Denge Bilekliği Yalanı , Denge Bilekliğinin Zararları

Denge Bilekliği Yalanı , Denge Bilekliğinin Zararları

 

Evet, konuya başlamadan önce öncelikle birkaç kurumu tebrik etmek istiyorum . Özellikle Amerika menşeyli bu bilekliği icat eden şarlatanları, Türkiye’deki insanları kandırarak onların paralarını ceplerine dolduran ilaç firmalarını ve bu işin dağıtımında rol oynayan, millete bin bir yalanla bir işe yaramayan bu bilekliği satanları cidden huzurlarınızda tebrik etmek istiyorum.

 

Denge Bilekliğinin Faydaları Nelermiş ?

 

Bir şehir efsanesine göre sporcular takıyormuş bu bilekliği, bilekliği takınca sporcularda ayrı bir güç enerji oluyormuş, dengeleri düzeliyormuş, uykuları düzene giriyormuş, esneklik felan da kazanıyorlarmış. Efsaneler öyle çoğalmış ki denge bilekliğini takanların sosyal hayatı düzene giriyormuş, zekayı açtığı ve anlamayı artığı yönünde bile hurafeler mevcut. Sizler için 6 saat süren bir gözden geçirme yaptım ve bu işin sonunun tam bir satsafaya dayandığını ve yapılan bu anlatımında “TAMAMEN DUYGUSAL” bir şeylerin olduğunu  ortaya koyacak kanıtların olduğunu buldum. Bu dolandırıcılığı sizinle paylaşmak, biz doktorların birinci önceliği olan halkı sağlıkla ilgili hertürlü dolandırıcılık ve sahtecilikten korumak ilkesinin bize verdiği bir sorumluluktur. Şimdi bu yalanı hep beraber anlayalım ve lütfen insanlarla paylaşalım.

 

Denge Bilekliğinin İçinde Ne varmışta böyle etki ediyor ?

 

Ürünün tanıtımında söylendiğine göre ürün taa 1 metreden bile etki ediyormuş. Şimdi denge bilekliğinin içindekine bakalım ne var ki içinde taa bir metreden bile etki ediyor ? İlk önce bu iddiayı duyunca cidden irkildim içinde ne olabilir diye araştırmaya başladım, içinde 1 metreden çeken bir cihaz mı vardı acaba ?

 

Evet cevabı gayet basit içinde sadece basit 2 tane hologram var ve bunlar güya manyetik alan oluşturuyor, aynı mıknatıslar gibi fakat konunun biraz daha derinlemesine ilerlesek 1982 yılından beri insan vücudunda mıknatısların etkisini araştıran çalışmalar hep fason ( yalan ) çıkmış ve herhangi bir kanıt bulunamış. Zaten bu bilekliğin içindeki mıknatıslarda neredeyse yok denecek kadar küçük miktarda bir alan yaratıyor ve herhangi bir etkisinin olması da mümkün değil. Ortada bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir veri de mevcut değil. Diğer bir parçası olan polyester-slikon tarzında yapılmış plastik kısmınında vücut için herhangi olumlu bir etkisi yok. Hatta vücudun bu maddelerle uzun süre temas içerisinde kalması vücudun sürekli polyester-slikon tarzı bir maddeyle temas içerisinde kalması deri ve deri ile ilgili hastalıklara adeta davetiye çıkarıyor.

 

Bu bilekliğin uzun süreli kullanılması deride alerji, kızarıklık, kaşıntı gibi semptomlarla giden bir duruma yol açması yüksek ihtimalle olabilecek olasıklar arasında. Kısacası konuyu toparlamak gerekirse denge bilekliğinin olumlu olarak kanıtlanmış hiçbir verisi yoktur. Faydalı olduğuna dair gelen yorumlar tamamen psikolojik ve ürünü pazarlamaya yönelik bir stratejidir.

 

Peki yararı yoksa ünlüler niye takıyor bu bilekliği, sporcular neden kullanıyor ?

 

Bu satsafanın başlangıcı eğer biraz araştırırsanız sporcularla başlıyor. Bu ürünü kullanan sporcular reklamlarda kullanılmaya başlıyor. Çok memnun, kaldım süper bişey bileğimden düşürmüyorum gibi yapılan yorumların ardından Amerika’da satışlar adeta patlıyor. Peki acaba reklama çıkan sporcuların bu ürünü piyasaya süren markalardan aldıkları paralar hakkında sizin bir bilginiz var mı ? Amerikan kaynaklı bir ajansın raporuna göre bu ürünü kulanan ve reklamını yapan atlet, sporcular firmadan 100.000 – 1.000.000 doları bulan miktarlar da  sponsor parası almıştır. Yani bu ürünü sevdikleri ya da işine yaradıkları için değil “ Tamamen DUYGUSAL “ tarzında kullanıyorlar.

 

Bu işin ünlülere sıçrayışı da aynı firmalar tarafından pohpohlanmış durumda firma ismini vermiyorum ( telif haklarından ötürü ) biraz araştırırsanız firmanın ismi zaten ortaya çıkacaktır. Ajansın haberinde ünlülere verilen paralardan bahsedilmiyor ancak buda çok yüksek bir ihtimal tahmin edersiniz ki . Zaten birkaç ünlüden sonra camiada gayet popüler hale gelen bu ürün artık bir modanın temsilcisi haline geliyor ve yarasın yaramasın herkes bu üründen satın almaya başlıyor. Avrupa pazarına da firmanın aynı yöntemle ürünü enjekte etmesinin ardından sıra Türkiye pazarına geliyor…

 

Yarar gören arkadaşlarım oldu denge bilekliğiyle neden bazıları bu üründen yarar görüyor ?

 

Nedeni psikoloji de gizli. Ürünün içinde gizli bir tılsım varmış gibi ürünü takanlar ve ürünün gerçekten kendine yarar getireceğine inanan insanlar ürünü taktıklarında psikolojik olarak rahatlıyorlar ve bu rahatlamanın etkisiyle yukarıdaki bahsettiğimiz durumlar kişinin depresyondan çıkış haliyle ve kendine güveninin artmasıyla kendiliğinden meydan geliyor. Kişi denge bilekliği yerine aynı anlamı verdiği bir çaputu bileğine sarsa inanın ki aynı etki meydana gelecektir.  Kısacası olay denge bilekliğinde değil aklınızda bitiyor. Bir yüzük bir kolye bir takı bile sizde aynı etkiyi gösterir, yapmanız gereken tek şey taktığınız maddenin sizi spirit açıdan ( ruhsal açıdan ) dengeye getireceğini düşünmeniz. Aynı olay sporcularda da çok sık gözlenir bazı sporcuların tabu haline getirdikleri bazı nesneler vardır. Bunları takmadan ya da kullanmadan maça, müsabakaya çıkarlarsa çok kötü dereceler yaparlar ancak bu eşyalar yanlarında olduğu sürece kendini yenilmez gibi düşünürler. Psikolojinin insan üzerinde etkisi işte bu kadar büyüktür.

 

Firma Neden Özellikle Türk Pazarı’nı istiyor ?

 

Nedeni halkımızda gizli . Halkımız yıllarca gelen batıl inançların, alternatif tıpın ( hocalar, hacılara üflenmeler,  türbeler çaput bağlamalar, tekkeler zaviyeler, ordan burdan duyduğu otlar )  zirvesinde bir halk. Üzülerek söylemekteyim ama bu maalesef doğru. Kanseri limon suyu içerek yendiğini söyleyenden tutun, manisa dağının eteklerinde bulunan kaplumbağların kanının lösemiye iyi geldiğine inanan, Ahmet hocanın üfürerek kötürümlere şifa verdiğini bilen bir yalanlar yumağına sahibiz. Bu kadar hurafenin olduğu bir yerde denge bilekliği neden olmasın ? Firmanın amacı alternatif tıp hakkında master, doktora yapmış olan halkımızın bir kısmının paralarını bu yöntemle kendilerine geçirmek.

 

Amaçlarına ulaştılarmı ? 

Bence maalesef söylüyorum ama evet  :/ .  Ülkemiz yabancılardan bu golüde çok sağlam bir şekilde yedi. 100 $ lardan ürünü satın alanlardan tutun yabancı devletlerden sipariş verenlere kadar bir çoğumuz bu golü yedik. Diğer ülkelerde bile bu kadar patlamayan denge bilekliği ülkemizde satış rekorları kırdı. Artık hasta bakarken gezdiğim çoğu hastanın sağ kolunda denge bilekliği var. Yine milyonlarca dolarımız bu sahtekarlığa yenik düştü yine olan Ayşe Teyze’me, Mehmet Abi’me oldu cebinde bulunan 3-5 kuruşuda şifa bulmak uğruna şarlatanlara kaptırdılar.  

 

Bu zinciri kırabilirmiyiz  ?

 

Bu zinciri kırmak şuan bu yazıyı okuyan insanlarda saklı bu yazının linkini gördüğünüz her sitede verin ( ” https://www.tibbiyardim.com/denge-bilekligi-yalani-denge-bilekliginin-zararlari.html“ ) bu şekilde en azından daha henüz almayı düşünen insanları bu şekilde uyarabilir ve ülke ekonomisine bir parçada olsa sizin katkınız olabilir. Yazıyı paylaşabildiğimiz kadar çok yerde paylaşmalıyız ki daha fazla insan görüp bu yalana düşmeden bu yoldan vazgeçmeli. Amacımız eğer insanlara yardım etmek ve onları korumaksa ki sitenin kuruluş amacı da budur, bu sahtekarlığın önüne geçmeliyiz. Siz okurlarımızı bu sorumlulukla selamlar ve mutlu ve sağlıklı bir yaşam dilerim.

 

 

 

Stj.Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

10 Yorum

 1. Feridun dedi ki:

  Ahmet bey psikolojik diyorsunuz bende öyle düşünüorum ama insanların gördüğü yararı onlarda bıraktığı etkiyi değiştirmek sizin bu yazınızla pek mümkün değil kanaatimce… O zaman sizde bir ürün sürün piyasaya sadece plastikten yapın ve insanlara bu bilekliğin etkisiyle aynı olduğunu söyleyin fiyatını da gayet cüzzi tutun. Bakalım sizin ürününüzü alan insanlarda aynı bu ürün hakkında yaptıkları yorumları yapacaklar mı? Ayrıca bizzat kendim gördüm tek ayağınızı kaldırıp kollarınızı yana açtığınızda karşınızdaki biri, bir kolunuza bastırarak sizin dengenizi bozuyor. Bilekliği o arkadaşın haberi olmadan kendisine yakın bir noktada tuttuğumuzda ve aynı işlemi gerçekleştirdiğimizde dengesinin bozulmadığını görüyoruz. Bileklikden haberi olmadığı halde 2. deneme de yani bileklik ona yakın bir noktada bulunduğunda faydası gayet gözle görülür. Buna verecek mantıklı bi cevabınız varsa dinlemek isterim çünkü sizinde dediğiniz gibi amerikanın işin içinde olduğu bi durum özellikle türk halkı için hiç hayırlı bi durum değil. Ayrıca bu ürünü diğer ülkeler değilde biz kullanıyorsak bu işin içinde arızalı bi durum vardır cevabınızı mailime bekliyorum. Bu işin uzmanı sizsiniz ve hakkaten bu ürün safsatadan ibaretse bende yakınlarımı ona göre uyarmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

  • bahadir dedi ki:

   Sn Feridun Bey;
   Birinci kolunuza basıldığında dengenizi kaybetmeniz ve ikinci seferinde basıldığında dengenizi kaybetmemeniz psikiyatridede çok sık görülen kontrollü öğrenme metoduna giriyor. Yani vücudunuzun ilk seferinde dengesini sağlayamadığı için bu duruma adapte oluyor ver ikinci darbede nasıl ayakta kalabileceğini öğreniyor. Bu yüzden ikinci sefer bastığınızda yere düşmüyorsunuz. İsterseniz bu deneği evde bulunan bir çaputla( bez parçasıyla ) deneyin . Dengenizin bozulmamasının sebebi vucudunuzun bu kuvvete nasıl bir cevap vereceğini öğrenmiş olması. Aynı zamanda eğer birde bu bilekliğin dengede tuttuğu yalanına kendinizi sıkıca inandırırsanız etkiside daha kuvvetli olabiliyor. Lütfen deneyi tekrarlayın sonuçlarını burda paylaşın. Biz kendi üniversitemizde bu deneyi defalarca tekrarladık sonuçlar aynı sanırım bu görüşe sahip olmanızın nedeni internette yazılan yazılar ama unutmayınki bu yazılarda bu bilekliği satanlar tarafından yazılıyor. Yorumunuz için teşekürler deneyin cevabını merakla bekliyorum, bu çaput deneyini yaparak insanları bir yalanı almaktan uzak tutacaksınız. Teşekürler…
   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR tibbiyardim.com editörü…

 2. UfukArt dedi ki:

  Bu ürünü satanlar şarlatan değil de nedir? ŞARLATAN

 3. Mert dedi ki:

  Armutlar aliyor kullaniyor iste fsdfsdf

 4. glshgl dedi ki:

  Açıkcası bu konuya hiç ilgim yoktu, ta ki internetten aldığım 45tl lik bi ürünün yanında hediye olarak denge bilekliği gelene kadar. Hiç merak etmemiştim, hiç soruşturup araştırmamıştım. Bileğime taktıktan sonra araştırmaya başladım. Meğersem neymiş bu denge bilekliği dedim. İşten gelmiştim uykum vardı biraz açıldığını farketitm, başım ağrıyodu onun da biraz hafiflediğini farkketim ama bunlar bencede psikolojik. Ametist, akik taşları gibi doğal şeylerin faydasına inanıyorum ama bu bileklik benimde kafamı karıştırdı. İnsan yapımı sonuçta diye düşündüm.

  • Esmanur dedi ki:

   evet uykuyu açıyor ben hiç önemsemezdim bunları ama evde buldum ve taktım yatağa yattım be yaşlaşık 1 saat boyunca uyuyamadım sonra çıkarttım ve o anda uykuya daldım psikolojik desek takarken sıradan bir bileklik olduğunu düşünüyordum okula giderken bunu taktım ve derste uyuklamadım şimdi kafam karıştı 😀

 5. UfukArt dedi ki:

  Ota .oka para veren milletim sonra da parasızlıktan şikayet ediyor. O uyduruk plastiğe 15 Tl veriyorlar… :S Akıllara zarar…

 6. Rabia dedi ki:

  Tamamen psikolojik buna eminim. Yiğenim almış yok canıyla bir tane. Aramızda çok yaş farkı yok. Bileklikle dengede duruyorum diye cakas atıyordu. Ordan oraya atlıyor.

  Ben düşüyorum.Bu güldü durdu. Bana taktı bilekliği, inanmadığım bi proje olduğundan olsa gerek. Güldüm, denedim düştüm. Sürekli düştüm.
  İş inançta gizli. Nekadar inanırsa yapabileceğine o kadar güveniyor, ne kadar güvenirse o kadar iyi başarıyor.

  İçime ukte oldu gittim gece bilekliğini aldım kolundan. Havalar soğuk kat kat giyindiğimiz için farketmedi bu. Sabah yine aynı. Atlıyor zıplıyor. Bidonlardan bidonlara atladı bu. Tek ayak üzerinde durdu. Tam o sırada “gece bilekliğini aldım” dedim . Koluna baktı ve düştü 🙂

  Bilemiyorum artık anlatabildimmi?
  Bir silikon parçası bile reklamlarla bu derece satış rekoru kırabiliyorsa insanların aklından şüpe ederim ben.

 7. metin bayram dedi ki:

  denge bilekliğiyle aynı yöntemlemi çalışıyor bilmiyorum ama performans kolyesi adıyla satılan 200tl ye aldığım kolye ki denge testi aynı şekilde yapılıyor bende çok işe yaradı. haftanın 3-4 günü şiddetli başım ağrıyordu. kolyeyi taktıktan sonra başağrılarım anormal azaldı. ortalama ayda 1’e düştü.kesinlikle psikolojik olduğunu düşünmüyorum. başağrılarına teşhis konulamamıştı. performans etkisini ise çok fazla hissedemedim. birbuçuk seneden sonra etkisi azalıyor 2 seneden sonra tamamen kayboluyor ve yenilemek gerekiyor.

 8. ibrahim dedi ki:

  ben 2 tl ye aldım 😀

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam