babasının elleriyle tutundu.

Berk, ev hanımı olan Ümit Baş ve Ordu’da nakliyat şirketinde çalışan baba Erdem Baş’ın tek çocuklarıydı. Henüz beş aylıkken böbrek hastası olduğu anlaşılan minik Berk’in tedavi edilmesi gerekmekteydi.

Minik bebeğin sağlığıyla ilgili sıkıntıları fark edilip doktora gidildiğinde bir böbreğinin küçük olduğu ve diğerinin de küçük kistlerle kaplı olduğunu öğrendiler. Berk’in böbrekleri yeterli işlev görmüyordu yani “multikistik displastik” teşhisi konulmuştu. İlaç tedavisi görmeye başlayan minik bebek diyalizden bu sayede kurtulmuştu ancak bir buçuk yıldan sonra doktorlar uyarıda bulundu ve “Ya nakil olması ya da diyalize girmesi gerekiyor” denildi. Bunu duyan anne baba anında çare aramaya başladı ve ilk olarak Berk’in annesi Ümit Baş bebeğine böbreğini vermek istedi. Nakil için tercih edilen Akdeniz Üniversitesi’nde Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğulları Organ Nakli Enstitüsü’nde annenin uygun donör olup olmadığı araştırıldı ve böbreğin çok damarlı olduğu belirtilerek uygun olmadığı ifade edildi.

Annenin ardından baba Erdem Baş’ta evladı için testlere başladı ve uygun donör olup olmadığı test edildikten sonra sevindirici haber geldi, babanın böbrekleri uygundu. Ancak doktorlar naklin gerçekleşebilmesi için Berk bebeğin sekiz kilo olması gerektiğini söylediler ve bunun için beklemeye başlanıldı. Sekiz kiloya ulaşan Berk bebek artık nakil için hazır olunca babasından alınan böbrek Doç. Dr. Ayhan Dinçkan’ın şifalı elleriyle bebeğe nakledildi. Başarılı bir ameliyatla naklin gerçekleşmesinin ardından en az kiloyla nakil yapılan bebek olduğu ifade edildi.

Evladına gözü gibi bakan anne baba sağlığına kavuşacağı günün özlemiyle yanarken bu operasyonun ardından baba Erdem Baş, “Canımın parçasına can verdim. Sağlığına kavuştuğu için çok mutluyum” dedi. 
Operasyonun öne çekilmesindeki amacı Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, Berk’in diyalize bağlanmasını engellemek olarak açıkladı. Organ nakliyle daha sağlıklı sonuçlar alındığını belirten doktor Dinçkan, “Berk 1,5 yaşında olduğu için diyaliz ona zarar verebilirdi. O nedenle nakil için acele ettik. Daha önceleri nakil için genellikle çocukların 10 kiloya çıkmasını bekliyorduk. Ancak Berk bebek 8 kiloya ulaşır ulaşmaz böbreği naklettik. Ameliyat başarılı geçti” dedi.

 

Sevilay Gürsoy

 

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam