Hacı adayları bu aşıyı olacak!

Hacı adayları bu aşıyı olacak!

İbadetlerini yapmak üzere kutsal topraklara giden vatandaşlarımızın sağlık sıkıntıları yaşamamaları adına alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Hacı adaylarımızın kalabalık ortamlarda yaşayacakları kutsal topraklarda bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmek adına menenjiti engelleyebilecek bir aşı uygulanacak.

 

Menenjitin bazı virüslerden yada bakterilerden kaynaklandığını ve beyin zarında iltihaplanma olarak kendini gösterdiğini ifade eden Sağlık Bakanlığı Aşı Danışma Kurulu Üyesi, Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bakır, menenjite karşı uygulanan bir aşıyla önlem alınabileceğini anlattı. Bakır, ”meningokok” adlı bir bakterinin neden olduğu menenjitle ilgili şöyle konuştu: ”Bu bakteri boğaza yerleşiyor. Toplumumuzda gereksiz antibiyotik kullanımı mikrobun boğaza kolay yerleşmesine zemin hazırlıyor. Vücut direnci düştüğünde, bakterileri önleyen mekanizmalar zayıfladığı için mikroplar kolayca akciğer, kulak, beyin gibi organlara yerleşebiliyor. Meningokok da kolaylıkla beyin dokularına yerleşme özelliğine sahip.”

Özellikle sigara kullanan kişiler uyarıldı; çünkü ilk olarak boğaza yerleşen meningokok bakterisi sigara kullananlarda daha kolay yerleşebilmekte. Bu hastalığın fark edilmesinin ardından gereksiz ilaç kullanımı ve hastayla temasın risk olduğu belirtildi.

Genellikle iki yaş altındaki çocuklarda görülen bu hastalıktan dolayı yılda üç yüz bin dolayında beş yaş altı çocuk ölüyor. Bahsi geçen yaşının iki yaş üstündekilere yapılabildiği ve hacı adaylarıyla askerlere uygulandığı belirtildi. Bu konuda görüşlerini dile getiren Prof. Dr. Mustafa Bakır, ”Yapılan bu aşı kişilerin hastalanmasını engelliyor, ancak mikrobun boğaza yerleşmesini engellemiyor, taşıyıcılık devam ediyor. Bu taşıyıcı kişiler mikrobu bir başkasına bulaştırabiliyor. Hacılara bu yıl ilk kez taşıyıcılığı ciddi oranda azaltan aşı uygulanmaya başlanacak.” dedi.

Dini ziyaretlerini gerçekleştiren hacıların ülkemize gelirken getirdikleri menenjit bakterisine de böylelikle engel olunması amaçlanıyor. Meningoko bakterisinin hastalık yapan  beş türü mevcut. Ülkemizde bu hastalığa yakalananların genellikle B tipinde oldukları ifade edildi ve B tipine uygun aşı henüz mevcut değil. Sinir dokusuna zarar vermeyen bir yöntem bulunacağını ifade eden Bakır, ”Üzerinde çalışmaların devam ettiği bir aşı var. 1-2 yıl içinde piyasaya çıkacak bu aşının sinir dokusuna zarar verme riski olmayacak” dedi.

 

 

Sevilay Gürsoy

 

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam