Beyin Damarlarında darlık

Seyda Hanımın Sorusu Geliş Zamanı: Saat: 00.10 ( 30.09.2011 )

kulak burun bogaz kontrolünden sonra nöroloji dr tarafından yaptırılan renkli doppler incelemesinde vertebral arterlerin kalibrasyonu akım yönleri hızları normal sınırlardadır.sağda arter kalınlıgı sistolde 2.9mm solda 3.5mmdir her ikiside açık lümene sahip kan akımı düşük periferal rezidans örneginde ve beyne doğrudur.diastolik akım devamlıdır.sağ piksistolik akım hızı28cm/sn(Vflow44ml/dk)solda 46cm/sn(93ml/dk) SONUÇ:toplam vertebral arter debisi normalden düşüktür.verilen ilaçlar Nootropil800mg günde 3 adet vasoserc bid 2 adet aspirin 1 adet bu ilaçları 3 ay içmem istendi.ayrıca hipotroid için hergün ilaç almaktayım.60 yaşında bayanım baş dönmesi devamlı değildir 2 sene önce olmuştu 2 gün sürmüştü.bu seferde 3 gün sürdü.durumum bütün bu ilaçları 3 ay içmem gerektirecek durumdamıdır ilginiz için teşekkür ederim.

 

Cevap: Saat:00.35 ( 30.09.2011 )

Sayın Seyda Hanım: Yazdıklarınızdan anlayabildiğim kadarıyla geçici iskemik ataklarla seyreden bir durum söz konusu. Beynimizi çeşitli arterler ( atardamarlar ) sular ( besler ) bunlardan en büyük ve en etkili olan atardamarlardan iki tanesi a.vertebra ( vertebral arterler ) ve karotis interna arteridir. Bu arterlerde zamanla bazı riskli insanlarda (az sonra anlatacağım insanlarda ) daralmalar olur ve bu atardamarların içerisinde darlıklar gelişir. Bu daralan damardan kan rahatça geçemez ve ilgili merkeze daha az kan gider. İlgili beyin dokusuna daha az kan gitmesi sonucunda doku yeterli kanı alamaz ve görevinde bazı aksamalar meydana gelir.

Bu kısa anlatımdan sonra gelelim sizin probleminize, doktorunuz çekilen doppler sayesinde debinin normalden düşük olduğunu ve vertebral arterden akan kan miktarının normalden az olduğunu tespit etmiş. Bunu anlamı vertebral atardamarlarınızda bir miktar daralma var ve bu arterden gelen kan sizin dengeyle ilgili olan beyin bölümünüzü beslemekte yetersiz kalabiliyor. Bu yüzden beynin o bölümü birkaç günlüğüne gereğinden az kan aldığı için başınızın dönmesine sebep oluyor olabilir. 2 gün sürüp geçmesinin nedeni ise vücut kolleteral dediğimiz yardımcı damarları bölgeye ulaştırıp o alanın beslenmesine yardımcı olup bu sorundan sizi kurtarıyor, ancak darlık artıkça bu tip sorunların tekrarlaması içten bile değil. Doktorunuzun teşhisi yerinde gibi gözüküyor. Bu durumda yani a.vertabralisin’de darlık olan insanlara uygulanan genel olarak 2 tip tedavi işlemi vardır.

 

1-) Medikal Tedavi : Hastanın darlığı %70’in altındaysa ameliyatın risklerinden hastayı sakınmak için hastaya aspirin, heparin gibi kan sulandırıcı maddeler verilir. Bu şekilde darlıkta olan damardan kanın geçmesi ve hastanın emboli ( pıhtıya ) maruz kalıp darlığın tamamen kapanması engellenebilir. Burda asıl amaç hastanın darlığını açık pozisyonda tutabilmektedir. Çünkü darlık tamamen bir pıhtı tarafından kapatılırsa hastada çok ciddi inme gibi bulgular ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden doktorunuzun tavsiyesine uyun ve ilaçları hiç aksatmadan verildiği dozlarda kullanın. Doktorun 3 ay sonra sizi muayeneye çağırmasının amacı darlığın gidişatını seyretmektir. Eğer darlık artıyor ve ciddi düzeylere geliyorsa doktorunuz cerrahi müdahaleye başvurmak zorunda kalacaktır.

2-) Cerrahi Tedavi: 3 çeşit cerahi yöntem vardır.

1-) Revaskülarizasyon Ameliyatı : Tıkanmış damara vücudun başka bir yerinden ( ayaktan safen ven, yada koldan a.brachialis ) alınarak tıkanmış kısmın altını ve üstünü bu damarla bağlıyarak, kanın bu damar içerisinde akması sağlanır ve kan darlığa uğramadan bu kanal içerisinden beyne ulaşarak beyni besler.

2-) Stent ( Balon Uygulaması ): Hastanın arterinden girilerek balon vasıtasıyla darlık açılıp, yerine stent yerleştirilir. Stent damardaki darlığı açarak kanın damar içerisinde akmasını sağlar. Ancak stentin takılmasından sonra %20 ihtimalle restenoz ( tekrar damarın tıkanması ) görülür. Özellile karatis interna daralmalarında uygulanan bir yöntemdir.

3-) Endarterektomi: Damar açılarak içindeki plak(darlık) sıyrılıp tekrar dikilir. Bu ameliyatta damarın rüptürü ( parçalanması ) ve anevrizması ( haddineden fazla genişlemesi) gibi riskler bulunmaktadır.

Unutmayın ki !! Cerrahi ameliyatın ( tedavinin ) ölüm ve sakat kalma oranı yaşa bağlı olmak üzere yaklaşık %2.5’tur. %2.5 az bir oran gibi görünse de bu bir risktir. Gerekli kalındığında mecburen bu ameliyat Nöroşirju ( Beyin Cerrahları ) tarafından yapılır.

 

Riskli insanlar Ne demek ? Arter Darlıklarında Risk Faktörleri Nelerdir?  

1-) Sigara Kullanmak

2-) Alkol

3-) Ailede inme geçiren birey varlığı

4-) Damarlarla ilgili gen bozuklukları ( Ehler Danlos, Marfan Gibi )

5-) Daha önceden stent veya damar operasyonuna mağruz kalmak

6-) 70 Yaşının üstünde olmak.

7-) Daha önce yine beyin içi damarsal olarak opere ( damar ameliyatı olmak )

😎 Hiperkolestrolomi ( Kolestrol Hastası Olmak )

9-) Hipertansiyon Hastası Olmak

10-) Obezite.

 

Umarım Faydalı Bir Yazı Olmuştur Sizin İçin,

Sağlıklı ve Mutlu Bir Hayat Geçirmeniz Dileğiyle…

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

Yazı yazarın izni dahilinde olmadan hiçbir yazı,makale,dergi ve internet sitesinde yayımlanamaz. 2011 Tüm Hakları Saklıdır.


facebook-paylas

Etiketler

32 Yorum

 1. Kübra BALOTA dedi ki:

  Merhabalar hocam babamın Bilateral extrakranial karosit ve vertebral arterlerinde renkli doppler-duplex US incelemesindeki sonuçlarını yazacağım bize yardımcı olmanızı bekliyoruz. Babam 03.03.1965 doğumludur ve günlük kullandığı ilaçları ( son 1 yıldır düzenli ) akşamları risperdal 4mg (yarım) ve stilizan 2mg, sabahları cipram 20mg ve 1,5 adet içiyor.

  Sonuçları ; bifürkasyondan sonra her iki ICA ve ECA akimı tabii görünümdedir.
  Spectral analizde;

  Sağda CCA peak sistolik velocity: 81 cm/sn SOLDA: 85cm/sn
  ICA : 56 cm/sn 48cm/sn
  ICA end sistolik: 26 cm/sn 20cm/sn
  ECA peak sistolik: 69 cm/sn 60cm/sn
  ICA/CCA peak sistolik : 0.69 0.56cm/sn
  olarak bulunmuştur. Hız değerleri ve oranlar normal sınırlardadır.

  Vertebral arterlerin transvers proçesler arasında görülen bölümlerinde ve transfers proseslere girmeden önceki proximal kısmında akım cranial yöndedir. Sağ vertebral arter 2.1mm, sol vertebral arter 3.9mm çapındadır. Peak sistolik hız değerleri sağda 25cm/sn solda 34cm/sn olarak bulunmuştur. Akım volümleri sağda 16ml/dk, solda 86ml/dk olarak hesaplanmıştır. Toplam volüm normalin yarısı düzeyindedir.
  SONUÇ: Sağ vertebral arter hipoplazik vertebral arterlerin total akım volümü, vertebro-baziler yetmezlik lehine düşüktür.

  Bunun ne anlama geldiğini açıklayabilir misiniz? Nasıl bir tedavi süreci yaşamalıyız? Şimdiden teşekkür ederiz..

 2. semra dedi ki:

  merhaba kızım 16 yaşında behçet ve fmf hastası baş dönmesiyle dr a götürdüm anjio yapalım dedi beyin anjiografisinin sonucunda lüminal daralma gözükmüştür bunun tedavisi nedir cevaplarmısınız?

 3. Rafet GENÇER dedi ki:

  Saygıdeyer hocam eşim 46 yaşında 92 kiloda ve sigara içiyor mide bulantısı ve kusma baş dönmesiyle hastaneye gittik beyin MR ANJ’su çekildi Sağ serebral, sola nazaran ince kalibrasyonda ve orta bölümünde yaklaşık %80 lik daralmaya yol açan 2.5 mm bir segmentte dolma defekti dikkati çekmektedir. sol anterior serebral arter 1.segmenti dominant görünümündedir. Sağ anterior serebral arter 2.segmenti daha çok anterior communican arter vasıtasıyla dolum göstermektedir. willis poligonunu oluşturan diğer vasküler yapılarının kalibrasyon ve akım fenomenleri normaldir.
  Özet Sonuç : SAĞ ENTERİOR SEREBRAL ARTER 1.SEGMENTİNDE HİPOPLAZİK DEĞİŞİKLİKLER VE ORTA BÖLÜMDE FOKAL DARLIK
  BEYİN MRG İNCELEMESİ SONUCU : Sol maksiller ve sol etmoidal sinüzit sekeli konka hipertrofisi septum deviasyonu normal sınırlarda .
  Bize sadece palarix verildi kan sulandırıcı ömür boyu kulanılacak denildi.
  bu sonuçlara göre neyapmamız gerekli bilgi verir ve bizi aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler allaha emanet olun.

 4. sevda dedi ki:

  Mrb ben 38 yaşındayım 6 aydır baş dönmesi problemim vardı 2 ay önce Dr gittiğimde beyne giden damarlarda kan akımının az olduğunu (140 ml/dk) soyledi felc ve beyin kanamasi gecirme riski oldugunu dikkat etmem gerektigini soyledi tomografi ve emar sonuçları normal çıktı hiç bır ilaç verilmeden böyle yaşamaya alışmam ve dikkat etmem gerektiğini söyleyip gönderdi doktor ne yapmam gerek bana yardımcı olun aşırı derecede baş dönmesi ve baş ağrısı problemi yaşıyorum lütfen bana bır yol gosterin

  • ahmet kara dedi ki:

   biateral vertbral Bmoderenkli dupleks doppler US ile deyerlendirme biateral vertbral arter akım yönünleri hızları ve karakterleri normaldir sağ vertebral arter çapı 3.3mm akım volümü 33 ml/dakıkadır sol vertebral alter çapı 4.1mm. akım volümü 79ml/dakıkadır sizden ricam risk ve ne yapmam konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim saygılarımla

   • bahadir dedi ki:

    Ahmet Kara yaşınızı yazarsanız sevinirim, akım volumleri sağda biraz az olmakla beraber çok kötü gözükmemekte.

 5. yasemin ferudun dedi ki:

  Dr bey bende iki gun arayla bas donmesi oldu. Daha önceden de olmustu ara ara kranial emar cektirdim sonucunda koyu renklerle (sag vertebral arter duzeyinde daha belirgin olmak uzere vertebral arterler tortuöz gorulmektedir yaziyor.nedir acaba aciklayabilirsimisiniz.tedavi gerektiren bir durummu.tsk.

 6. yeliz ilik dedi ki:

  Hocam; Sağ vertebral arterde 160ml/dk, sol vertebral arterde 114ml/dk akım volümü mevcuttur ifadesinden çıkartmamız gereken sonuç ne olmalıdır. Teşekkür ederim.

 7. ahmet cevdet can dedi ki:

  hocam sağ vertebral akım miktarı 110 ml/dk
  sol vertebral akım miktarı 240 ml/dk yasım 40 doopler sonucumu yorumlar mısınız teşekkurler

 8. fidan dedi ki:

  Sevgili hocam;
  Annem 45 yasindanda annemde uzun süredir baş dönmesi , bacaklarında ağrılar vb.. şikayetleri oluyordu.boğazından ultrason çekildi sonuçlarında sol vertebral beyne giden kan akımı 200 ml/dk iken sağda 140 ml/dk dır
  Ne yapmamız gerekiyo bubi hastalıkmi tedavisi varmı ne yapmamız gerekiyo

 9. Rukiye ayaz dedi ki:

  Merhaba hocam 19 yaşındayım ve son 2-3 yıldır ara ara bayılmalarım oluyordu. Doktora gittim psikolojiktir dedi ve gönderdi. Başka bi doktor epilepsi şüphesi ile epilepsi kliniğine gönderdi. Tetkikler için kardiyoloji doktoruna yönlendirdi ve çekilen renkli dooplerde SOL VERTEBRAL ARTER HİPOPLAZİKTİR( SAĞ 3.6 MM, SOL 1.5 MM ÇAPINDA) VE HER İKİ VERTEBRAL ARTER AKIM HIZI NORMAL SINIRLARDADIR. AKIM YÖNÜ DOĞALDIR YAZIYOR. Tedavisi var mıdır?????

  • bahadir dedi ki:

   Doğal olan şeyin tedavisi yoktur Rukiye Hanım, sol arter gelişmemiş olabilir ancak sağ beyin arteri o açığı kapatır endişelenecek bir şey yok. Geçmiş olsun dileklerimle.

 10. seda dedi ki:

  Hocam 27 yasindayim denge kaybi vr bas donmesinden dolayi doktora gittigimden sol akim 135 sag taraf ise 60 cikti.mr temiz cikti ve ilac olarak vastarel 20mg verildi 10gundur kullaniyorum fakat heran bayilacakmis gibi bir hisle birlikte donmem devam ediyor.ilac acaba olumsuz bir etki mi yaratiyor.

  • bahadir dedi ki:

   Kullandığınız ilacın etkisi genelde 5 gün içerisinde ortaya çıkar, ancak sağ taraf akim volumü olması gerekenden düşük. En sağlıklı bilgiyi test sonuçlarınızla bir beyin cerrahına giderek elde edersiniz. Geçmiş olsun dileklerimle.

 11. Elif dedi ki:

  Hocam merhaba annem 48 yaşında kansızlığı ve kolesterolü bulunuyor. Bilateral karotis arter renkli doppler us incelemesinde sağ ECA girim güzeyinde lümeni hilal şeklinde saran en kalın yerinde 1.2 mm ye ulaşan kalsifiye plak formasyonu izlenmiştir. Sol CCA da bifürkasyon düzeyinde posterior duvarda en kalın yerinde 1 mm ölçülen kalsifiye plak farmasyonu izlenmiştir. Vertebral arter renkli doppler us da ise sağ maksimum sistolik hız 40 cm, sol maksimum sistolik hız 53cm belirlenmiş. Sağ vertebral arterin debisi 150 ml-dk, sol vertebral arter debisi 220 ml-dk ölçülmüş olup posterior sirkülasyon için yeterli düzeydedir. Sonuçları çıktı hocam. Bu oluşan diskler ciddi bölgelerde midir, bu durum ne gibi sonuçlar doğurur?

  • bahadir dedi ki:

   Şuan için operasyona gerek olmadığını düşünüyorum. İleri ki vadede takip edilmesi gerekebilir. Ayrıntılı bilgi için lütfen beyin cerrahınıza veyahut nöroloji uzmanınıza muayene olunuz.

 12. Sevgi dedi ki:

  Merhaba hocam eşim 52 yaşında son 2 senedir ara ara kısa süreli baş dönmeleri oluyordu dün renkli ultrason çekildi sonuç: bilateral karotid sistemde kalınlaşma izlenmiştir sağda 0.9 mm sol 0.8 mm sağ vertebral arter çapı 3mm debisi 39 ml dk dır.sol vertebral arter çapı 3.6 mm.debisi 92 ml dır toplam debi normalin altında olup vay açısından değerlendirilmesi önerilir lütfen hocam bu ne anlama geliyor bizi nasıl bir tedavi süreci bekliyor cevaplarsanız çok sevinirim

  • bahadir dedi ki:

   Sağ Vertal arter debisi yetersiz gibi görünüyor ancak klinik şikayetleriniz ile değerlendirmek gerekir. Beyin damarlarında ki darlıkların giderilmesi cerrahi yöntemler ile yapılabileceği gibi bu ameliyatlar oldukça zor ve riskli ameliyatlardır. Eğer hastanın şikayetleri yaşantısını etkileyecek düzeyde ve medikal ( ilaç ) tedavisine yanıt vermiyorsa Nöroşirurji ( Beyin ve Sinir Cerrahları ) tarafından cerrahi gerçekleştirilmektedir. Doktorunuz muhakkak size ilaç tedavisi vermiştir, ilaçlarla düzelme ne düzeyde yazarsanız daha ayrıntılı cevap verebilirim.

 13. RIDVAN GÜNDOĞDU dedi ki:

  Hocam Merhaba

  27 Yaşındayım. başım ağrısı nedeni ile muayene oldum emar sonucunda ;
  Sağ vertebral arter distali incedir.
  Sol alt konka hipertrofiktir.
  sol orta konka pnömatizedir.
  her iki maksiller sinüste mukozal kalınlaşmalar izlendi.
  sisterna magne geniş görünümde olup anterior sisternalarla bağlantılıdır.
  kontrastlı incelemede belirgin patolojik kontraswt tutulumu izlenmedi.
  bu teşhise göre DYLOXİA 30 mg ilaç aldım. yeterli mi ekstra bir tedavi süreci var mı ?
  yardımcı olabilir misiniz.

 14. Barış ÇETİNKAYA dedi ki:

  hocam merhaba sağ vertebral 2.4 sol vertebral 4.9 capında ve sağ vertebral arter direncinde artış(distalde stenoz )diyor acaba nedir.

  • bahadir dedi ki:

   Barış Bey ;
   Sağ beyini besleyen vertebral arterin distalin de ( Uç kısmında ), Stenoz ( DARLIK ) mevcut. Yani beyini besleyen atardamarların bir tanesinde darlık mevcut.

 15. Barış ÇETİNKAYA dedi ki:

  hocam yasışmda 32 dir.

 16. alper dedi ki:

  Merhaba hocam us renkli doppler sonucu şöyle;her iki vertebral arter akımı kraniyele doğru izlenmiştir,bileteral vertebral arter çapları sağda 1,9mm solda 4,9 mm ölçüldü kan akımı debisi sağ vertebral dk 10mm sol vertebral.debisi 150 dk kan akımı normal debisi normal düzeyde görülmemektedir.şimdiden çoktteşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • bahadir dedi ki:

   Sağdaki vertebral arterde daralma mevcut Alper bey. Yaş nedir ? Şikayetleriniz var mı ? Daha ayrıntılı yazarsanız sevinirim.

 17. Zerrin Kalkan dedi ki:

  Merhaba Bahadır Bey , beyin mrg ve venografi sonuçlarına göre bilateral frontal lobda nonspesifik sinyal artımları ve Tranves sinüs sol yarısı ince kalibrasyonda (darlık veya hipoplaziye bağlı olabilir ) . Yaşım 46 . Ense kökünde ve sol şakağımda şiddetli ağrı oluyor . Değerli yorumlarınızı rica ederim . Saygılarımla

 18. Ihsan saran dedi ki:

  Merhaba hocam ben yaklasik 2 yil once aniden rahatsiz eden bir burun tikanikligiyla karsilastim. Gunduzleri hic sorun yokken geceleri uyumaya calistigimda saga yatinca sag sola sol burun deligim tikandi. Ama en dipten tıkandığını hissedebiliyorum. Gittigim doktorlar yuzeysel bakip birseyin olmadigini soylediler.
  En ic kulak agrisi ve ve basimin arka kisminin agrisiyla mr cektirdim.
  Mr’da cikan 3 seyle ilgili yorumunuzu alabilirsem mutlu olurum.

  Anterior komisur duzeyinde virchow robin perivaskuler bosluklari izlenmistir ?

  Serebral ana damar yapılarında akima ait normal sinyalsiz gorunum mevcuttur.basiler arter tortuoz gorunumdedir ?

  Nazofarenks tabaninda 3-6 mm capinda thorn waldt kisti ? Izlenmistir.

 19. ferhat dedi ki:

  bas agrısı sebebıyle cekılen mr sonucunda detaylı bılgı verırmısınız ve teshıs nedır acaba …

  rısklerı varmı…

  solda anterior serebral arterin a2 segmenti sagda serebral arterin a1 segmenti hipoplaziktir

 20. Hüseyin dedi ki:

  Vertebral arter orta 1 / 3 segmentinde kontur düzensizliği ve sinyal kaybı dikkat çekmiştir nedir

 21. AYŞE dedi ki:

  Merhaba hocam;

  Sağ vertebral arter V4 segment kalibrasyon ve akım sinyalinde azalma mevcuttur.
  Sol vertebral arterde total oklüzyon ile uyumlu sinyal void mevcuttur.

  mr sonucum nasıl ilerlemeliyim nasıl yol almalıyımm. baş ağrısı baş dönmesi mevcutt

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam