GEBELİKTE ALKOL KULLANIMI VE SİGARA (TÜTÜN) KULLANIMININ ZARARLARI NELERDİR? KAHVE KULLANIMI GEBELERDE ZARARLIMIDIR?

GEBELİKTE ALKOL KULLANIMI VE SİGARA (TÜTÜN) KULLANIMININ ZARARLARI NELERDİR? KAHVE KULLANIMI GEBELERDE ZARARLIMIDIR?

SİGARA KULLANIMI

Sigara kullanımı içilen miktara bağlı olmakla beraber gebede düşüğe bebeğin düşük doğum ağırlıklı olmasına,erken (prematüre)doğuma,anne karnında bebeğin ölümüne ve bebeğin anne karnında beslendiği plesanta dokusunun erken ayrılmasına sebebiyet verebilmektedir. Gebelikte sigarayı kesmek yada tamamen bırakmak içilen ortamdan uzak durmak oluşabilecek sorunları azaltır. Lütfen kendinizi düşünmüyorsanız doğacak bebeğinizi düşünün ve gebelikte sigara içmeyiniz. Sigara kullanmayan gebelerde pasif içiciliğe karşı kendilerini ve bebeklerini korumalıdırlar.

ALKOL KULLANIMI

Etil alkol güçlü bir teratojendir. Bebeğin sakat doğmasına anomalili doğumlara neden olabilir. Alkolik kadınların bebeklerinde yaklaşık %30 unda fetal alkol sendromu denilen hastalık görülür. Fetal alkol sendromunun bebekte ana rahminde gelişme geriliği baş çevresi küçüklüğü , zeka geriliği davranış bozukluğu  IQ seviyesinin düşüklüğüne ve atipik yüz görünümü olarak ifade edilmiş sendromdur. Ek olarak kalp beyin ve omurga gelişiminde bozukluklara saptanır. Gebelikte alkolün güvenli bir dozu yoktur çok az miktar bile fetal alkol sendromuna sebebiyet verebilir. Bu yüzden gebeler kesinlikle ve kesinlikle alkol kullanmamalıdırlar. Bebekte zeka geriliğinin genetik nedenler harici bilinen en sık sebeblerinden biride alkoldür. Bebeğiniz için gebelikte alkol kullanmayınız.

KAHVE (KAFEİN)

Gebelikte kahve tüketiminin bir teratojenik (bebeğüin anamalili yani sakat doğmasına neden olabilecek )et ki saptanmamıştır. Ancak aşırı kahve kullanımı demir emilimini etkilediğinden annede anemiye neden olabilir. Bu yüzden sık aralıklarla kahve içmek gebelere önerilmez.

SAĞLIKLI VE MUTLU  GÜNLER DİLEĞİYLE…

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede, dergide sitede yayımlanamaz…


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam