Göz Kapağı Estetiği

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

 

Bu form göz kapağı ameliyatları ve bu tür ameliyatların olası risk ve komplikasyonları (istenmeyen sonuçları) hakkında bilgilendirmeye yöneliktir. Lütfen formu dikkatlice okuyunuz. Sorularınız ya da anlamadığınız noktalar varsa lütfen doktorunuzdan yardım isteyiniz. Talebiniz doğrultusunda doktorunuz size ek yazılı açıklama verecektir.

 

A. YAPILACAK İŞLEM

İşlem öncesinde göz kapakları fonksiyonları incelenir. Bazen fonksiyon bozuklukları ve buna bağlı kapak asimetrileri olabilir. Bunlar değerlendirilerek ne oranda düzelebilecekleri size anlatılır. Ayrıca bu ameliyatlardan önce kaşın duruşu incelenir ve gerekiyorsa kaşla veya alınla ilgili yöntemler tartışılır. Bu noktada bazen üst kapaktaki deri yığılmalarının nedeninin, kaştaki gevşeme ve aşağı yönde yer değişikliğine bağlı olduğunu bilmekte yarar vardır. Bu konu, muayene sırasında belirtilir.

 

Ameliyattan önce yapılacak işlemlerin detayları ve iyileşme süreci ayrıntıları ile tartışılmalıdır. Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Ameliyattan önce bir hafta süreyle aspirin ve aspirin içeren ilaçlarla, yeşil çay gibi bitkisel çayların ve E vitamininin kan sulandırıcı etkisi olduğuna inanıldığından, bunlar da ameliyattan önce bir hafta süreyle alınmamalıdır.

 

İşlemden önce kan profili ve kanama pıhtılaşma testleri yapılacaktır. Bunun yanında, genel sağlık durumunuz ve tıbbı öykünüz göz önüne alınarak ilave tetkiklerin yapılması gerekebilir. Ayrıca işlem öncesi varsa yüzünüzdeki makyaj temizlenecek, operasyon öncesi ve sonrasını kıyaslamak için fotograf çekilecek, operasyon planı gözden geçirilerek gerekirse çizim yapılacaktır.

 

Göz çevresine işlem sonrası ödemi kontrol etmek amacıyla soğuk uygulaması yapılır. Bu uygulama ilk gün saat başı 20 dakika, ikinci gün 2 saatte bir 20 dakika şeklinde olmalıdır. 3. günden sonra sabahları 5-10 dakika uygulamaya birkaç hafta devam edilebilir. Bu önlemlere rağmen, göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Bu şişlik ve morluklar ilk 2 gün artarak seyreder. 3. günden itibaren giderek azalmaya başlar. İşlem sonrası dinlenirken birkaç yastıkla başın yüksekte tutulması ödemin daha az olmasına yardımcı olur. İşlem bittiğinde göz kapaklarınızın üzerinde göz kapaklarını örten bantlar olacaktır. Bunlar görmenizi engellemez. Özellikle işlem sonrası ilk saatlerde, göz kapaklarını örten bantlar üzerinde sızıntı, hafif kanamalar görülebilir. Efor, öksürme, hapşırma bu şikayetleri artırır.

 

Yüzün uyumuyla ilgili daha iyi sonuçlar elde etmek için küçük veya büyük ilave girişimler önerilerilebilir. Bunlar bazı bölgelere yağ enjeksiyonundan, orta yüz ameliyatlarına kadar farklı yöntemler olabilir. İşlem sonrası ilk haftalarda, sabahları uyanıldığında gözlerin şişmiş olması son derece sık rastlanan bir durumdur.  Gün içinde bu şişlik giderek azalır. İlk haftalarda rüzgar ve güneşe maruz kalınmasına bağlı olarak gözlerde gerginlik, batma ve sulanma olabilir.

 

İşlem sonrası ilk gün sıvı ve yumuşak  gıda alınması, sert gıdalardan kaçınılması ödemin kontrolüne yardımcı olur. İşlem sonrası ilk günlerde, göz çevresinde gerginlik, batma, yanma şeklinde şikayetler olabilir. Basit ağrı kesicilerle bu şikayetler giderilebilir. İşlem sonrası 3. günden itibaren  göz çevresindeki ödem azalmaya başlar ve aktiviteler arttırılabilir. İşlem sonrası 4. günde göz çevresindeki bantlar alınır, göz köşesine 2 gün süreyle küçük bir bant uygulanabilir. Aynı gün göz çevresinin yıkanmasına ve göz kapaklarına nemlendirici uygulanmasına izin verilir. Bu işlemleri yaparken özenli olunmalı, sert  ve agresif hareketlerden kaçınılmalıdır.

 

Göz çevresindeki bantlar ve dikişler alındığı zaman, sararmaya başlamış mor alan ve sınırlı bir şişlik doğaldır. Bunlar gün geçtikçe azalır ve hafif makyajla kamufle edilir. İşlem sonrası ağır sporlardan, solarium, sauna, güneş banyosu, buhar banyosu gibi ödem arttıran uygulamalardan 6 hafta boyunca kaçınılmalıdır. Üst göz kapağı kıvrımında, alt göz kapağında, kirpiklerin altında, ince, pembe bir çizgi ilk haftalarda dikkati çekebilir. Göz köşesinde ise bu durum bazı olgularda daha uzun süreyle devam edebilir. Yine bazı olgularda göz dış kenarının kas askısı ile asılması gereken durumlarda, ilk hafta daha belirgin olmak üzere, gözler çekik görülebilir. Bu durum her geçen gün azalır. Bu yöntemin uygulanmasının nedeni, göz kapağı ameliyatlerından sonra gözün yuvarlaklaşarak göz biçiminin özelliğini yitirmesini engellemek ve göz bebeğinin altında gözün  akının gereğinden fazla görünmesine engel olmaktır.

 

Göz kapağı girişimleri kaz ayağı olarak adlandırılan çizgileri gidermede yararlı değildir.Bu sorun için en etkili yöntem botox uygulamasıdır. Bilindiği gibi botox uygulamalarının etkisi geçicidir.

 

B. ANESTEZİ

Ameliyat genel anestezi veya sedasyonla birlikte lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bu nedenle işlemden 5 saat öncesinden itibaren yemek yenmemeli ve 4 saat öncesinden itibaren sıvı alınmamalıdır. İşlemden önce anestezi uzmanı sizinle anestezi seçeneklerini ve özelliklerini tartışacaktır.

 

C. YÖNTEME AİT RİSKLER

Bu işlemin erken ve geç dönemde karşılaşılabilecek sorunları aşağıda belirtilmiştir.

Erken dönem:   Kanama, enfeksiyon, aşırı şişlik, yara ayrışması

Geç dönem:   Asimetri, kapak şekil bozuklukları, kötü nedbe

 

Bunların görülme olasılıkları %1 ile %5 arasında değişir ve oluşmaması için alınabilecek tüm önlemler uygulanır (kanama olmaması için kan basıncınızın kontrolü, işlem sırasında kanamayı durduran bipolar koter kullanımı vs.). Tüm önlemlere rağmen istenmeyen durumlar gelişirse, sorunun düzeltilmesi için gerekli ilaç tedavileri ve müdaheleler yapılır. Bunlar için ilave operatör ücreti istenmez, tedavi maliyetleri ise (hastane, ilaç vs.) toplam ücrete eklenir.

 

 

 

 

 

 

Göz operasyonu vücut kontürünüze önemli katkılar sağlayacak bir operasyondur. Yukarıdaki bilgiler ise size bu işlem sonrası ile ilgili bilgilendirmek üzere hazırlanmıştır. Bu bilgileri edindikten sonra işlemin yapılmasını onaylıyorsanız lütfen aşağıdaki bölümü imzalayınız.

 

 

Dr._______________  tarafından şahsıma anlatılan tüm bu bilgilere dayanarak,         Dr._______________   ve ekibi tarafından, bana yapılması planlanan göz kapağı operasyonunu kabul ediyorum.

 

 

 

TARİH:    ____ / ____ / 2005

ADI SOYADI:     ______________________________

CİNSİYETİ:     E _____        K ____

DOĞUM TARİHİ : ____ / ____ / ______

ADRES:_____________________________________________________________________________________________________________________

İMZA:

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam