Diyet, Diyet türleri Nelerdir ?

Diyet ne demektir?

Diyet, Bireylerin sağlığını korumak ve dengeli beslenmek amacıyla yaptıkları özel beslenme biçimidir. Amaç daha sağlıklı bir yaşam sürmek ve bunun yanı sıra kişiye rahatsızlık veren fazla kiloların önüne geçmektir. Ancak tüm bunların hepsi sağlıklı ve düzenli bir diyet programı ile gerçekleşebilir. Ancak kişinin uyguladığı diyet programında aşırı bir biçimde ve hızla kilo kaybı amaçlanmamalıdır. Kişiye özel oluşturulan besinlerin ve programın son derece kaliteli olması gerekmektedir. Zayıflamak isteyen kişilerin düştüğü en büyük hata aç kalıp hiç yemek yemeyerek zayıflayacağını düşünmesidir. Bu durum kişinin sağlığını bozabilir veya olumsuz etkileyebilir.  Kişide uzun süre yemek yemeyerek geçici bir süreliğine de olsa incelme görülebilir. Fakat bu durum kişinin bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir. Kişinin iç organlarında özellikle karaciğerinde ve böbreklerinde büyük hasara yol açabilmektedir. Diyet programına bir süre devam edip ardından normal yeme alışkanlığına dönen kişi kısa sürede eski kilosuna geri dönebilir hatta ve hatta daha fazlasını alabilir.

Bu konuda bilinen bir diğer yanlış bilgi ise kişilerin yağ kaybetmesi yerine vücutlarındaki suyu ve kası kaybetmeleridir. Böylelikle de kilo kaybettiklerini düşüncesine kapılmasıdır. Tüm bunların yanı sıra bilinçsiz bir biçimde uygulanan bu diyetler kişilerin vücut biçimini bozmasına, kişinin sağlığına ve aynı zamanda da metabolizmasına zarar vermektedir. Diyet yapmak isteyenler uzman kişilerin yardımı ile kişinin kendisine uygun ve sağlıklı bir diyet programı geliştirmelidir. Ancak sadece diyet yapmak yetersiz olabilmektedir. Egzersiz bu konuda çok önemli bir yere sahiptir. Diyet programı ile birlikte egzersiz yaparak uzun süre zarfında kalıcı kilo verilebilinir. Çünkü egzersiz sayesinde kişiler sadece su ve kas kaybetmez tam tersi kas dokularının korunmasına yardımcı olur. Kalori kaybına sebep olur.

Diyet türleri;

  • Fiks menü: Diyet süresi boyunca tüketilmesi gereken tüm yiyeceklerin genel bir listesini vermektedir. Tek tip bir liste değildir. Amaç diyeti mevcut monotonluğundan kurtarmaktır.
  • Alternatif menü:  Bu tür bir diyet listesinde programda bulunan yiyeceklere alternatif anlamda uygulanabilecek fazla diyet menüsü bulunmaktadır. Ancak grupta bulunan diyet menüleri kalori anlamında ve bunun yanı sıra besin değeri bakımından eş almamaktadır.
  • Paket diyet: Bu çeşitte mevcut olan gıdalar muhakkak menüde yer alan yerden edinilebilir. Bu tür diğerlerine oranla daha masraflı hale gelebilir ancak kişilerin zayıflamak için sağlıklı gıda temini ve uygun bir program izlenilir.
  • Formula diyetleri: Bu tür katı gıdalar yerine sıvı gıdalar tarafından oluşmaktadır. Mucize sayılan içecekleri mevcuttur.
  • Tek tip: Kaçınılması gereken nokta birden fazla diyet çeşidinin bulunmasıdır. Sadece belli gıdalar mevcuttur.
  • Şok diyet: Kişinin vücudunu zorlayarak açlık sınırına dayandırıp ani derecede kilo kaybı sağlamayı amaçlayan bir çeşittir.
  • Düşük kalorili: Kişi sadece bir gün 1000 kalori alabilmeliktedir.

facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam