Böbrek Tümörleri ( Kanserleri )

Böbrek Tümörleri ( Kanserleri )

 

Böbrek Tümörleri ne sıklıkla görülür?

     Yazıya başlamadan öne tümörün tanımını tam olarak anlatmamız gerekiyor. Tümör dediğimiz oluşum kendi arasında 2’ye ayrılır. Halk arasında iyi huylu diye belirtilen ( Bening ) ve kötü huylu diye belirtilen ( Malign ) iki tannımda tümör olarak adlandırılmaktadır. İyi huylu ( bening ) tümörler genellikle metastaz ( başka organlara yayılım yapmazlar ). Böbrek tümörleri 10.000’de 3 oranında görülmektedir. Senede 35.000 insan böbrek tümörlerinin bir tipine yakalanmaktadır.

 

Böbrek tümörleri erkeklerde 2 kat daha sık görülmektedir. 60-70 yaşlarında ve çocukluk yaşlarında sıklık göstermektedir.

 

Böbrek Kanseri Neden Olur?

Böbrek kanserinin etyolojisinden sorumlu olan risk faktörleri şunlardır:

1-) Genetik ( Kromozom anomalileri 3. ve 8. Kromozomlarda translokasyon )

2-) Von-Hippel Lindau Sendromu (VHL sendromu dominant geçişli bir sendromdur, VHL hastalarında Böbrek Tümörü görülme sıklığı %80’dir. )

3-) Beslenme Şekli ( Obezite )

4-) Sigara

5-) Karsinojen Maddeler ( nitrozamin, benzipirin )

6-) Diabet ( Kanıtlanmamış ama predispozan faktör olduğu hakkında çok sayıda çalışma mevcut )

7-) Irk

Böbrek Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

1-) Hematüri: Hematüri idrardan kan gelmesi anlamına gelir. İdrarında travma haricinde kan görülen her kişide akla ilk gelmesi gereken şey taşlar ve tümörler olmalıdır. Bu yüzden idrarın kanlı gelmesi her zaman ayrıntılı incelenmesi gereken bir durumdur.  İdrarın kanlı gelmesi her zaman çok önemsenmelidir çünkü tümörün daha erken evrede yakalanma şansını artırır kısacası hayat kurtarabilir.

2-) Lomber ( Bel, Böğür ) Ağrısı ( %50 ) : Bir çok hastalıkta, özellikle ortapedik rahatsızlıklarda bel ağrısı olabilir bu yüzden  diğer kanser belirtileriyle eşlik ettiğinde anlamlıdır.

3-) Lomber Kitle ( %34 ): Lomber bölgede kitlenin palpe edilmesi tümörün büyüdüğü anlamına gelir. Böbreğin bulunduğu karın boşluğu,  tümörün büyümesi için uygun bir ortam sağlar ve tümörün büyümeye başladığı ilk dönemler kitle farkedilemez. Ancak tümör belirli boytlara ulaştığında hasta durumu fark eder ve doktora başvurur.

 

Böbrek Kanserlerini Minör ( Küçük ) Belirtileri Nelerdir?

1-) Ateş ( 38.5 üstü )    2-) Anemi ( Kansızlık )

3-) Hipertansiyon          4-) Kilo Kaybı

5-) Barsaklarla ilgili problemler ( Kabızlık, ishal … )

6-) Varikosel                  7-) Hiperkalsemi

 

Böbrek Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

            Ayrıntılı bir fizik muayene ile beraber ilgili labaratuar tetkikleri, kan ve idrar analizleri istenir. Ayrıntılı inceleme için görüntü yöntemlerinden kolaydan zora doğru USG-BT istenir. Metastaz  olup olmadığının incelenmesi için Akciğer Grafisi ve Akciğer BT ve mümkünse kemik sintigrafisi istenir.

 

Böbreğin Bening ( selim, iyi huylu ) Tümörler Nelerdir ?

Böbreğin Malign Tümörleri ( Kötü Huylu Tümörleri ) Nelerdir ?

 

Böbrek Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Böbrek kanserinin tedavisi, tümörün türüne ve evresine göre yapılır. İyi huylu tümörlerde tümörün türüne göre böbrek koruyucu parsiyel ( kısmi ) nefrektomi ( böbreğin bir kısmının çıkarılması ) yapılırken , ileri evrede bulunanan malign ve büyük tümörlerde radikal nefrektomi ( böbreğin tamamen çıkarılması ) yapılır.  Kemoterapi ve radyoterapi disiplinleri kombine edilerek böbrek tümörleri tedavisinde kullanılmaktadır ancak bunlar cerrahi işlemin yanında yardımcı olarak kullanılırlar.

 

 

Mutlu Ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam