Gelir testi yaptırın anında muayene olun!

Gelir testi yaptırın anında muayene olun!

 

Bildiğiniz üzere yeni yılla başlayan bir krizin ardından vatandaş mağdur diye kamuoyunda yer alan Genel Sağlık Sigortası çözüm yoluna giriyor. Genel Sağlık Sigortası’nda üç bakanlığın el birliği ile bir çözüm düşünüldü.

Vatandaşın prim yatırmasına rağmen muayene olamaması hastanelerde provizyon sıkıntısı yaşanmasıyla başlayan krize etkin çözüm ortak genelgeden geçiyor.

Buna göre gelir testi yaptıranlar anında tescil edilip TC kimlik numarası üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanacaklar. Bu işlem provizyon alamayarak bir aya kadar bekleme zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

Sağlık aktivasyonundaki gecikmelere dur denilebilmesi adına gerçekleştirilen çalışmada üç bakanlığın imzası yer alıyor. Yeni yılla birlikte başlayan Genel Sağlık Sigortası’nın da böylelik gerçek işlevine kavuşacağı düşünülüyor.

Yaşanılan sıkıntıların çözümü adına ilk olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik konuştu ve “Vatandaşlarımızın yaşadığı sorunlar çözülecek” dedi. Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in önderliğinde yapılacak olan çözüm için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’te yer alacak. Üç  bakanlığın ortak çabasıyla yığılmanın önüne geçilip kalıcı çözümlere gidileceği düşünülmekte. Ayrıca uygulamanın başlangıcından bu yana mağdur edilen vatandaşların listesi belirlendi. Ceplerinden ödeme yaparak sağlık hizmeti alan bu kişilerin mağduriyetleriyle ilgili görüşmeler yapılmakta.

Bahsi geçen genelgeye göre gelir testi tescili yapıldıktan sonra kişiler eczanelerde ve hastanelerde provizyon alabilecekler. Provizyonların vatandaşlık numarasıyla alınacak olduğunu da bilinmesi gereken diğer bir husustur. Bir diğer yandan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 30 gün ile 60 gün beklemeye gerek kalmadan tedavi olunabilmesi amacıyla mevzuatta değişikliğe gidecek. Böylelikle tescilin yapıldığı andan itibaren vatandaş muayene olabilecek ve ücretsiz ilacına kavuşabilecek.

Şu ana kadar gelir testinde sıkıntı yaşayanların durumları göz önüne alarak yapılan düzenleme sayesinde yeni gelir testi yaptıracak olanların aynı sıkıntıyı yaşamaması adına yeni bir bilgisayar programı hazırlanıyor. Yapılacak olan programa göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında gelir testi yaptıran vatandaşlara ait tüm bilgiler sosyal güvenlik merkezlerine bilgisayar ortamında geçecek. Sosyal Güvenlik Merkezleri belirlenen gelir testine bakarak 295 liranın altında geliri olanlar ve 295 liranın üstünde geliri olanlar G-0, G-1, G-2, G-3 gruplarına göre ayrılacak. Gruplara ayrılan vatandaşların tescili hemen yapılacak ve prim borcunun gelmesinin uzun süre beklemek zorunda kalmayacaklar.

 

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı

 

 

 

 

 

 


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam