Esrar Nedir? Esrar Etkileri Nelerdir? Esrar Zararları Nelerdir?

Esrar Nedir? Esrar Etkileri Nelerdir? Esrar Zararları Nelerdir?

Esrar diğer isimleriyle Kubar, Ganja, Marihuana,Jamaica hint keneviri bitkisinden ( Cannabis ) üretilir. Sokakta cigaralık, derman, tek/çift kâğıtlı, gogo, derman otu gibi isimlerle anılır. Genellikle sigara şeklinde kullanılır ancak kek ve çay şeklinde de kullanıldığı görülmüştür.

esrar-nedir-esrarin-zararlari-nelerdir-29974

Esrarın Etkileri:
Esrar içildiğinde etkisi birkaç dakika içerisinde ortaya çıkar 30 dakikada pik seviyesine ulaşır. Etkisi 2-4 saatte sonlanır ancak hareket becerilerindeki bozukluk 8-12 saat devam eder. Esrar kullanımında kısa süreli öfori ( kendinden hoşnut olma )  ve rahatlama durumu olabilir. Esrar kullananlarda algıda değişiklik, zaman algısında bozulma ve abartılı duygusal durumlar oluşur. Cannabis kullanımından sonra ilk birkaç dakika içinde kalp atışı %20-50 oranında artar. Bu etki 3 saate yakın devam eder. Kısa süreli kullanımlarda hareketlerde, öğrenme yeteneğinde, dikkatte bozukluklar oluşturur. Aşırı bir endişe ve kaygı durumu gözlenebilir. Uzun süreli kullanımlara paranoyalar ve panik ataklara neden olabilir.

Bodily_effects_of_cannabis

Çok sık görülmemekle beraber flashbackler yaşanabilir. Erken yaşlarda esrara başlayan kişiler ile ileriki yaşlarda depresyona giren hastalar arasında sıkı bir ilişki ispatlanmıştır. Özellikle esrar kullanımı sırasında kişilerin glikoz seviyelerinin düşmesi nedeniyle aşırı tatlı yeme isteği doğar. Kronik Esrar kullanan kişiler gözlerinde oluşan kızarıklıklar, çöküntü ve dudak yanıklarıyla tanınabilir. Cannabis yaklaşık 3-6 Ay boyunca kan, tırnak ve saç dokularında tespit edilebilir.

Problems

 


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam