Böbrek Taşı, Böbrekte Taş Oluşması

Böbrek Taşı, Böbrekte Taş Oluşması

 

Vücut tarafından parçalanan tuzların küçük parçalara ayrılması daha sonra böbrekte birleşmesiyle oluşur.Böbrekten sürekli bir taş düşürme işlemi gerçekleşmektedir.Ama bunlar küçük boyutlardayken insana sıkıntı çıkartmamaktadır.Böbrek taşlarına kalsiyum billurları adı verilmektedir(kalsiyum oksalat, kalsiyum fosfat).Bu taşlar böbrekten mesane torbasına oradanda idrar yoluyla meatustan dışarı atılmaktadır.Ne zaman ki oluşan taşların boyutu üretrayı tıkayacak boyuta ulaşır o zaman şiddetli bir karın ağrısı başlar.Üretra çapı 3-12 mm arsında değişmekte, oluşan taşın çapı kimi zaman 2 santim,  taşın buradan geçerkenki sancısını siz düşünün artık.Bu minarel tuzlardan oluşan böbrek taşları bazen toz zerresi kadar bazense mandagözü  büyüklüğüne ulaşabilir.

 

Böbrek taşının özellikleri nelerdir?

 

Taşlar şekil itibariyle genelde düz, yüzeyi pürüzsüz, oval görünümlüdür. Rengi ise saydam ve mattır. Bazen de yüzeyi pürüzlü, çatallı, rengi kahverengi, hafif sarımsı taşlarda oluşmaktadır. Siyah ve bronz renkli taşlarda çok nadir görülmektedir.

 

Böbrek taşı ağrısı Nerelerde Görülür?

Ağrı karnın yan tarafında şiddetli olarak, kasıkta ve karnın alt kısımlarında kasılmalar şeklinde kendini gösterir. Taş atılmaya çalışılırken kramp tarzında şiddetli ağrılar belirli sürelerde tekrarlar. Su içmek faydalı olabilir ama bu oksalat billurlarını parçalayamaz ancak taşınıp atılmalarını kolaylaştırabilir.Yapılan çalışmalar sıcak su torbası uygulamasının ağrıyı azaltıcı bir etkisi olduğu gösterilmektedir.

 

Böbrek taşı kimlerde sık görülür ?

 

Taş oluşumunda ailesel yatkınlık ( genetik yatkınlık) risk grubudur. Günlük yeterli düzeyde su tüketilmemeside bu riski arttırır.20’li yaşlardan sonra herkeste görülebilir. Kadınlarda görülme riski, erkeklere göre 3 kat daha azdır. Bir defa taş düşürenler dikkatli olmalı hiç düşürmeyenlere nazaran birkaç defa daha düşürme olasılıkları çok yüksektir. Şişman insanlara  taş oluşma miktarı zayıflara kıyasla daha fazladır.

 

 

Böbrek taşı tedavisi, Böbrek taşı kırma yöntemleri nelerdir?

 

Yüzde 80 oranla böbrek taşları ilaç kullanılarak düşer. 4 mm çapından küçük taşların kendiliğinden düşmesi beklenir. 6 mm den büyük taşlara müdehale edilir.Oluşan taşın şekli şemali tıkama durumu müdehale etme açısında çok önemlidir. 4 şekilde taşa müdehale edilir:

 

1-) Kendiliğinden yada ilaç yardımıyla düşmesi

 

2-) ESWL  yöntemiyle: Şok dalgasıyla taşın kırılması ameliyatsız. 2 cm kadar taşlarda bu yöntem uygulanmakta

 

3-) Minimal İnvaziv(bıçak kesisi) girişimi: Perkütan nefrolitotomi, Üreterolitotripsi

 

 

 

 

a-)Perkütan nefrolitotomi:2-3 cm den büyük taşların tedavisinde kullanılan yöntemdir.1 cm lik kesiden hortumla giriliyor lazerle taş küçük parçalara ayrılıyor, hortum yardımıylada dışarıya çıkartılıyor. Kapalı (Laparoskopi) ameliyat olduğu için yara bölgesi ameliyattan birkaç gün sonra iyileşme sağlanıyor.

 

b-)Üreterolitotomi

 

4-)Klasik açık ameliyat yöntemi

 

Sağlıklı ve Mutlu günler dileğiyle…

 

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 

 

 

 


facebook-paylas

Etiketler

1 Yorum

  1. SAMET dedi ki:

    MRB BENDE 11 ML PELVİS TAŞ TESPİT EDİLDİ KANALA GİRMİŞ KENDİ DÜŞERMİ

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam