Soğuk Tehlike Dondurmanın Zararları Nelerdir?

DONDURMANIN ZARARLARI , SOĞUK TEHLİKE DONDURMA

Yazın gelmesiyle beraber mailime gelen en çok soru yazın nasıl beslenmemiz gerektiği hakkında. Bu konuda sizlere zevkle okuyabileceğiniz, anlaşılır bir yazı sunmaya çalışacağım fakat önce elinizdeki dondurma külahını bir kenara bırakın ? Bıraktınız değil mi ? Devam ediyoruz :=)…

Yazın metabolizmamızın %30-40 arasında hızlandığı bir gerçek ( kış aylarına oranla ) ; peki bu hızlanan metabolizmayı  yazın kendi tarafımıza çekip kilo vermeye yada formda kalmaya ikna etmek mümkün mü ? Evet, hemde KIŞTAN daha kolay! Aslında hepimiz yaza girmeden kilolarımızdan kurtulmak için Mart-Nisan- Mayıs aylarını tercih ederiz neden basittir yazın sahilde,plajda daha fit bir şekilde görülmek ancak düşününki Mayıs ayını saymazsak, kalan diğer aylar metabolizmanın çok daha yavaş çalıştığı aylar. Yani durumu şöyle anlatalım Şubat ayında yaptığınız diyeti Temmuz ayında uygulasanız %30-40 daha fazla kilo kaybedersiniz çünkü metabolizmanız yaz aylarında daha çok çalışıyor. Aslında genel olarak tam tersini yapmaya çalışıyoruz Kışın kilo vermeye çalışıyoruz ama aslında kışın kilomuzu korumaya çalışmamız daha mantıklı, yazın kilomuzu korumaya çalışıyoruz yanlış yazın fazla kilolarımızı vermek için kaçırılmaz bir fırsat olmalı.

O ZAMAN Şunu vurguluyoruz YAZ AYLARI KİLO VERMEK İÇİN MÜKEMMEL BİR FIRSAT !!!

Yazın en çok yaptığımız beslenme hataları nelerdir ?

Dondurma ( Soğuk Tehlike ) :

Zirvede bir numarayla hepimizin bayıla bayıla yediği fakat içindeki kalori ve nebati yağlarla hepimizi şoke eden yazının başında da vurguladığım DONDURMA geliyor. Aslında ne kadar masum ve zararsız bir yiyecek gibi duran dondurma aşırı tüketildiğinde serinliğin yanında, fazla kiloları ve bu kilolara bağlı birçok hastalığı yanında getiriyor. Özellikle renkli renkli yapısıyla yutturulmaya çalışan bu sağlık canavarı buz dondurmalar kalori bakımından az olmakla beraber içindeki gıda boyalarıyla böbrek ve karaciğerlerimize aşırı yükleme yaparak tam anlamıyla bu organların canına okuyor. Şu an elimde bir firmaya ait dondurma var ve oranları aynen sizlerle paylaşıyorum. 100gr 211kcal ( 882 joule ) , 9.7 gram yağ yani siz zannediyorsunuz ki sadece DONDURMA yiyorum dikkat edin 9.7 gram yağ yani yediğiniz her  10 kaşıktan birinde bildiğiniz NEBATİ YAĞ yiyorsunuz. Hele ki bu fiyatca ucuz dondurmalarda 17-18 grama kadar çıkıyor 6 kaşıkta bire, yani kısacası dondurma masum görünmesinin yanında tam bir yürüyen tehlike ve reklamlarında bayıla bayıla dondurma yiyen incecik mankenlerin formlarını dondurmayla koruduğunu düşünenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Dondurmada bulunan yüksek miktardaki şeker vücuttaki insülin değerlerlerini alt-üst eder, özellikle yaşlılar için dondurma tüketimi mutlaka sınırlandırılmalıdır. Eğer illaki dondurma yiyeceğim diyorsanız HAZIR DONDURMALARDAN çok Sağlığına ve kalitesine güvendiğiniz bir dondurmacıdan az miktarlarda tüketiniz. Neden hala Sağlık Bakanlığının bu ürünleri yasaklamadığı konusunu hala anlayabilmiş değilim. Lütfen reklamlara aldanmayınız dondurmanın zararlı etkilerinden kendinizi ve yakınlarınızı koruyunuz , illa tüketilecekse az miktarlarda tüketmeye çalışınız.

 

 

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam