Doktorlara şiddete Sağlık Bakanlığı dur diyor!

Doktorlara şiddete Sağlık Bakanlığı dur diyor!

 

İstenmeyen olayların yaşandığı şu günlerde sağlık personellerinin yüreklerinde acı, gözlerinde çaresizlikle görevlerini idame ettirmeye uğraş vermeleri artık son noktanın konulması gerektiğini gösterdi. Sağlık Bakanlığı doktoruna personeline sahip çıktı!

Sağlık Bakanlığı yeni uygulamasıyla artık şiddete maruz kalan personelinin mağduriyetinin giderilebilmesi için hukuki yardım sağlayacak. Vuku bulan olayda sağlık personeli hem sanık hem mağdur hem de şüpheli konumundaysa eğer mağdur sıfatıyla hukuki yardım görebilecekler.

 

Sağlık çalışanlarına art arda gelen darp, hakaret ve yaralama haberlerini en son Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesi son noktayı koydu. Bardağı taşıran bu son damlanın ardından Sağlık Bakanlığı kolları sıvadı ve çalışanlarına sahip çıkmak adına uygulamalar başlattı. Artık sağlık personeline karşılık gerçekleştirilecek olan herhangi bir fiil bile kayda alınacak. Sağlık kurumunun yöneticisi yönetmeliğe göre bu fiille ilgili adli mercilere ve bakanlığın kurduğu sisteme bildirecek. Bu anlamda atılan ciddi adımlar nihayet remi gazeteyle de ilan olundu. Buna göre:

 

‘’Sağlık Bakanlığı Personeline Karşı İşlenen Suçlar Nedeniyle Yapılacak Hukuki Yardımın Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik:

 

 

– Sağlık kurumlarının çevre, bina giriş ve çıkış güvenliği gözden geçirilecek, özel güvenlik görevlilerinin sağlık kurumları içerisinde özellikle sağlık çalışanlarının görev yaptığı muayene, müdahale ve gözetim alanlarında güvenlik önlemlerini artırmaları temin edilecek.

 

– Sağlık kurumlarında suça zemin oluşturabilecek ve sağlık çalışanlarına yönelebilecek olumsuz tavır, davranış ve fiillere ortam hazırlanmasına ve bu eylemlerin fiili saldırılara dönüşmesine kesinlikle izin verilmeyecek.

 

    – Söz konusu nitelikteki olaylara derhal müdahale edilmesi için hastane polisi, diğer kolluk birimleri ile özel güvenlik ve sağlık kurumları personelinin işbirliği ve koordinasyon içerisinde hareket etmeleri sağlanacak.

 

     – Yerine getirdikleri kamu görevi nedeniyle sağlık çalışanlarına karşı TCK’nın ilgili maddeleri çerçevesinde ”yaralama”, ”tehdit”, ”hakaret” fiillerinin işlenmesi halinde ”mağdur kişinin şikayeti aranmaksızın” sağlık kurumlarında görevli hastane polisleri başta olmak üzere yetkili kolluk kuvvetlerince doğrudan işlem tesis edilecek.

 

–      İlgili Cumhuriyet Savcısına bilgi verilerek, talimatları doğrultusunda gerekli soruşturma işlemlerine başlanacak.

 

–      Suça el koyma ve soruşturma işlemleri, sağlık kuruluşlarında yürütülen muayene, müdahale ve hasta bakım hizmetlerini aksatmayacak ve bu hizmetlerde herhangi bir zaafiyete neden olmayacak şekilde titizlikle yürütülecek.

 

 

–      Görevli sağlık çalışanlarının bilgisine başvurulması gibi soruşturmanın parçası olan işlemlerin tamamlanması konusunda Cumhuriyet savcısının talimatına göre hareket edilecek. ‘’

 

Bakanlığın bu yeni uygulaması kapsamında eğer personelin vefatı söz konusu olsa bile bakanlık kanuni mirasçılarına talepte bulunmaları halinde hukuki destekte bulunacağını ifade etti. Sağlık personelinin rahat çalışabilmesi için düzenlenen yenliklerle ilgili ilerleyen günlerde bütün il valiliklerine bir genelge gönderileceği de belirtilen hususlardan biri.

Doktorların mağduriyetlerinin giderilebilmesi adına alınan önlemler artık daha gerçekçi ve somut adımlardan oluşmakta. Van’da sesini duyurmak isteyen doktorlar da iş yavaşlatma ve poliklinik kapatma eylemleri yaptılar ve seslerine kulak veren Sağlık Bakanlığı Hastaneler Birliği Genel Müdürü Hasan Çağlı doktorların sorunlarını dinlemek için onları ziyaret etti. Ziyaret esnasında kapalı kapılar ardında gerçekleşen toplantıyı sayın Çağlı şu sözlerle özetledi: “Bugün Van’a arkadaşlarımızın haklı taleplerini dinlemek için geldim. Hastanemizde hizmetlerin daha rahat ilerlemesi için onların önerilerini dinledik. Buradaki arkadaşlarımız bizden daha çok hekim ve sağlık çalışanı atamamızı istediler. Bu da onların iyi hizmet edebilmesi için haklı gerekçeleridir. Önümüzdeki hafta içersinde gecici görevle buradaki arkadaşlarımıza destek olması için hekim göndereceğiz. Daha sonra da bu sorunları tamamen çözeceğiz.”

 

Sevilay Gürsoy

 

Tibbiyardim.com Yazarı

 


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam