Düzensiz Adet Kanamaları

Düzensiz Adet Kanamaları

Normal olarak bir kadında adet dönemi 28 gün olarak hesaplanır. (Bir adet kanamasının başladığı ilk günden diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar).Bu kanamalar yaklaşık olarak olarak 2-5 gün  sürer.Kanama miktarı ilk günlerde son günlere nazaran biraz daha fazladır. Her kadın adet döneminde yaklaşık olarak 30-40 ml kan kaybeder. Ve bu yüzden kadınlarda anemi görülme sıklığı daha fazladır.
Düzensiz adet kanamalarında genelde gebelik en sık nedendir. İlerleyen yaşlarda 40’lı yaşlardan sonra görülen adet düzensizliklerinde menepoz akla gelmelidir. Ayrıca hipertiroidi ve hipotiroidi gibi tiroid hormonlarının az yada fazla olmasıda düzensiz adet kanamalarının bir nededi olaak kabul edilebilir.Şimdi adet düzensizliğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulunmak istiyorum.

Amenore (Adet görememe) Nedir?
Amenore adet görememe anlamına gelmektedir. Açıklamak gerekirse adet gören bir kadının 3 adet zamanı geçmesine rağmen adet görememesi ve ya 6 aydan uzun birsüredir adet göremesi durumudur.

Bu durumda kendi arasında ikiye ayrılır.Primer amenore ve sekonder amenore.Kısaca bunları açıklamak gerekirse primer amenore hayatı boyunca hiç adet görememe durumudur.Sekonde amenore ise daha önceden adet gördüğü halde sonradan adet görülmemesi durumudur.

Oligomenore (Adet görme süresinin uzaması)
oligomenore adet görme süresinin  35 günden fazla 6 aydan az olmak suretiyle adet görülmesidir.

Polimenore (Sık adet görme)
Normalde görülen adet sayısının artmış olasıdır yani kısacası bir ayda 2 ve daha fazla adet göre durumudur.

Hipermenore  (Aşırı kanamalı adet )
Yukarıda belirttiğimiz gibi bir kadın bir adet döneminde yaklaşık olarak 30-40 ml kan kaybeder. Kaybettiği kan miktarının fazla olması hipermenore durumudur.

Menoraji (Adet süresinde uzama)
Yine yukarıda belirttiğimiz gibi bir adet dönemi yaklaşık olarak bir hafta kadar sürer.Bu süre uzaması durumunda menoraji düşünülür.

Hipomenore(Kanama miktarının az olması veya kısa süreli adet )
Kanama miktarının 40 ml den az ve kanama süresinin 3 günden az olması durumudur.

Metroraji (Ara kanama)
Adet günleri dışında kanama görülmesidir. Yani adet olmaksızın normal bir zamanda oluşan kanamadır.

Dismenore(Ağrılı adet görme)
Adet görülme sırasında aşırı ağrı görülmesi durumudur.Genelde yaşla birlikte insidansı(görülme sıklığı) azalmaktadır. Yani 19 yaşındaki bir kızda dismenore görülme sıklığı %90 iken 24 yaşındaki bir kızda görülme sıklığı % 69 a düşer.

Stj. Dr. Kenan Aydın

Tibbiyardim.com yazarı

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam