Böbreklerin Görevleri ve Tek Böbrekle Yaşam

Bir Okurumun Sorduğu Soru Üzerine Cevabım :

 

Orijinalden alıntı: Kenan Bey.

Sayın Dr. Bahadır Bey ;
insanda 2 böbrek var.mesela biri zarar gördü.fonksiyonunu tam yerine getiremiyor.bu durumda idrar miktarı değişirmi.yada idrarda değişiklikler olurmu.Yoksa tek böbrek sağlam olduğu için belirtisi olabilrimi?

 

Bir kaç soru birden içerdiği için önce şu sorunuza cevap vermekle başlıyalım Sayın KlasörX:

Böbreklerin genel anlamda 3 görevi vardır.
1. Görevi: Kanı süzerek kanda metabolizma sonucu biriken zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmak.
2. Görevi: Vücutta bulunan elektrolit dengesizini korumak. Bunu şöyle düşünebilriz bir yemek düşünün içinde tuzu,karabiberi,yağı ve baharatı var bunların hepsi bir denge içinde, vücudumuzda bulunanan maddelerde sodyum,potasyum,klor,mg,kalsiyum bunlarda hepsi bir denge içindedir ve hepsinin belirli bir sınırı vardır o sınırlar içerisinde bulunurlar.
3. Görevi: Böbrek üstü bezlerinden salgılanan kortikosteroid,glukokortikoitler ve eritropoetin hormonları.

Sanırım sizin sorunuz süzmeyle alakalı olduğu için süzmeyle alakalı olan kısıma cevap veriyorum. Vücutta hergün 600 mOSM ve üstünde atılması gereken madde birikir. Bu maddeleri atabilmek için günlük idrar miktarı en az 500 Ml ( yarım litre ) olması gerekir. Bunun altındaki miktarlarda idrar çıkışı olursa bu maddeler kanda birikmeye başlar. 2 Böbrek bu 600 mOSM lık yükü 2 ye bölerek süzerler yani herbirinin süzmesi gereken miktar 300 mOSM lardır. Böbreklerden birinin kayba uğraması sonucu diğer böbreğin üzerine düşen yük miktarı 2 katı artar. Çalışan böbrek anjiyotensin ve çeşitli hormonlar salgırıyarak kendine gelen kan miktarını artırarak daha çok kan süzer ve bu yükü tolere eder.Yani diğer böbreğin sorumlulukarını üzerine alır ve çalışmasını sürdürür.

 

Bu yüzden sorunuzun cevabı evet insan tek böbreklede hayatını sürdürebilir ancak dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan biriside çok fazla osmolar yük yükleyecek besinlerin yenmesinden uzak durulmasıdır. Aşırı protein alımından uzak durmalıdır. Bunun gibi kendisine yük olacak besinleri aşırı tüketmemelidir. Bu besinlerin aşırı tüketilmesi zaten tek olan böbreğin üzerine aşırı bir yük bindireceği için kişinin atması gereken miktarı atamaması sonucu kişide çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Bildiğiniz gibi böbrek nakli yapılan insanlar vardır ve bu insanlar bir diyet dahilinde hayatlarını sürdürürler. Tek böbrekle bir insan kurallara uyduğu ölçüde uzun yıllar belirti vermeden yaşayabilir.

 

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…


 


facebook-paylas

Etiketler

3 Yorum

  1. şeniz oskay dedi ki:

    merhabalar
    40 yaşındayım yapılan tetkikler sonucu sol böbrekte up darlık çıktı sağ % 82 sol böbrek up darlıktan % 18 çalışıyordu doktorum ameliyat sonrası bu değerdede kalabilir düşebilirde dedi böbreğimi kaybetmemek için risk aldık nisan sonunda ameliyat oldum ekim 17 sinde sintigrafi sonucunda malesef sol böbreğin çalışması % 14 e düşmüş sınır % 15 diye biliyorum onun altında böbrek işlevini bitirmiş olarak görülüyor böbreğim alınırmı ?alınma sınırı nedir?bilgilendirirseniz çok sevinirim
    TEŞEKKÜRLER

  2. filiz dedi ki:

    merhaba ben 32 yaşındayım.doğuştan tek böbrek olduğumu 29 yaşında öğrendım.üre kreatin değerlerim gayet iyi bu zamana kadar en yüksek kreatin değerim 1,3 . ancak böbreğe giden damarım çok sağlıklı olduğu için ve böbrekte kanlanmadığı için damarlardaki baskıya bağlı tansiyonum var.ancak benim en büyük sıkıntım vucudumda şişme ödem oluşuyo.onun çaresini bulamıyorum.bana yardımcı olurmusunuz ne önerirsiniz.

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam