Göğüs Hastalıkları Terimleri

Göğüs Hastalıkları Terimleri

Wheezing Nedir?

Sıklıkla nefes darlığı, astımla beraber olan, tekrarlayan hırıltı nefes alıp vermeye verilen addır.

 

Stridor Nedir?

Büyük hava yolları akciğer bronşlarını tutan patolojilerde nefes alma ( inspiryum ) sırasında duyulan müzikal karakterde sestir. Stridor duyulduğunda solunum yollarına yabancı cisim kaçması, enfeksiyonlar ve akut ( ani oluşan ) patolojiler ( hastalıklar ) akla gelmedir.

 

Dispne Nedir ?

Dis Latincede kötü anlamına gelmektedir. Dispne zorlukla nefes almak anlamına gelmektedir. Dispnenin bir çok nedeni olmakla beraber çocuklarda en sık nedeni akut üst solunum yolu hastalıklarıdır. Fizyolojik ( doğal ) dispne nedenleri arasında gebelik, psikojenik, ilaçlar ve obesite bulunmaktadır.

 

Ortopne Nedir ?

Bir kişi yattığında nefes darlığı çekiyor ve oturmayla bu nefes darlığı geçiyor ise bu duruma ortopne denir. En çok kalp hastalıklarında ortopne görülür. Ortopnenin görüldüğü diğer durumlar ise şiddetli KOAH, astım, uyku apne ve reflü yer alır.

 

Platipne Nedir ?

Ayakta dururken oluşan nefes darlığıdır. Nedenleri: Karaciğer Hastalıkları, akciğer loblarından birinin alınması ve akciğer fibrozisidir.

 

Hemoptizi Nedir?

Hemo latince kan demektir. Ptizi tükürmek anlamına gelir. Hemoptizi kan tükürmek veya kanlı balgam çıkarmak anlamına gelmektedir.  24 saat içerisinde 150-600’ml den fazla kan çıkarma tükürülmesi çıkarılması durumuna masif hemoptizi denir ve acil olarak tedavisinin yapılması gerekmektedir. 60-70 yaşlarında hemoptizi görülmesinin en sık sebeplerinden biride AKCİĞER KANSERİ’dir.  Hemoptizinin tanısı akciğerlerin içine bir cihazla girilerek yapılan bronskopidir. Çizgi şeklinde hemoptizinin varlığı kronik bronşit ve enfeksiyonları düşündürebilir

 

Bu çalışmadan sizler için solunum hastalıklarında en çok kullanılan kelimeleri anlatmaya çalıştık.

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

Tibbiyardim.com editörü…


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam