Dudaklarda Uçuk ve Ağız Kenarında Kabarcıklar HSV stomatit

Dudaklarda Uçuk ve Ağız Kenarında Kabarcıklar, Dudaklarda Yara, Burun İçinde Yara, Burunda İçinde Kabarcıklar  ( Herpes Simpleks Virüs İnfeksiyonuna Bağlı Stomatit )( HSV stomatit )

 

Herpesvirisüne bağlı yaralar, Herpes Simpleks virüsünün (HSV tip 1) neden olduğu oldukça sık rastlanılan bir infeksiyondur. Toplumun yaklaşık %70’i HSV-1 virüsü ile infektedir ve bu kişilerin yaklaşık üçte birinde tekrarlayan ağızla ilgili yaralar görülür.

Herpesvirüs İnfeksiyonuna bağlı Stomati (Uçuk) nasıl bir lezyondur ? Nasıl Bulaşır ?

Berrak sıvı içeren, küçük çaplı ( 5mm’den az ) sert veya çoklu sıvı kabarcıkları şeklinde ortaya çıkarlar. Sıklıkla dudaklarda veya burun içinde görülen bu kabarcıklara halk arasında  SOĞUK YARALARI yada ATEŞ KABARCIKLARI denir.Birkaç gün içerisinde patlarlar ve geride birkaç hafta içerisinde iyileşen ağrılı lezyonlar bırakırlar.

Bulaşma yoluna gelecek olursak,sıklıkla öpüşme yoluyla geçen bu hastalık, vücuda giriş kapısı olarak dudakları,ağzı ve ağız etrafındaki deriyi kullanır. Genellikle yapılan hata uçuk çıkaran hastanın birkaç yıl uçuk çıkarmamasının ardından virüsten kurtulduğu düşüncesidir. HSV ÇOK AKILLI BİR VİRÜS’TÜR. İnsanların çene sinirlerine (trigeminal ganglion) giderek burada yerleşir ve burada yıllarca yıl sessiz şekilde kalabilir,yaşayabilir.

HSV Genellikle ne zaman aktive olur, uçuk ne zaman çıkar ?

HSV’nin çıkmak için can attığı durumlar:

1-) Stres

2-) Travma

3-) Ateşli Hastalıklar

4-) Güneşe uzun süre mağruz kalma

5-) Soğuğa uzun süre mağruz kalma

6-) Solunum sistemi hastalıkları

Herpes Simpleks Virüs’ün Tedavisi varmıdır?

Anti-Viral ajanların kullanımı lezyonlarda daha hızlı bir iyileşme sağlar. Ancak ilaç trigeminal ganglion’a kadar ulaşmadığı için çene sinirdeki HSV’leri öldüremez. İlaç genellikle atakların kısa sürede iyileşmesitirmesi nedeniyle verilir.

 

Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileğiyle…

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 

 

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam