Biyonik göz ile körlüğe son!

Biyonik göz ile körlüğe son!

 

Bilimin çığır aştığı dönemlerde artık inanılmaz gibi algılanan ve bilimkurgu filmlerinde tanık olduğumuz uygulamalar artık tıbbın ellerinde ve insanlığın hizmetinde. Bilim adamlarının uğraşları sonucu imkansız denilebilecek bir operasyon artık mümkün. Artık insanlar bir engeli daha aşacaklar ve körlükle savaşabilmek insanlık için daha kolay olacak.

Gözün arkasına yerleştirilen bin beş yüz ışık sensörü bulunan bir çip yerleştiriliyor ve körlük tarih oluyor. İnsanlar için bilimin sunduğu bu mucizevi operasyondan iki kişi faydalandı ve yıllar sonra görmeye başladılar. Bilim adamlarının sundukları bu imkan birçok insanın umudu olacak. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre, “Bu yöntem görme sorunu yaşayanlara yardım edecek.”

Dünyanın sayılı bilim yuvalarından biri olan Oxford Üniversitesi’ne bağlı Göz Hastanesi’nde görme engellilerin yüzünü güldürecek . Bu yeni yönteme göre bin beş yüz ışık sensörü olan bir çip görüntüyü elektrik sinyallerine dönüştürecek ve beyine aktaracak bu işlem görmeyi sağlayacak. Bu operasyonun gerçekleştirildiği iki kişinin de görmesi uygulamanın doğruluğunu kanıtlıyor.

 Görme engelli olan Chris James ve Robin Millar altı hafta öncesinde bahsi geçen operasyonu geçirdiler. Şimdi ise artık ışığı algılayabiliyorlar ve nesneleri ayırt edebilmekteler. Biyonik göz takılanlardan biri olan James, on yıl öncesinde geçirmiş olduğu gece körlüğü hastalığı yüzünden görme yetisini kaybetmişti. Operasyon geçirildikten sonra James, “Sistemin çalışması için gerekli düğmeye doktorlar basınca her yeri ışık kapladı. Parlayan bir ampule bakıyormuş gibi hissettim” dedi. Artık nesneleri yeniden algılıyor olduğunu ifade eden James, bu duruma da alışacağını belirtti. Biyonik göz operasyonunu geçiren bir diğer hasta Robin Millar gece körlüğü hastalığının sonucunda görme yetisini kaybetti. İngiltere’de gerçekleştirilen bo operasyonlardan alınan sonuçların pozitif oluşunun ardından Almanya ve Çin’de de gerçekleştirileceği bildirildi.

Bilimin insanlar için gerçekleştirdiği yeni mucizelerin varlığı insanlara umut ışığı olmaya devam ediyor. Ardı ardına gerçekleştirilen klinik çalışmalar ve deneylerin ardından insanlık için değerli çalışmalara imza atılıyor. Teknolojik gelişmelerle birlikte bilimsel deneylerin başarılarının artmalarını temenni ediyoruz ve yeni mucizeleri bekliyoruz.

 

Sevilay Gürsoy

 

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam