Hipertansiyon Nedir? Hipertansiyon Yapan Sebepler Nelerdir? Hipertansiyon Tedavisi

Hipertansiyon Nedir? Hipertansiyon Yapan Sebepler Nelerdir?

Hipertansiyondan Korunma yöntemleri Nelerdir, Tedavisi Nedir ?

Hipertansiyon nedir ?

Hipertansiyon halk arasında bilinen ismiyle tansıyon, arteriyel ( atardamar ) kan basıncının 140/90 mmHg veya daha yüksek seyretmesi halidir.

Hipertansiyon dan Ölüm Oranı Dünya’da nedir ?

Hipertansiyon Dünya’daki insanların %12.8 ‘inin ölümüne sebebiyet vermekte. Buda 2004’te yapılan ( Health Statics andd İnformatics ) araştırmaya göre, yılda 59 Milyon insanın ölümüne, %7.5 ununda sakat kalmasına sebep olmaktadır.

YANİ KONTROLSÜZ HİPERTANSİYON SANILDIĞINDAN ÇOK DAHA TEHLİKELİ BİR HASTALIKTIR…

Hipertansiyonum var, niçin doktora gitmeliyim ?

Nedeni basit çünkü kontrolsüz hipertansiyon Koraner KALP KRİZİ riskinizi 3 kat, sigarayla birleştiğinde 4.5 kat,kolesterolle birleştiğinde 16 kat artırır. Ayrıca kontrolsüz hipertansiyon felç riskinizi neredeyse 6 katı artırır. Dünyada felce bağlı ölümlerin %51’ini kalp krizinden ölümlerin %45’i hipertansiyon yüzünden olmaktadır. Kalbin hipertrofisine (kontrolsüz gelişim) neden olarak Kalp Yetersizliğine neden olur. Size burda 2 seçenek kalıyor ya tedavi olmak ve riskinizi azaltmak Ya da günün birinde Felç,kalp krizi veya kalp yetersizliğiyle baş başa kalmak. Hipertansiyonu küçümsemeyin çünkü Hipertansiyon Sinsi Gidişli bir hastalıktır. Doktora giderek Felç Riskinizi %48 , Koroner Kalp Krizi riskinizi %16 azaltabilirsiniz. O sizi yenmeden siz onu yenin.

Türkiye de Hipertansiyon Sıklığı Nedir ?

Hipertansiyon sıklığı TEKHARF çalışmasına göre Erkeklerde %36, kadınlarda %49 dur. Yaklaşık 5 Milyon erkekte ve 7 milyon kadında hipertansiyon bulunduğu tahmin edilmektedir.

Hipertansiyonda Risk Faktörleri Nelerdir?

1-) Sigara: Tek sigara içimi sırasında kan basıncı TA 10-20 mmHG yükselmektedir.

2-) Aşırı derece Alkol Kullanımı: Hipertansiyon için risk faktörleri arasındadır.

3-) Hareketsizlik: Hipertansiyon gelişimi için ciddi risk.

4-) Yeme alışkanlıkları: Hipertansiyon için en önemli iki risk faktörünü içermektedir.

a-) Aşırı Kalori Tüketimi: Şişmanlık ( Obezite ), toplumda hipertansiyon Beden Kitle İndeksi ( Boy- Kilo oranı ) ile paralel olarak artar.

b-) Aşırı tuz tüketimi

5-) Genetik: Hipertansiyonun Genetik olarak aktarılabileceğini belirleyen tam 14 gen bulunmuştur.

Hipertansiyonun korunmak için ne yapmalıyım ?

Yazarın Notu:

Görüldüğü üzere hipertansiyonun genetik kısmı hariç diğer risk faktörleri tamamen değiştirilebilir durumlar. Size burda hipertansiyondan korunmak için uygulayabileceğiniz pratik adımları anlatmaya çalışacağım.

1-) Sigara :

Sigara damarların yapısını bozarak damarlarda bozukluğu neden olur. İçtiğiniz bir sigara kan basıncınızı 10-20 mmHg yükseltir. Sigarayı azaltarak hatta bırakarak kalp hastalıkları ve tansiyon riskini düşürmek elinizde. Günde bir paket sigara içenlerde risk 1.6 kat artmakta. Bu yüzden özellikle riskli olan hastalarda bu basamak çok önemli !!

2-) Alkol Alımınızı Limitleyin:

Dünya Sağlık Örgütünün güvenli alkol alımı limiti haftalık 30 gram, yani günde bir kadeh şarabın üzerinde içtiğinizde güvenli alkol alım limitinin üzerine çıkıyorsunuz. Özelliklede ağır içkiler ( Votka,Rakı,Rom,Viski….) karaciğer fonksiyonları üzerinde etki ederek kan yağlarının yükselmesine, yükselen bu kan yağlarınında damarı endotelinde atereskleroza ( Damar tıkanmasına ) sebep olduğu biliniyor. Uygulamanız gereken 2 kural var alkolle ilgili ; birincisi hiç içmemek , ikincisi eğer içilecekse belirli ve limitli şekilde içmek.

3-) Hareketsizlik:

Hareketsizlik, obeziteyle beraber çağımızın hastalığı; bilgisayar başında,ofiste,tv başında geçirdiğiniz hareketsiz saatler size “yol+su+elektrik” olarak geri dönüyor. Aslında o koltukta gün boyu oturarak rahat ettiğiniz düşüncesinde olabilirsiniz ancak bilmeniz gereken önemli bir şey var vücudunuz bunu istemiyor !! Doğaya bakarsanız Hiçbir canlı olduğu yerde bu kadar süre hareketsiz bir biçimede kalamaz. Yapılan Araştırmalarda TAŞ DEVRİNDE yaşan insan oğlunun sürekli hareket ettiği; avcılık, bol yürüyüş ve sağlıklı yemek sayesinde hipertansiyona yakalanma oranının nerdeyse 0’a yakın olduğu görülüyor. Bu devirde yaşayan insanlarda ateraskleroz ( damar tıkanıklığı ) oranıda neredeyse 0’a yakın. Burdanda görüldüğü gibi aslında yaşam tarzımız bizi hastalığa doğru iten faktörler arasında en önemli paydayı oluşturuyor.

4-) Obeziteye karşı mücadele:

Bu konu hakkında daha önce yazdığım bir yazıyı sizle paylaşmak istiyorum bu konu hakkında pratik bilgileri bu linkte bulabilirsiniz –>> https://www.tibbiyardim.com/zayiflamak.html

5-)Tuz kullanımını kısıtlamak:

2000’lerin başında Amazonlarda yerli bir kabile keşfedilmiş, bu kabile ormanların arasında yaşayan ve daha önce kimsenin ayak basmadığı bir yerde kurulduğu için bu kadar geç keşfediliyor, asıl şaşılacak olay KABİLEDE BİR HİPERTANSİYON HASTASI BİLE YOK ?? Bunun nedeni ne diye araştıran araştırmacılar Kabile üyelerinin idrarlarında yaptıkları çalışmada tuz kullanmanın kabile arasında olmadığı ve 0 tuz kullanan bu kabilede hipertansiyon hastasının olmasının sebebinin bu olduğu sonucuna vardılar.

Burada basitçe kullanabileceğiniz hipertansiyondan korunabileceğiniz yöntemleri anlattım. HİPERTANSİYON genetik harici KENDİNİZİ KORUYABİLECEĞİNİZ bir hastalıktır ve HİPERTANSİYON MUTLAKA DOKTORLAR TARAFINDAN tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Lütfen piyasayada satılan otlardan, çiçeklerden, haplardan medet ummayın doktorunuza gidin ve gerekli tedavinizi devam ettirin. Hipertansiyon kontrollü olmazsa böbrek yetmezliği,körlük ve diğer bir çok hastalığa davetiye çıkaran bir hastalıktır bu yüzden lütfen bu yazıdan sonra Hipertansiyonu Es geçmeyin. Sağlıklı ve Mutlu Günler Dilerim….

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam