Gebelikte Cinsel İlişki ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte Cinsel İlişki ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte Cinsel İlişki:

Gebelikte cinsel ilişki konusu halkımız tarafından merak edilen bir konudur. Zararlı mı, bir sorun olur mu, düşük olur mu ve bunun gibi bir çok soru merak konusu olmaktadır. Sizler için bu konuya açıklık getirmek istedik.

Gebelikte cinsel ilişkinin erken düşüklerden sorumlu olduğu hemen hemen daima tartışılan bir konudur. Şüphesiz bu kişilerde düşükler kanama ve kramp olmuşsa bu mümkündür. Ayrıca gebeliğin ilerleyen dönemlerinde fetüs, muhtemelen gebe kadında beliren orgazm ve uterusun kasılması ile, doğumun erken başlamasına sebebiyet verebilir. En yakın yaklaşım; daha önce düşük öyküsü olan veya gebeliğinde kanamaları devam eden gebelere cinsel ilişkiden kaçınılması önerilmektedir.

Gebe kadın cinsel ilişkiye girmek istiyorsa ve kendini hazır hissediyorsa gebelikte cinsel ilişki pozisyonlarını kullanarak bu sorunu rahat çözebilir.

Banyo Yapılması:

Banyo yaparken akan su vajen içine girmez, hatta gebelikte yüzmek bile riskli bir durum değildir. Ama riskli olmamasına rağmen yine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan biri muhtemel bir travmaya sebebiyet vermemek için dalış yapılmaması önerilmektedir.

Vajinal Duş Alma:

Gebelerde nadiren gerekli olan bir durumdur. Bazen zararlı olabilir. Yine de hijyen konusunun önemi nedeniyle yapılabilir.

Diş bakımı:

Gebelik sırasında yaygın diş eti kesilmesi ve kanaması görülebilir. Üst damakta ödem oluşabilir. Bu oluşum kendiliğinde kolay kolay geçmez, bu nedenle tedavi edilmesi gerebilir. Gebeliğin her döneminde kontrollü olarak lokal anestezi altında rutin diş müdahaleleri yapılabilir. Diş apseleri ve ya romatizmal kalp hastalığı ve mitral kapak  hastalığı durumlarında antibiyotik verilebilir.

Aşılandırma:

Tüm gebe kadınlar, eğer halen aşılanmadılarsa polioya karşı muhakkak aşılanması lazımdır. Bu aşılar gebelikte emniyetle kullanılabilir. Fetüs üzerinde muhtemel zararlı etkileri nedeniyle her türlü canlı aşıdan gebelik boyunca kaçınılmalıdır.

Giyim Tarzı:

Bol giysiler gebeliğin son dönemlerine kadar uygundurlar. Dar giysiler ise rahatsızlık vereceğinden dolayın uzak durulması gereken giysilerdir. Gebenin göğüs ölçüsüne uygun bir sütyen takması gereklidir. Sırt ağrısı veya karın kaslarındaki zayıflık gibi durumlar dolaşımı olumsuz etkileyeceğinden bu tip sıkı giyeceklerden kaçınılmalıdır. Topuğu yoksa korse kullanımı gerekmez hatta orta yükseklikte ayağa tam uyan ayakkabılar gebelik için idealdir.

Egzersiz:

Gebelikte çok ağır olmamak koşulu ile egzersiz yapılabilir, ancak gebe kadı günde 1-2 saat dinlenmelidir. Tehlikeli sporlar (at biniciliği gibi) ve gereksiz fiziksel streslerden uzak durmalıdır

İş Meşguliyeti:

Sakin ve yorucu olmayan meslekleri olan kadınlar gebelikte çalışmaya devam edebilirler. Fiziksel efor sarf gerektiren işler kadın doğum uzmanlarının ve meslek hastalıkları doktorunun dikkatli takibini gerektirir. Gebelikte çalışma koşulları ile ilgili kesin sınırlar koymak zordur. Çünkü her hastanın kapasitesi, egzersiz töleransı, fiziksel yapısı ve gebeliğin seyri olmaktadır. fazla efor annenin oksijen tüketimini arttırır, bu sebepten dolayı uterusa ulaşan oksijen miktarı azalır. Bu nedenle gebenin kendini yormaması gereklidir.


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam