Diyet Ne Şekilde Yapılmalıdır?

Diyet Ne Şekilde Yapılmalıdır?

Fazla kilolarından rahatsız olup, kilo vermeye çalışanlar daha çok az kalorili, az yağlı ve doğal gıdalar tüketmelidirler. Aynı şekilde tüketecekleri besinler taze ve az şekerli olmalıdır. Daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir.

Vücudumuzda Olan Yağlar Kilo Verdikçe Nasıl Kayboluyor?

Hızlı hızlı kilo alıp birden kilo alımı durduğu zaman vücutta biriken yağlar yakılı ve vücudumuz sayesinde enerjiye dönüştürülür. Yağların yakılmasını sağlayan asıl organ metabolizmamızdır. Yağlar yakılır ve bu işlemden sonra su, karbonhidrat alınır. Zayıflamak isteyenler en önemlisi az yemelidir. Fakat bunun dışında yediklerini yakmak da çok önemlidir.

 

Zayıflamanızı Sağlayan Diyet Listesinin Asıl Görevi Nelerdir?

Zayıflamak için diyetisyenlerin ve doktorların hazırladığı diyet proğramları genellikle  enerji  oluşturan bir liste halinde olur. Enerjiyi açığa çıkarmak için, sadece az yemek yetmez. SAz yemenin yanı sıra egzersiz ve spor yapmak da bir o kadar önemlidir.Vücudumuzu çalıştırmamaız daha kolay kilo vermemizi sağlayacaktır. Az yeyip, çok yakmak kilo vermenin birinci kuralıdır. Kısacası besinleri az tüketip, çok yakan kişiler kilo vermekte odukça başarılı olurlar. Diyet yapılırken sadece yağın azaltılması değil, kalori miktarının azaltılması önemlidir. Bu durumun aksi olursa kilo verilemez.

Besin alımını azaltmak için bir çok metot denenmiştir. Aynı şekilde kaloriyi azaltmak için de farklı metotlar uygulanmıştır. Mesela; bazı diyet proğramları vardır ki, yağ, karbonhidrat ve gıda içeriğini düşürür. Bu diyetler sayesinde daha hızlı kilo verebiliriz.

Diyet yaparken sadece yağ miktarını minimuma düşürerek  yaklaşık 7 kiloya kadar zayıflayabilirsiniz. Bu nedenle yüksek miktarda yağ içeren besinler tüketmeyin. Aynı şekilde alınan karbonhidratları da azaltırsak daha çabuk kilo verebiliriz. Örneğin un, börek, kola, yağlı besinler kilo vermenizi yavaşlatabilir.

Günlük çok yüksek miktarda ki diyetler, sizin hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Fakat bu son derec sağlıksız bir durumdur. Bu şekilde kısa sürede ve çok miktarda verilen diyetler sonrasında bırakıldığı zaman hızlı bir şekilde verilen kilolar geri alınır. Bazı durumlarda ise fazlasının alındığı bilinmektedir. Diyet yapılırken herşeyin vücudumuzda ki oranının yeteri kadar olması gerekir.

Kilo vermede kalsiyum alımı çok önemlidir. Brokoli yiyerek yeteri kadar kalsiyumu alabiliriz. Aynı şekilde yağsız ve kaymaksız süt de tüketebilirsiniz. Eğer kalsiyum eksikliğimiz varsa ona göre doktorunuzun verdiği kalsiyum ilaçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca bol bol meyve tüketmelisiniz. Kalsiyum bakımından zengin sebzeler de mutlaka dolabınızda bulunmalıdır.

 

Zayıflamanız İçin Önemli Olan Bazı Öneriler

1.Sık sık ara öğünler ile azar azar yemek yeyin. Öğün atlamak kalori yakımını engeller.

2. Uyku düzeninizi tam ayarlayın. Az uymak, uykunuzu yeteri kadar alamamak hormon düzeninizi olumsuz yönde etkiler. Ayrıca çok yemek yemenizi sağlar.

3. Adım ölçer yardımı ile günde ne kadar adım attığınızı ölçün. Günlük olarak yaklaşık 10 bin kere adım atmamız gerekir. Eğer 10 bin adımdan az adımınız var ise yeteri kadar hareket etmiyorsunuz demektir.

4. Mümkün oldukça çok hareket etmeye çalışın. Yapılan araştırmalara göre hareketli insanların çok daha zayıf olduğu anlaşılmıştır.

5. Diyete başlamak istiyorsunuz fakat bunu yapmakta zorluk çekiyorsunuz. Küçük küçük adımlar atarak bunu daha kolay hale getirebilirsiniz. Örneğin yediklerinize dikkat edebilirsiniz. Evde kendi kendinize yiyebileceğiniz yemekleri ve yememeniz gereken besinleri not alın. Bu gibi durumlarda amacınıza daha çok yaklaşırsınız.

6. Yemek yerken bir süre bekleyin. Bekleyip, yemek yemeye devam edin.

7. Kendinize bir hedef belirleyin. O hedef doğrultusunda kilo vermeye çalışın. Bu şekilde çok daha kolay kilo vereceksiniz.


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam