Emekli doktorlar müjde!

Emekli doktorlar müjde!

Yıllar boyu insan sağlığı için gece gündüz demeden emek veren sağlık personelleri yorucu bir maratonun ardından daha sakin bir yaşam sürmek adına emekli olurlar. Malum ülkemizde en çok emekli olmaktan korkulur; çünkü imkan ve şartlarınız çok değişir. Bizler bu defa emekli doktorlarımız için müjde niteliğindeki bir haberle karşınızdayız.

 

Sağlık Bakanı sayın Recep Akdağ, emekli olan doktorlarımızın emekli maaşlarında iyileştirme yapılacağına dair bir talimatın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini ifade etti. Zorlu hizmetlerin ardından emeklilikleri gelen doktorların maaşlarından şikayetçi oldukları bilinmekteydi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki Yeni Doğan Ünitesi ve Tüp Bebek Merkezi’nin açılışında bu konuyla ilgili şöyle konuştu: ”Emeklilik söz konusu olduğu zaman biliyorsunuz, işin içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye, hatta Hazine işin finansmanı açısından, bütün bunların birlikte geliştirebileceği bir şey. Başbakanımız, bu konuda bize çalışma talimatı verdi, arkadaşlarımızla çalışıyoruz.”

Bu sevindirici haberle doktorlar rahat bir nefes almanın umudunu taşıyorlar. Ayrıca Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a 14 Mart Tıp Bayramı’nda bir kutlama mesajı yayınlamamış olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili sorulara da cevap verdi. Sayın Recep Akdağ:

“Başbakan Erdoğan, her zaman hekimlerin kıymetini ifade edecek tarzda, birçok yerde takdirle bahsetti. Hakikaten hekimlerimizden takdirle bahsetmiştir, bundan sonra da edeceğine eminim. Bugün, böyle enteresan bir şeyden bahsetti arkadaşlar. Yani eğer Başbakanımız herhangi bir 14 Mart Tıp Bayramı’nda bir mesaj yayınlamamışsa, bu ya bizim ya da yanındakilerin kusurudur. Yoksa Başbakanımızın hekim ya da sağlık çalışanlarının emeğiyle ilgili takdirkar tavrını, tarzını ben biliyorum.” dedi.

Son dönemlerde sağlık personellerine uygulanan şiddet ve hakaretler göz önünde bulundurulduğunda aslında sağlık personelinin ne denli özverili çalıştığı ortaya çıkmakta. Sağlık personellerinin haklarıyla ilgili de soru yöneltilen Sağlık Bakanı Recep Akdağ bu soruya şöyle bir cevap verdi: ”Elbette hastaların hakları olduğu gibi doktorlarımızın da hakları var. Biz doktorlarımızın haklarını son derece önemsiyoruz.

Doktorların, bütün sağlık çalışanlarının çalışma şartlarını iyileştirmek, kazançlarını artırmak, emekliliklerine yansıyabilecek kazanç miktarlarını artırmak, bunlar üzerinde önümüzdeki yıllarda da çalışmaya devam edeceğiz. Önemli olan nokta şu; sonuçta biz devlet memuru olan hekim ya da sağlık çalışanının hangi şekillerde hakkını arayabileceği belli, bu imkanlar var. Ama hastanın bir yol bulup da bir yerde hakkını araması her zaman kolay olmaz. Dolayısıyla o yolları açıcı ayrı mekanizmaları da geliştirdik, geliştirmemiz de gerekir. Geliştiremezsek vatandaş kime müracaat etsin, ne yapsın? Mesela bir hastanede ben bir hekimim ve bir problemim olursa başhekime gider hakkımı arayabilirim. Başhekimde hakkımı arayamadıysam bir üstüne giderim. Normalde memuriyet hukuku buna imkan tanıyor ancak vatandaş açısından şartlar daha farklı.”

 

Sağlık kuruluşlarında hizmet vermekte olan tüm personellerin zorlu çalışmanın ardından seneler geçince biriken yorgunluğu atabilmeleri için emeklilik döneminde rahat olabilmeleri şart. Sağlık personellerinin en değerli neferleri olan doktorların emeklilik hallerinde bu şekilde bir düzenlemenin uygun görülmesi dahi doktorları motive etmeye yetecektir. Sağlıklı günler diliyoruz; ancak sağlığımızın bozulma sinyalleri verdiği anda mesleğinin bilincinde iyi sağlık personelleri için de saygı ve sevgi diliyoruz.

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam