Fitness İle Zayıflayabilir Miyim?

 Fitness İle Zayıflayabilir Miyim?

Kadınların sık sık dert yandığı konuların başında fazla kilolar yer almaktadır. Peki fitness yaparak zayıflayabilirnir mi? Evet fitness yaparak fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Fakat bunu sadece zayıflama amacı ile yapıyorsanız daha çok zararını görebilirsiniz. Çünkü fitnessin kendine göre bir felsefesi vardır. Eğer ki fitness yapıyorsak bundan zevk alarak yapmalıyız. Zayıflama yöntemi olarak değilde, herhangi bir spor dalı olarak görmelisiniz.

Fitness yapan kişilerin yaşam kaliteleri artar. Ayrıca sağlığınız açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Fakat siz fitness sporunu sadece zayıflamak için yapıyorsanız, fitness sporunu yapmayı aklınızdan bile geçirmeyin daha iyi.

Fitness İle Zayıflama Yöntemleri

Fitness uygulanırken bazı basit yöntemler kullanılır.

1. Hekiminizden randevu alınız. Daha sonra sağlık durumunuzu sorun. Ve  detaylı bir şekilde bilgi edinin. Doktorunuzla konuştuktan sonra vücudunuzun fitness sporuna yatkın olup olmadığınız anlayabilirsiniz. Ayrıca hekiminize kan basıncı hakkından sorular sorun ve bilgiler alın. Eğer fitness yapmak için uygunsanız rahatlıkla uygulayabileceğiniz bie egzersiz türüdür.

2. Kilonuzu tespit ettirin. Ağırlığınızı evinizde ki tartılarla yapmayın. Doktor kontrolü altında, daha kesin bir bilgiye sahip olmak için hekiminizin ölçme aletleriyle tartılın. Bu şekilde daha oğru sonuçlar çıkacaktır. Fakat kendi imkanlarınızla ölçüm yapmak zorundaysanız sabah uykudan uyandığınızda hiç bir şey tüketmeden aç karnına tartılın. Tartıldıktan sonra da hemen tuvalet ihtiyacınızı giderin ve tekrar kilonuzu ölçün.

Fitness İçin Kilom Uygun mu?

3. Sabah uyandığınızda üzerinize bir ağırlık çökmüyorsa, sağlıklı ve canlı bir yapıya sahipseniz fitness yapabilirsiniz. Daha sonra BMI değerinizi ölçünüz. Eğer ki çıkan sonuçta sağlık sorunlarınız varsa, fitness yapmaya uygun değilsiniz demektir. Her koşulda, her şekilde fitness yapmak isteyenler bu değeri normal bir düzene getirmeniz gerekir.

4. Önlem açısından belinizi dim dik tutarak oturduğunuz yerden ayağa kalkın. Kalktıktan sonra tekrar oturun. Oturduktan sonra basen bölgenizi ölçün. Ardından bel uzunluğunuzu da ölçün. Bu testleri fitness yaptıktan sonra ki süre de verdiğimiz kiloların gözle görülür bir şekilde belli olduğunu anlamamız için yapıyoruz. Bu nedenle bu aşama çok dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

5.En başta hedefinizi belirleyin. Kafanızda olayı çözün. Onun bunun dediği gibi değilde kendi kararlarınıza göre hareket edin. Her birey kendisi için en iyi olanını düşünür ve hisseder. İçinizden neresi geliyorsa o bölgeye yoğunlaşın. Bu şekilde kendi kararlarınızı vererek fitness salonunuzu seçmiş olacaksınız. Artık fitness’a hazırsınız.

Diyet Yaparken Aynı Zamanda Bitkisel Yöntemler İle Zayıflama

  • Günlük öğünlerinizin arasında mutlaka 1-2 saat kadar bir süre bırakın. Çünkü ne yerseniz yeyin sindirimi yaklaşık 1,5-2 saat kadar kesinlikle sürer.
  • Eğer ki vücudunuzda ödem gözlemlediyseniz, şişkinlik yaratmaması için mutlaka tuz miktarını en aza indirin.
  • Ekmek tüketiminde beyaz ekmek kullanmayın. Çok tahıllı, tam buğdaylı ya da çavdar ekmeği tüketin. Çünkü beyaz ekmeğe göre daha çok besleyici. Beyz ekmeğe göre çok daha az miktarda yemenize rağmen hemen açlık hissinizi bastıracak.
  • Ayrıca yarım yağlı süt, kaymaksız yoğurt diyetinizde önemli bir yere sahip olmalı. Başka besleyici ve az kolorili olarak beyaz peyniri örnek verebiliriz. Bu besinler zayıflamanız için bazı yardımcı alternatifler. Fakat bu besinleri tek başına yiyerek malesef ki istediğimiz sonucu elde edemeyiz. Kızartma türü yemeklerden kaçınmak zorundasınız.
  • Yediğiniz besinler kadar, yiyecekleri pişirme yönteminiz de bir o kadar önemlidir. Balık ve at ürünleri, tavuk ürünleri gibi besinleri ızgarada pişirin. Ya da iyice haşlayın. Yağ kullanmayın.
  • Canınız tatlı çektiğinde şerbetli tatlılardan kesinlikle uzak durun. Eğer yiyecekseniz sütlü tatlılardan az miktarda tüketebilirsiniz.
  • Eğer ki çikolata yicekseniz siyah çikolata tercih edin. Ve bu haftada 2 kereyi geçmemeli.
  • Düzenli uyumaya özen gösterin. Uykusuzluk insanları aşırı agrasifliğe yol açar. Ayrıca gergin ve sinirli olan kişi de yemek yeme krizine girer. Aşırı derece de yemek yeme isteği duyulur. Fakat bu demek değildir ki çok fazla uyumak gerekir. Uykunun fazla olması ile metabolizmanız yavaşlıcak ve kalorileri yakmanız daha da zorlaşacak. İdeal uyku süresi yaklaşık 7 ve ya 8 saattir.

facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam