Hemşireye Küfür Edince 1 Yıl Hapis Cezası Aldı

Hemşireye Küfür Edince 1 Yıl Hapis Cezası Aldı

 

Sağlık personellerinin meşakkatli çalışmalarının ardından bu emeklere karşılık olarak maalesef bazen can sıkıcı durumlara maruz kalabilmekteler. Nitekim hasta yakınlarının  şiddetli tavırlarına ve hakaretlerine maruz kalabilmekte hatta bazen daha kötü durumlarla da karşılaşabilmekteler.

En son böyle bir duruma maruz kalan bir hemşire açtığı davada haklılığını ispat edebildi. İstanbul Arnavutköy Devlet Hastanesi’nde hizmet vermekte olan sağlık personeline sözlü hakarette bulunan hasta yakını 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hemşire, hastaneye gelen hasta yakınına hastası hakkında bilgi sunduğunu ve hasta yakınının kısa bir süre sonra geri gelerek hemşirenin açıklamalarını yeterli bulmadığı için küfürler savurduğunu anlattı. Bu duruma maruz kalan hemşire hasta yakınını uyarmasına rağmen küfürlerin devam ettiğini hakime anlattı. Gaziosmanpaşa 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davadan çıkan sonuca göre hasta yakını ‘’kamu görevlisine hakaret’’ suçundan 1 yıl hapse çarptırıldı. Küfreden hasta yakınının daha önceden kaydedilmiş hiçbir suçunun bulunmamasından dolayı cezası 10 aya indirilmiş ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı alınmış.  Hüküm açıklanmasının geri bırakılmasından dolayı suçlunun 5 yıllık bir denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiş.

 

Bu durumla karşılaşan sağlık personellerimizin sayısı gittikçe artmakta olduğu için verilen cezaların daha caydırıcı olması istenildi.

Daha gerçekçi ve caydırıcı cezalar olması gerektiğini belirten Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci sağlık personellerinin sözlü tacizler dışında darp olaylarında da önceden verilmiş olan cezaların bulunduğunu belirterek bu cezanın verilmesinin önemini vurguladı. Sayın Kahveci, ”Şiddet nedeniyle yapılamayan veya geciken bir müdahale nedeniyle hastalar hayatını bile kaybedebilir. Bu nedenle sağlıkta şiddet basit bir darp olarak değerlendirilmemeli, insan hayatına kast edilen bir saldırı olarak görülmelidir. Hukuksal açıdan yapılacak böyle bir değerlendirme eminiz ki sağlıkta şiddetin önüne geçmede caydırıcı olur” diyerek sağlık personellerinin haklarının savunulmasını bir kez daha vurguladı.  Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin Sağlık Bakanlığına cezai yaptırımlarla ilgili başvuruda bulunduğunu ve verilecek cezalarla ilgili şunları belirttiğini ifade etti , ”Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin asgariye indirilmesi bakımından daha caydırıcı ve etkin cezaların yer aldığı bir mevzuat değişikliği için Sağlık Bakanlığı’nın girişimlerde bulunması konusunda başvuru yaptık. Ayrıca şiddetin önüne geçmek için Sağlık Bakanlığı’nın, sivil toplum örgütleriyle ortak çalışmalar yapması, kampanyalar düzenlemesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Umarız bu tür suçlara meyli önleyici cezai yaptırımlar ön görülür ve sağlık personellerimiz bir daha böyle kötü durumlara maruz kalmazlar.

 

Sevilay Gürsoy

Tibbiyardim.com Yazarı

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam