Fazla Sporun Zararları Nelerdir?

 Fazla Sporun Zararları Nelerdir?

 

Spor, spor, spor bütün uzmanların faydaları konusunda bir ansiklopedi yazabileceği bir alan. Peki iyi güzel fakat aşırı sporun zararları hakkında da uzmanların halkı bilinçlendirmesi gerekiyor. Her şeyin bir limiti olduğu gibi sağlıklı spor yapmanın da belirli limitleri vardır. Halkımızın en çok yanıldığı alanlardan biri spor denildiğinde 2-3 saatlik koşu yada 5-6 saat yürümenin spordan sayıldığı küçük aktivitelerin spor kapsamı dışın tutulduğu kanısıdır. Amerikan sağlık örgütüne göre daha önce aktif sporla uğraşmamış insanlar için tavsiye edilen sağlıklı spor limitleri günlük 20dk koşu yada 1-1.5 saat yürüyüştür. Daha önce aktif sporla uğraşan insanlar için bu limitler artırılabilir ancak sedanter ( hareketli olmayan ) yaşam tarzı sürenler için 1 saat koşu yada 4-5 saat yürüyüş kişiye kardan çok zarar getirecektir.

 

Zarar nasıl meydana geldiğini anlatacak olursak; spor yaptığınız sırada vücudunuzda bulunan karbonhidratlar,yağlar ve proteinler sırayla parçalanmaya başlar bu parçalanmada baş rolü oynayan oksijen vücutta serbest radikal ( toksik maddelerin ) oluşumunda rol oynar. Özellikle uzun süren spor aktivitelerinden sonra vücut kendisine enerji yetiştirebilmek için laktik asit üretimine başlar işte bu laktik asitte yakınında bulunduğu hücre ve dokulara zarar vermeye başlar. Aynı zamanda yükselen tansiyon ve hızlanan kalp ritimi ile kalp uzun süreler aşırı çalışmaya mağruz kalır buda kalp’te bulunan hücrelerin aşırı hipertrofiye (kalınlaşmaya) uğramasına neden olur. Fakat bu kalınlaşma sürekli kalbin yorulmasıyla aşırı derecede artar ve kalbin kasılmasını sağlayan hücrelere yeterli glikoz ve oksijen ulaştırılamaması sebebiyle kalp dokuları iskemiye ( ölmeye başlar ) gider bu durumda da kişinin geleceki hayatta kalp yetersizliğine girmesine davetiye çıkarır.

 

Eğer sanıldığı gibi aşırı spor çok faydalı olsaydı sanırım en uzun yaşayan insanlar maratoncular olurdu. Ancak görebileceğiniz gibi maroton koşucularının çoğu 60 lı yaşlarda sonra kalp hastalıkları nedeniyle kaybedilmektedirler. Dengeli, kişiye uygun ve aşırıya kaçmayan spor muhakkak ki insan ömrünü uzatır buna bir şüphe yoktur ancak ölçüsüz ve yanlış spor insan hayatını kısaltan etkenler arasında yer almaktadır.

 

Yapılan en büyük yanlışlardan biride body salonlarında yapılan ağırlık egzersizlerinin abartılmasıdır. Kaslar izometrik biçimde kasıldığı için kişi kaslarını aynı ikinci bir kalp gibi kasar. Her kasılmada kaslarda bulunan kanı kalbe pompalar ve kalpte buna karşı kasları beslemek için bu kanı tekrar kaslara atmaya çalışır. Fakat kasılı durumdaki kaslara kan yollamak kolay değildir kalp bu şekilde tansiyonunu ( Basıncını ) artırarak kaslara kan yollamaya çalışır. Bu döngü böyle sürüp gider ve kalp güçlü kaslara yüksek basınçlı kan yollayacağım diye yine yukarıda anlattığımız gibi aşırı hipertrofiye uğrar. Bu yüzden hastada ileride kalp yetersizliklerinin ve kalp hastalıklarının görülmesi sürpriz değildir. Nitekim body ile uğraşanlar bilirler ki body’i aşırı yapan insanların çoğunda ileriki yaşlarda kalp hastalıkları görülür. Bu yüzden özellikle salonda çalışan kişiler için uyarımızı yapalım lütfen 4-5 saat gibi bu salonlarda kalıp aşırı şekilde ağırlık çalışmayın, bu gelecekteki sağlığınız ve yaşamınız açısından yüksek miktarda risk içerebilmektedir.

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR….

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…


facebook-paylas

Etiketler

2 Yorum

  1. emir dedi ki:

    sporun
    zararı

    neeeeeeeeeeeeeeeeee?

  2. Senem dedi ki:

    Çok doğru vede faydalı bilgilendirme olmuş şunu sormak istiyorum aynı sorunu yaşadım kalbim çok ağrıyor bir kere yaptım bu aşırılığı uyuyamıyorum ayağa kalkınca ağrısı azalıyor ne önerirsiniz neler iyi gelir doktora gitmem gerek mi teşekkür ler

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam