Hastanede Edinilmiş Enfeksiyonlar

Hastanede Edinilmiş Enfeksiyonlar

Hastanede edinilmiş ( nozokomial ) enfeksiyonların maliyeti oldukça yüksektir. Hastanede edinilmiş enfeksiyonların yıllık 4.5 milyar dolara mal olduğu ve yılda 88 bin kişinin ölümüne neden olduğu tahmin edinilmektedir.  Her ne kadar, geçen 30 yıla aşkın sürede enfeksiyon kontrolü ve hastane epidemiyolojisi aktiviteleri artan bilimsel aktivitelerin konusu olmuşsa da enfeksiyon riskini azaltmak için verilmiş çabalara, sürekli çoğalan sayıda enfeksiyon hastalıkları, antibiyotiğe dirençli bakteri, mantar ve virüs enfeksiyonlarına canlı mikroorganizmaları yok eden cihazlar ve prosedürlerle meydan okunmaktadır. Hastalık kontrol ve önleme merkezi tarafından enfeksiyon kontrolü üzerine organize edilen uluslararası dört uygun konferans, bu dehşet verici eğilimleri açıkça belgelemiştir. Bu bölümden söz edilen sorunların üstesinde gelmek amacıyla geliştirilmiş ve mevcut hastane epidemiyoloji programları için esas oluşturacak temel gözetim ve önlem aktivitelerini yeniden inceler.

Sağlık bakımı organizasyonlarının denkliği üzerine ortak komisyonun standartları, itibar gören bütün hastanelerin, hastanede edinilmiş enfeksiyonların gözetim, önlem ve kontrolü için aktif programa sahip olmasını gerektirir ki, genellikle programı enfeksiyon komitesi denetler. Komitenin temsilcileri, tercihen enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan bir başkan ve genellikle hemşirelik veya tıbbi teknoloji konusunda veya epidemiyoloji ve toplum sağlığı konusunda eğitilmiş, enfeksiyon kontrol uygulayıcılarında oluşur.

Bundan yıllar önce 1980’lerde Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi hastanede edinilmiş enfeksiyonlar için yaptığı çalışma kapsamında, 250 yatak başına bir eğitimli, etkili enfeksiyon kontrol doktoru ve bir enfeksiyon kontrol uygulayıcısının yürüttüğü, organize gözetim ve kontrol aktivitelerini içeren bir programı uygulayan hastanelerde, hastanede edinilmiş enfeksiyonların %32 oranında düştüğünü bulmuştur. Tam aksine etkili bir program olmayan hastanelerde ise % 18 bir artış görülmüştür. O çalışmalardan bu yana, hastane epidemiyolojisi programlarının sorumluluk ve rolleri birkaç yönde genişlemiştir.

2000’ li yıllarda ise Hastane Kalite Birimi ve Enfeksiyon Üniteleri kurularak hastanede edinilmiş enfeksiyonlarda aşırı azalış görülmüştür. Bu çalışmalar Sağlık Bakanlığı’ nın gözetimi altında yürütülmektedir.

Çalışanların Sağlık Hizmeti Sorunları

Bir kuruluşun çalışanlarının sağlık hizmeti, enfeksiyon kontrol çabasının önemli bileşenidir. Yeni çalışanlar, bulaşıcı hastalık öyküsünün alınabileceği; Hepatit B, suçiçeği, kızamık ve kızamıkçık gibi çeşitli hastalıklara karşı bağışıklığın kanıtlarının aranabileceği, Hepatit B, kızamık ve kızamıkçık için gerekliyse aşılamanın yapılabileceği ve gerekli olan testlerin uygulanabileceği bir uygulamanın ortaya konması çalışan personel açısından çok önemlidir.

Çalışanların sağlık servisi, HIV ile enfekte hastaların kanıyla deri ve mukoza yolu ile karşılaşmak gibi bulaşıcı hastalıklara maruz kalmış çalışanlarla anlaşmak için protokole sahip olmalıdır.

Türkiye’ de uygulanan sistemler gittikçe artmaktadır. Hastanelerde çalışan personelinin işe başlamadan önce gerekli bağışıklığının olup olmadığını öğrenmek için çeşitli tetkikler istenmektedir. Bunun yanı sıra bağışıklığı olmayan çalışan personellerine de aşılar uygulanmaktadır. Ayrıca çalışan personelin yılın belirli zamanlarında kan ve diğer tetkik sonuçlarını düzenli olarak baktırmaktadır.


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam