Doktora Jiletli Saldırı!

Doktora Jiletli Saldırı!

Vazifesi başında saatlerce yorgunluk demeden, uykusuzluk demeden çalışan sağlık personellerine karşı şiddet bitmiyor! Gün geçmiyor ki yeni bir şiddet haberiyle karşılaşıyoruz ve maalesef ki ağır şartlarda çalışan sağlık personellerinin bu üzücü olaylara maruz kalmalarının önüne geçilemiyor.

 

Metris Cezaevi’nde tutuklu olan İsa İpek (23) , adam yaralama suçundan ceza evine girmişti. Tutuklu İsa İpek (23) ayağında ağrı olduğunu iddia ettiğinden jandarmalar nezaretinde hastaneye getirildi. Hastanede nöbette tutan ortopedi doktorları Barış Yücel ve Hasan Ceylan suçlunun şikayetlerini dikkate alarak muayene ettiler. Muayenenin ardından suçlunun iddia ettiği ağrıyı yaşamasına sebep olacak bir bulguya rastlanmadı. İsa İpek (23) bu durumu rapor etmek üzere masa başına oturan doktor Hasan Ceylan’a saldırdı. İsa İpek’in hastaneyi inleten küfürlerinin ardından yanında taşımış olduğu jiletle doktor Hasan Ceylan’ın yüzünü yaraladı. Saldırının ardından jandarma tarafından etkisiz hale getirilen İsa İpek’in kelepçesiz olması üstüne üstlük bir de saldırıyı gerçekleştirmesine yarayacak olan bir jilete sahip olmuş olması akılları karıştırdı. Bir tutuklunun cezaevinden çıkarken insanlara zarar verecek kesici bir aletin bulunması kabul edilebilecek bir tedbirsizlik değil.

 

Doktor Hasan Ceylan’ın yüzündeki kesikleri meslektaşları görünce anında müdahalede bulundular bu ana kadar yüzündeki kesikleri hissetmediğini  söyleyen Ceylan, tutukluyu muayene ederken kelepçesinin olmadığını beyan etti.

 

Doktor Hasan Ceylan olay anında yaşadıklarını şöyle ifade etti: ”Elinde jilet olduğunu daha sonra öğrendim. Olayın sıcaklığıyla ilk olarak ne olduğunu anlayamadım. Arkadaşlar ‘Yüzünüz kanıyor’ deyince aynaya baktım ve kesikleri gördüm.”  Dr. Hasan Ceylan hem İsa İpek’ten hem de İsa İpek’e nezaret eden jandarmadan şikayetçi olacağını söyledi. En çok can yakan noktaysa bu durumun ört bas edilmeye çalışılması oldu. Olayın ardından güvenlik kuvvetlerinin hızlı bir şekilde tutukluyu götürmeleri ve olayın kapatılması için uğraşmaları da can sıkıcı bir tabloya neden oldu.

 

Olayın olduğu sırada muayene odasında bulunan diğer bir doktor Barış Yücel de olayı şu şekilde dile getirdi: ”Yanında 5 asker vardı. Biz ortopedi doktoruyuz. Şahsın elinde jilet varmış. Yani silah olsa çekip vuracak. Her şey bir yana, üzerini aramamışlar, kelepçesi yok. Elini kolunu sallaya sallaya gelmiş. 2 milim daha derin olsa fasiyal sinirlere gelecek, belki felç kalacak. Belki boynuna gelse Allah korusun, ölüm riski olacak.” Ciddi bir tehditle karşı karşıya kalan ortopedi doktoru Hasan Ceylan’ın şanslı olup olmadığı ise tartışılır bir durum Daha kötüsü de olabilir diyerek kendimizi teselli edebileceğimiz bu durum için aslında hiç olmaması gerekiyordu dememiz gerekmekte. Daha öncesinde de tutuklu İsa İpek’in adam yaralamadan dolayı ceza aldığının biliniyor olmasına rağmen, neden kelepçesiz bir şekilde hastaneye getirildiği ise ciddi bir merak konusudur.

 

Yüzündeki yaraya müdahale edilmesinin ardından hastane polisine başvuran doktor Hasan Ceylan, İsa İpek’ten ve kendisine nezaret eden güvenlik kuvvetlerinden şikayetçi oldu.

Ortopedi doktoru Hasan Ceylan’ın yaşanan olayın ardından görevinde ne denli verimli olarak çalışır bilemeyiz; ancak bu olay ve bunun gibi birçok olay vardır ki insan hayatı kurtarmak adına çaba sarf eden sağlık personelleri kendilerini güvende hissedemiyorlar. Bu durumda verilen cezaların daha caydırıcı olması gerektiğini düşünüyoruz ve artık sağlık personellerimizin kendilerini güvende hissederek çalışacakları bir ortama sahip olmalarını diliyoruz.

 

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı        


facebook-paylas

Etiketler

1 Yorum

 1. Nevzat Dağlı dedi ki:

  Doktora Saldırma Modası Üzerine…

  Tanrı şifa verir doktor eliyle,
  Yazık ki saldırır kulu doktora.
  Cahil hesap sorar ilkel haliyle,
  Bıçak gibi batar dili doktora.

  Değilse ihmalkar ya da dolapçı,
  Her an nöbettedir ya da icapçı;
  Toplumun ittiği esrarkeş, hapçı,
  Emanet edilir deli, doktora.

  Olsa da doktorun elleri kanda,
  Umudu yeşertir her bir insanda.
  Anlamazsa bunu kıro, maganda,
  Öfkeyle saldırır eli doktora.

  Yıllarca öğrenir verir hakkını,
  İnsan hizmetine sunar aklını.
  Nankörlük etmesin hasta yakını,
  Kalbi sevgi ile dolu doktora.

  Nevzat nerde görse doktora pusu,
  Doktor babasıdır, artar kaygusu.
  İçini doldurur minnet duygusu,
  Ne zaman düşerse yolu doktora.

  Halk Ozanı Karamanlı Nevzat

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam