Engelleri aşan icat!

Engelleri aşan icat!

 Henüz 16-17 yaşlarında olan liseli Genç mucitler işbaşında. Olanaklar tanınınca neler yapabileceklerini nispet yaparcasına ortaya koydukları eserle, engellilere kol kanat oldular. Erzincan Fatih Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri tasarladıkları baston ve ayakkabıyla engellilerin bir engelini daha kaldırdılar.
Tasarladıkları sensorlu ayakkabı ve bastonla engellilerin hayatlarını bir nebze olsun kolaylaştıracak. Sensorlu ayakkabı ve baston önlerine herhangi bir engel çıktığında sinyal vererek uyarıda bulunacak. Genç mucitler uzaklık ve yakınlık derecesini de düşünmüşler. Engelin yakın uzaklık derecesine göre sinyal sesi hızlanıp yavaşlayarak uyarı verecek. Genç beyinler tasarılarını daha kullanışlı hale getirmek için çalışmalarına devam edeceklerini dile getirdiler.
Fatih lisesi 28 tane genç ve dinamik mucidi beyni daha barındırmaktadır. Birbirinden yaratıcı eserleri sergileyen liseli mucitler, görenlerin ilgi odağı oldular. Yılsonu münasebetiyle hazırladıkları eserleri gururla sunan öğrencilerin eserleri arasında, kışın soba zehirlenmelerini ortadan kaldırmaya yarayacak Can-Kur, hanımların işine yarayacak olan uzaktan kumandalı elektrik süpürgesi, hırsızların azılı belalısı kapı, kameralı maket helikopter ve görenlerin en çok ilgisini çeken sensorlu baston ile ayakkabı bulunmaktadır.
Sensor taktıkları ayakkabı önüne herhangi bir engel çıktığında uyarı verecek. Yine baston üzerine takılan sensor ile kullanıcı engele yaklaşınca uyarı verecek. Kullanıcının engele yaklaşması ve uzaklaşmasıyla orantılı bir şekilde uyarı sesi yükselecek ve düşecek.
Bu eserlerin sahiplerinden Sedat Yılmaz, tasarladığı sensorlu ayakkabı için, “Ayakkabı önüne bir engel çıkınca alarm veriyor. Alarm, küçük güç kaynaklarından aldığı enerji ile çalışıyor. İnşallah bunu daha da geliştireceğiz” dedi.
Bir diğer mucit olan Yasin Fatih Çapar ise tasarlamış olduğu baston ile, da “Amacımız görme engellilere yardım etmekti. Bu sayede önlerine çıkan engellerden bir nebzede olsun kurtulacaklar” diye konuştu.
Bu eşsiz zekaya sahip öğrencilerin gururlu öğretmeni Ahmet Urkan, öğrencilerinin ufkunu açmak açısından yapmış oldukları çalışmalar sayesinde engellilere bir kapı daha açmış olduklarını ve üretime de çaba sarf ettiklerini söyledi. Öğretmen Ahmet Urkan, “Öğrencilerimiz her iki projede ayakkabı ve bastona hareket sensorları yerleştirerek engellileri uyarmayı amaçladı” dedi.
Bilim bir medeniyeti daha ileriye götürmenin en önemli aracıdır. Umarım bu genç mucitlerin tasarım harikası eserleri tasarıdan daha ileriye giderde, engellilerimiz bir engel daha aşmış olur.

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam