Hamilelikte Diyet

Hamilelikte Diyet

Son zamanlarda hamile bayanların çoğunda bir tek göbek bölgesinin şiştiğini görüyoruz. Karının dışında vücudun başka yerlerinde herhangi bir kilo artışı gözlenmiyor. Hamile bayanların kilo almamasının nedeni diyet yapmaları mıdır? Uzman doktorlar hamilelik döneminde diyet yapmayı doğru buluyorlar mı? Peki nasıl beslenilir? Bazı kadın doğum uzmanları hamilelik dönemlerinde anne adaylarının kesinlikle diyet yapmasını önermezler. Hamilelik dönemi olan 9 ay gibi bir süre de hamile bayanların kesinlikle diyet yapmaları doğru değildir. Bu 9 ay içerisinde anne adayları yaklaşık olarak 9-13,5 kilo kadar alabilirler. Ancak hamileliğinizin dışında fazla kilolarınız mevcut ise yaklaşık olarak kendinize 9-10 kg kadar kilo alamayı hedef seçebilirsiniz. Eğer bunun da üzerinde ollup, kilonuz aşırı derecede ve obeziteye derecesinde iseniz maksimum 6-7 kilo almanız gerekmektedir.

Bazı durumlarda bebek genişliğinde ve ağırlığında, plasentadan oluşan ve urerusun büyüklüklerinde meydana gelen fazla kilolar meydana gelebilir. Fakat bebeğinizin doğduğu anda bu aşırı kilonuzdan anında kurtulabilirsiniz. Hamile bayanların günde yaklaşık 2500  kadar aldığı kaloriyi, normalde 2100 olarak normal bir insan almalı. Aldığınız kalorilerin bir kısmını bebek de alır.

Ayrıca fizyolojidede farklılık görülür. Yemek yemeden kan şekeriniz düşer ve bu da sizde açlık hissi yaratır. Ve sürekli bir şeyler yeyip içme isteği doyar. Hamileyken zayıflamayı düşünürseniz, bu tam tersi olur ve kendinizi daha aç hissetmenizi sağlar.Yeterince düzenli beslenmediğiniz için bebeğinizin de gelişiminde etkisi olur ve yeterince büyüyp,gelişemez.

Hamilelik süresince diyet yapmak yerine bu dönemi olduğu gibi ve faydalı bir şekilde geçirin. Bebeğiniz için en iyisi budur.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Unsurlar    

Yapılan tetkiklere göre 20 ile 49 yaşındaki hamile kadınların kiloları, yaklaşık %35 ile%50 sinde olağan üstü bir şekilde fazladır. Aynı risk erkeklerde de görülebilir. Bu nedenle genellikle bireyler kendi bildiklerine göre diyet yapmaya başlarlar.  Fakat diyet yaparken yeterli bilgiye sahip misiniz?

Diyet yapan insanların bilgi sahibi olmak istedikleri en çok şu konulardır; hangi besinlerden, ne kadar ve kaç kalori yemektir. Bunun yanı sıra yağ miktarı da merak edilen bir sorudur. 1 Günde hamile bir kadın yaklaşık olarak 500 ile 700 kalori kadar fazla besin alır. Eğer uzun süreli ve kalıcı diyet yapmak istiyorsanız günlük olarak 2250 kalori yeterli olacaktır.

Bir başka konu olarak zarar veren besinlerde vardır. Örneğin tuz ve şeker bunlardan sadece bir kaçıdır. Un da çok zararlı olmakla beraber, miktarına çok dikkat edilmesi diğer bir besindir. Size yararlı olacak besinlerde mutlaka sebzelerdir. Ispanak, havuç ve brokoli bunlardan sadece bir kaçıdır. Bu besinlerden bol bol yemelisiniz


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam