Depresyon ilacına milyar dolarlık ceza!

Depresyon ilacına milyar dolarlık ceza!

 

İnsan sağlığı için binlerce ilaç üretilir ve hepsinin ince elenip sık dokunması gereken testlerden geçmesi gerekir. Bu anlamda yapılacak olan bir hata insan sağlığıyla oynamaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir firmanın ciddi bir ceza aldığı bilinmekte.

Ünlü bir firma olan Johnson&Johnson ürettiği Risperdal adlı depresyon ilacından dolayı 1.1 milyar dolarlık bir cezaya mahkum edildi. Johnson&Johnson firmasının ceza almasının nedeni Risperdal adlı depresyon ilacının tanıtımında ‘onaysız olarak çocuk ve yaşlılarda kullanılabilir’ ifadesinin yer alması.

 Johnson&Johnson firması özellikle bebe şampuanlarıyla nam yapmış. Firmanın piyasaya sunduğu depresyon tedavisi için kullanılan sakinleştirici özellikli Risperdal, ‘rakiplerden daha etkili’ denilmesi ve ‘onaysız olarak çocuk ve yaşlılarda kullanılabilir’ ifadesinin yer alması nedeniyle cezalar aldı. En çok göze çarpan ceza ise Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Arkansas eyaletinde mahkemenin verdiği 1.1 milyar dolarlık ( 2 milyar TL’ye yakın bir meblağa) ceza oldu. Firmanın güvenilirliğini sarsan diğer bir cezada Louisiana’da verilen 327 milyon dolarlık ceza oldu. Ayrıca aynı ilaçtan dolayı Texas’ta yürütülen 159 milyon dolarlık bir davanın daha bulunduğu bilinmekte. Farklı eyaletlerde gerçekleştirilen mahkemelerde yargılanan Johnson&Johnson firması için Arkansas eyaletindeki mahkemenin Janssen’ın Risperdal adlı depresyon ilacına uygun görülen ceza için jürinin kararı  ‘hayalkırıklığı’ olarak görüldü ve yeniden yargılama talebinde bulunuldu. Bu suçlamalar ve art arda gelen cezaların ardından ünlü firma Johnson&Johnson’ın borsada bulunan hisselerinde 2.5’lik değer kaybı oluştu. Piyasa üzerinde ciddi etkisi bulunan Johnson&Johnson firmasının değeri aşağı yukarı 175 milyar dolar olarak bilinmekte.

İnsan sağlığına zarar verecek olan bu ilacın ülkemizde de satıldığı bilinmekte. Vatandaşımızı bilinçlendirmek adına bu ilaç hakkında birkaç bilgi daha sunuyoruz. Türkiye’de 9.75 liraya satılan Risperdal hem sakinleştirici olarak şizofrenide hem de otizmde sinirli halleri yatıştırma maksatlı kullanılıyor. İlaçta yer alan ‘onaysız olarak çocuk ve yaşlılarda kullanılabilir’ ifadesinin aksine ilacın felç, kilo artışı, diyabet hatta ölüm riski taşıdığı iddia edildi. Ayrıca ilk belirti olarak titreme, kontrol kaybı gibi şikayetlerin olduğu ifade ediliyor. Ülkemizde 1994’ten beridir piyasada bulunan ilacın bir kutusu 9.75 liradan satılıyor. Bu ilacın Johnson&Johnson firmasına getirisinin milyar dolarlık  bir kar olduğu ifade ediliyor.

 

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı

 


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam