Distile Su Nedir ? Saf Su Nedir ? İzotonik Su Nedir ?

Distile Su Nedir ? Saf Su Nedir ? İzotonik Su Nedir ?


Distile su, normal çeşme suyunun belirli bir sıcaklıkta kaynatılarak içinde ki patajon maddeler ayrılıp tıbbi açıdan kullanılabilecek olan su haline getirilmesi işlemidir. Aynı zaman da distile suyun kaynatılması işlemin de içinde ki mineral miktarı yani suyun sertliği de azaltılmaktadır. Distile su mineral yoğunluğu ve ph seviyesi açısından insan hayatı için damardan ya da ağızdan kullanılabilecek bir su anlamına gelmemektedir. Bu suyun damardan kullanılması veya ağız yoluyla çok kullanılması halin de ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

 

Distile Su, tıp alanın da genel de içinde patojen ( vücut için zararlı olabilecek madde ) olmaması nedeniyle yara temizliğin de, ilaç yapımın da kullanılır. Distile su ile deiyonize su kavramı litaretür de sürekli karıştırılmakta olmasına rağmen aynı anlama gelmemektedir.

distile-su-1lt

 

Saf Su, suyun içinde ki mineral maddelerin daha üst yöntemlerle ( iyon exchange, damıtma … ) içinde ki iyonize kısmın en az haline indirilmesi olarak tanımlanır. Genellikle üretilmeye çalışan ve piyasa da bulunan saf sular genellikle %100 iyonize edilemezler. Ultra Saf Su , saf suyu daha fazla saflaştırılmış halidir.

Saf Su genellikle akü yapımında ve fiziğin su molekülüyle ilgili alanlarında kullanılmaktadırlar. Saf su medikal ve tıbbi alan da klinikler de kullanılmamaktadır.

Deiyonize su çeşitli iyon uzaklaştırma yöntemleriyle elde edilmiş ve içinde iyon içermeyen sudur. 

İzotonik Su, insan metabolizmasının ihtiyacı olan iyon ve eser elementleri barından, insan hayatına ve ihtiyacına uygun içine mineraller eklenmiş içinde zararlı metabolitler ve organik patojenler bulunmayan sudur. İhtiyaca göre izotonik suyun içinde ki sodyum ve diğer maddeler değiştirilebilir. Bunun için piyasada izotonik ( %0.9 ) , hipotonik ( %0.45 ), hipertonik ( %3 ) solüsyonlar barınmaktadır. İzotonikler damar yolundan uygulanmaktadır. İçinde herhangi bir mikroorganizma bulunmamaktadır.

 

İnt. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR 

Tibbiyardim.com Editörü

 


facebook-paylas

2 Yorum

  1. MEHET ÖTÜRK dedi ki:

    merhabalar bir konuda derin ılminize danışmak isterim efendim LİDOCAİNE yi hangi madde ile çoğalta biriz

    saygılarımla

    MEHMET ÖZTÜRK

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam