idiyopatik trombositopenik purpura

Okur Sorusu:

Merhaba doktor bey.Ben İTP hastasıyım.ilk olarak 2011 kasım ayında bu hastalık teşhisi konuldu.3000 le gittim hastaneye.Kortizonlu ilaçlar kullandım 2 ay boyunca en fazla 196 lara kadar yükseldi sonra doktorumun talimatıyla ilacı bıraktım.Bıraktıktan sonra değerler düşmeye başladı.önce 170,70 ve 30.şu anda da yapılan tetkiklerimde de değerlerim 30.doktorum kemik iliğinden su alınmasını ve ve dalağın çıkarılması gerektiğini söyledi bende kabul etmedim,biraz daha beklemek istedim.ve ANKARA da bir hemotoloji profesörünün muaynehanesine gittim.bana hemen ameliyat olmamamı ve ameliyatının %50 sonuç verebilceğini bu sebeplede 20 nin altına düşmesini beklememi söyledi.20 nin altına düşersede REVALOİD adında bir ilaç var onu kullanırsın dedi.bunada cevap alamazsak ameliyat olursun dedi.şu an beklemedeyim ve on günde bir kan tahlili yaptırıyorum.ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsız kaldım.bir doktor dalağın alınacak diğeri ise biraz daha bekliyelim diyor.bana yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden teşekkür ediyorum….

 

 

Sn. Suna AYHAN Hanım:

 

Öncelikle geçmiş olsun durumunuz gerçekten ciddi görünüyor, çünkü 30.000’in altı her zaman çok risklidir, herhangi bir düşmeden travmada bile vücutta morluklar oluşabilir ve ciddi kanamalar gerçekleşebilir. Benim anlamadığım ilk doktorunuzun neden ilacınızı kestiği ve değerlerinizin düşmeye başlamasıyla neden ilaca tekrar başlama kararı almadığı. Doktorunuza giderek maptera tahminimce revaloid’de aynı türden bir ilaçtır ( tnf alfa blokörü ) bu tedavinin başlanıp başlanamayacağı konusunda bilgi alınız. Bu ilaç kürü çok pahalıdır( 1.000 TL/kür) ve devlet belirli bir süre kortizonlu ilaçları denemeyen hastalara bu kürlerin parasını ödemiyor. Yani direk olarak bu yeni nesil ilacın parasını devlet karşılamıyor ve bu ilacı çok uzun sürelerle kullanılması gerektiği için bir kişi için çok fazla maliyet ortaya çıkartıyor. Bu ilaca başlamak ve ödemesini alabilmeniz için diğer tedavi yöntemlerini uygulamış ancak sonuç alamamış olmanız gerekiyor. Bu konu hakkında detaylı olarak doktorunuzla konuşunuz, bence tnf-alfa blokörleri tedavinizde kullanılabilir, ancak bu tedaviye rağmen trombositleriniz de bir yükseliş olmaz ise kesin tedavi kesinlikle splenektomi yani dalağın çıkarılmasıdır. Geçmiş olsun dileklerimle …

 

Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileklerimle

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

tibbiyardim.com editörü…


facebook-paylas

Etiketler

5 Yorum

 1. cemal dedi ki:

  ilginiz için şimdiden teşekkürler. Oğlum 21 aylık. 4.ayın sonunda üst solunum yolu enfeksiyon geçirdi. 3 gün sulcid şurup kullandık. daha sonra bacaklarda morarma, ağızda ve diş etlerinde kan pıhtıları oluştu.Doktor kan sayımı yaptırdı ve plt 34.000 çıktı. 5 gün takipten sonra tekrar kan sayımında plt 22 .000 çıktı ve akut ITP tanısı ile ankaraya sevk edildik.ankarada aynı gün plt 5.000 periferik yaymada trombosit nadir tekli çıktı ve 6 saat boyunca IVIG verildi. ertesi gün plt 24.000 çıktı ve tekrar IVIG verildi.Gece ateş ve kusmayla acile gittik ve plt 81.000 di sadece ateş düşürücü verildi. sabahki kan sayımında plt 129.000 periferik yayma iri trombositler 14lü plt kümesi çıktı ve gönderildik. 1 hafta sonra tekrar kan sayımı yapıldı ve plt 41.000 çıktı. 1 hafta sonraki plt 30.000 ve periferik yayma bol tekli çıktı. 5 gün sonra tekrar ölçtürdük plt 40.000 çıktı. Trombosit değerleri ne zaman normal değerlere ulaşır? Her hafta kan sayımı yaptırmak zorundamıyız çocuğun her yeri delik deşik oldu. Neler yapılmalıdır?

 2. Aynur dedi ki:

  Ben aynur dalkılıç trombosit diğeri yüksektir HGB 10.0 g/dL HCT 32.7 % MCV 70.3 FL MCH 21.4 pg

  • bahadir dedi ki:

   Aynur hanım verdiğiniz değerlerde trombosit değeri bulunmamakla beraber, demir eksikliği anemisi olabileceği yönünde bulgular mevcuttur. MCV 70.3 Mikrositer Anemi sınırına yaklaşmıştır tedavinizin düzenlenmesi için lütfen doktorunuza başvurun.

 3. Ömer Doğan dedi ki:

  ben 11 yildir itp hastasiyim genellikle degerler 35.000 altinda cikiyo doktor 2 yil once bana prednol 250mg ampul sabah ac 4 tane iciyoduum ama su anda deltacortril 5 mg gunde 12 tane hap iciyorum degerler 1 haftada 140.000 cikiyioo ama 1 hadta sonra 30.000 e dusuyoo ven su ana kadar deltacortril prednol ivig bide transamine bikeresindede trombosit verilmisti ne yapayim ne oneriyosunuz

 4. Ömer Doğan dedi ki:

  doktor bey bana ne oneriyosunuz meyve olarak

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam