Doktorlar ‘’Demokratik Katılım Grubu’’ dedi!

Doktorlar ‘’Demokratik Katılım Grubu’’ dedi! 

Sağlık personellerinin tercihlerini dile getirdikleri bir seçim gerçekleştirildi. Yapılan seçimde hem Avrupa’nın hem de Türkiye’nin en büyük tabip odası olma özelliğini taşıyan İstanbul Tabip Odası üyeleri oy kullandı.

Yaklaşık otuz bin üyesi bulunan İstanbul Tabip Odası’nın seçiminde on yıldır görev başında bulunan ‘’Demokratik Katılım Grubu’’ kendisiyle birlikte seçimde boy gösteren “Sağlıkta Birlik Grubu” ve “Özgür Hekimler Platformu”nu büyük bir farkla mağlup etti. Seçilen yeni yönetim kurulunu belirlemek üzere doktorlar Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi ve Sultanahmet Ticaret Meslek Lisesi’nde oylarını kullandı. Açılan sandıklar on yıldır yönetimde bulunan ‘’Demokratik Katılım Grubu’’nun yüzünü güldürdü. ‘’Demokratik Katılım Grubu’’ adına Fethi Bozçalı şöyle konuştu: “Bizler nitelikli sağlık hizmetinin sunulması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim bir geleneğimiz var. Hekimlerin haklı ve onurlu mücadelesini sonraki dönemde de yükseltmek istiyoruz. Bizim temel hedefimiz onurlu bir hekimlik süreci içinde insanların nitelikli sağlık hizmeti almasını temel olarak arzuluyoruz.”

Fethi Bozçalı, özellikle son dönemlerin dikkat çekici başlığı olan sağlık personellerine karşı şiddetle ilgili TBMM’ye çözüm önerilerinde bulunduklarını ifade etti.

İstanbul Tabip Odası’nın sürdürdüğü sistemi doğru bulduklarını ifade eden Özgür Hekimler Platformu’ndan İbrahim Sözen, kullanılan yöntemlerin yetersiz olduğunu sözlerine ekledi. İbrahim Sözen, “Doktorların hak kayıpları Cumhuriyet tarihinin en ağır hak kayıpları düzeyinde ilerlemektedir. Doktorlar emeklerini özgürce sergilemekten yoksun bırakılmışlardır. Sağlık personeliyle ilgili toplumda bilinçli olarak kötü bir algı yaratılmaya çalışılmıştır.” dedi.

Sözen’den sonra kürsüye çıkan Sağlıkta Birlik Grubu’nun başkan adayı Prof. Dr. Ali İhsan Taşcı da aynı şekilde yönetiminin eksikleri bulunduğunu söyleyerek eleştirisini dile getirdi. Taşçı, “İstanbul Tabip Odası, hekimlerin hak ve menfaatlerini koruyan, hastalara daha iyi hizmet vermek için çalışmalar yapan bir oda haline getirilmeli. Mevcut yönetim odayı çok siyasileştirmiştir. Mevcut yönetim tüm hekimleri kapsamamaktadır” dedi.

 

Yapılan seçimi ezici üstünlükle kazanan Demokratik Katılım Grubu’nun oyların yaklaşık yüzde altmış üçünü alarak yeniden yönetimde yer aldıkları ifade edildi. İstanbul Tabip Odası’nın 2012-2014 döneminde yönetimi ele alacak olan grup, görevde bulunan başkanı Prof. Dr. Taner Gören ve Dr. Ali Çerkezoğlu, Dr. Ali Özyurt, Dr. Feray Kaya, Dr. Ümit Şen, Dr. Emel Atik ve Dr. Fethi Bozçalı’dan oluşuyor. Yeni dönem için de bu yedi kişilik yönetim kurulu yeni bir başkan seçecekler.

 

Sevilay Gürsoy

 

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam