Soru: Boy-Kilo Endeksim Normal mi?

Bir okurumuzun sorduğu sorusu üzerine verdiğim cevap

 

Gönderen K-orn;

Gönderim Saati: 18 Ekim 2011; 21:32:54

Hocam merhabalar. Size bir konuda danışacakım. Sizin sağlık yazıları konusunda oldukça faal olduğunuzu gördüm ve paylaştığınız yazılarını fln hep okuyorum, şimdi sormak istediğim şey kilo problemiyle ilgili. elbette de sizin alanınıza girmeyebilir bu branşını bilmiyorum ama yinede aşşağı yukarı bişeyler söyleyebilirsiniz. 1.69 boyunda 86 kiloyum. Düzenli olarak 3 haftadan beri diyet + hergün 1 saat hızlı tempo yürüyüş ve koşu(cardio) yapıyorum. Başladığım zaman 89 kilo idim şuan 3 kilo verdim. günde ortalama 500-650 ckal arası spor ile kalori yakıyorum. yaşım 21 almam gereken günlük kalori miktarı 2000-2500 ckal arası. Şimdi ben normalde 500-650 ckal arası spor yaptığım günlerde gün içersinde maksimum 1500 kilokaloriyi geçmeyecek şekilde yemek yiyorum. bugün sporumu 90 dakikaya çıkardım. 90 dakika sonunda 820ckal harcadığımı gördüm.

     Şimdi sormak istediğim. sence kilo vermeye bu çizgide devam mı ediyim? yoksa sporu ve yakılan kalori miktarını daha da arttırayım mı? 500-600’den 800 ckal’ye çıktım bunun içim besinlerde de artış göstereyim mi yeme açısından. Suyu da günde yeteri kadar içiyorum. suyu çok seviyorum örneğin sabah kalkar kalkmaz 2 bardak rahatlıkla içiyorum, gün içindede sıvı tüketimini genellikle hep sudan yana kullanırım. ve günde 3 öğün yiyorum. Sabah – öğlen – akşam olmak kaydıyla. Bu verileri göz önünde bulundurarak bir hekim olarak. 3 haftada 3 kiloyu normal mi buluyorsun yoksa yaptığım spor ve besinlerden kısmam ile az mı buluyorsun.? ayrıca bu periyodda günde sence maksimum ne kadar kalori harcamalıyım?

     Acaba vücudumu fazlamı yoruyorum( gerçi vücut alıştı ilk 2 gün yorgunluk hissettim artık hissetmiyorum) birde metabolizmamı hızlandırman için basit şeyler söyleyebilirmisin. mesela evde koşu bandım var, mekik aletim var, şınavada başladım ama şınav için önce kollarımı güçlendirmem gerektiğini anladım. 20den fazla çekemiyorum. Mekik içinse pek zayıflattığını sanmıyorum. Bence karın kaslarını çalıştırarak ve geliştirerek kilo verildiğinde sarkma olmasını engelliyor. Sence bu programa devam etmeliyim? Eklemem veya çıkartmam gereken şeyler varsa önerilerini beklemekteyim.

     Unutmadan ekleyeyim: Ailemde annem ve babam şeker ile tansiyon hastası olduğundan kesinlikle 3 beyazdan uzak duruyoruz benide küçüklükten beri öyle yetiştirdiler. Tuzu çok çok az bir miktarda tüketiyorum. Bu hastalığa sahip olan insanların kullandığı miktarda. Şeker dersen son 3 haftadır hayatımda yok. 1 aydır kola içmiyorum tatlı yemiyorum çayı şekersiz içiyorum ve azım bunlarada alıştı. ara ara canım çok isterse çikolata yiyorum onda da en az kalori miktarına sahip olanı seçiyorum. Bir diyetisyene gidecek vaktim inan olmadığı için szie bir danışayım dedim evet önerilerinizi dikkatle dinliyorum… Bu uzun PM’yi okuyup ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim…

 

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR cevaplıyor:

Cevaplanma Zamanı: 28.10.2011  20.19

Sn K-orn;

Özellikle ilginiz ve tibbiyardim’ı takip ettiğiniz için kendim ve arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim. Bu şekilde yaptığınız yorumlar benim ve arkadaşlarım için ilham kaynağı. Sorunuza gelecek olursak. Sorunuzu birkaç başlık altında incelememiz gerekecek. Keyifli okumalar…

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

 

 

Boy-Kilo Endeksim Normal mi? Boy Kilo Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Boy kilo-endeksiniz 30.112 yani obezite sınırındasınız. Boy kilo endeksi kilonuzun boyunuzun karesine bölünmesi sonucu elde edilen sonuçtur. Örn: 89 / 1.69X1.69 = 30.112 . Buna BMi ( Body-Mass-İndex ) Türkiye’de ise Boy-Kilo-İndeksi ( BKi ) denir. Bu endekse ileride bakmak isterseniz diye size oranları ve oranların ne anlama geldiğini anlatan bir tablo yazıyorum.

BMi tablosu ve ne anlama geldiği:

20’den aşağısı = Zayıf

20-25 arası= Normal

25-30 arası= Kilolu

30-35 arası= Obezite Tip 1

35-40 arası= Obezite Tip 2

40 üstü = Obezite Tip 3

Bu tabloya göre şuan bulunduğunuz kilo Obezite Tip 1’in sınırındadır ve olmanız gereken normal kilo 71 kg’dır. 18 kilo vermeniz için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri sizin için anlatmaya çalışacağım.

 

Yazının Tamamına Ulaşmak İçin :


Kilo Vermekle ilgili Okur Sorusu 

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR….

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam