Distoni Tedavisi

Distoni Tedavisi Nedir ?

Distonide tedavi hastanın şikayetlerine yöneliktir. Nedeni bilinmeyen distonilerde baklofen, benzodiazepin, anti-dopaminerjik, anti-kolinerjik ilaçlar dozlarına uygun biçimde doktor kontrolünde kullanılır.

Yeni bir tedavi olan ve distoni hastalığının tedavisinde yeni bir çağ açan botulinum toksinide distoni tedavisinde kullanılabilir. Botulinum toksini kas içerisine enjekte edilmekte ve uygulanan toksin sinirle kas arasında bir blokaj oluşturmaktadır. Toksin enjeksiyonundan sonra kas sinir uyarılarına cevap vermemekte ve 3-6 ay arasında aynı felçli bir kas gibi hareket edememektedir.

Okurlarımıza botulinum toksinini hatırlatmak gerekirse, ünlülerin yaptırdığı botoks denilen işlemde bu toksin sayesinde yapılmaktadır. Böylece kas sinir uyarılarıyla kasılamaz, özellikle yüz alanına uygulandığında daha genç ve kırışıksız bir görüntü elde edilebilmektedir. Ancak botulinum toksinin zararı ise, uygulanan kasın yanında bulunan sağlam kas gruplarına da dağılarak bu kaslarda zafiyet oluşturabilmesidir.

Dikkat !! : Unutulmaması gereken bir hususta çocukta ortaya çıkan distoniler de ilk düşünülmesi ve kullanılması gereken ilaç L-dopa’dır. Çocukluk çağı distonilerinde dopaya yanıt veren distoni grubunu ( Segawa Hastalığı ) dışlamak için tedavide önce L-dopa denenmelidir.

Bu ilaçların haricinde distoni türüne göre tedavide kullanılabilecek ilaçlar:

–         Anti-epileptikler, tetrabenazin, kalonazepam, diazepam ve yeni nesil ilaçlardan klozapin, olanzapin’dir.

Her zaman söylediğimiz gibi bu ilaçların tamamı mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Özellikle yaşlı hastalarda doz ayarlanması önem arz etmektedir.

Distoniyi çok daha iyi kavrayabilmeniz için sizin için hazırladığımız en çok görülen distoni tiplerine göz gezdirmenizi öneririz.

1-) idiyopatik ( Nedeni Bilinmeyen ) Torsiyon Distonisi ( iTD)

2-) Dopa-Yanıtlı Distoni ( Segawa Hastalığı )

3-) Blefarospazm ( istemsiz Göz Kapağı Kapanması )

4-) Oromandibular ( Ağız-Çene) Distonisi ( Çene Distonisi )

5-) Larengeal ( Konuşma Distonisi )

6-) Servikal ( Boyun Distonisi )

7-) Eylemle Gelen Distoni ( Katip Distonisi, Müzisyen Distonisi )

 

 

Distonin Tedavisine ise  Distoni Tedavisi Nedir?  bölümünde ulaşabilirsiniz.

Distoni Tedavisi Nedir?


 

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle….

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…


facebook-paylas

Etiketler

5 Yorum

 1. recep öztopaç dedi ki:

  Merhaba ,

  İran’dan bir arkadaşım babasının cervical dystonia hastası olduğunu, botox tedavisi olmak istediğini bildirdi.
  Çok ayrıntı veremiyorum aslında. Tedavinin maksimum kaç lira olacağını soruyor.
  Bu konuda bilgi verebiliyor musunuz?

  • bahadir dedi ki:

   Maalesef bu konuyu özel hastaneler ile görüşebilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle.

 2. Aydan saka dedi ki:

  Larengeal distoni aciklamanizi özenle okudum ve yazilanin tamamını servikal distoni teşhisi koyulmus annemde mevcut bu güne kadar Larengeal distoni için yapılan botokslardan yeterli verimliliği alamadık hastamiz hala ses kısıklığıyla mücadele etmekte.başlığı atılmış larengeal konusuyla ilgili açıklamayı yapan hekim ile en acil şekilde görüşmek isteriz en acil dönüşünüzü beklemekteyiz iyi günler verimli çalışmalar dilerim

  • bahadir dedi ki:

   Konuyla ilgili sorularınıza içtenlikle cevap verebilirim Aydan Saka hanım, distoni ile ilgili aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

 3. Ali Yıldırım dedi ki:

  Sn dr 2013 yılinda eşimde aniden cene de acılmasi oldu bircok dr ilk gunlerde teshis bile koyamadilar norolojiden beyin cerrahina,diş cene cerrahina kadar gittik botoks ve akapunktur tedavisi de yaptirdik ancak hicbir sonuc alamadik enson istanbul universitesi capa tip fakultesinde gittigimiz dr un verdigi lyrica ikaci kullanmakta iki ay oldu ama malesef yine sonuc yok yanlizca dozaşi arttiriyoruz bu konu ike alakali bir yontem bilen varmidir care ariyoruz

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam